...
پنجشنبه 10 اسفند 1402
نجوم و فضا

روتورکرافت مریخ نورد ناسا دیگر هرگز پرواز نخواهد کرد

روتورکرافت مریخ نورد ناسا

روتورکرافت Ingenuity مریخ نورد ناسا، پس از نزدیک به سه سال پرواز در سطح مریخ، سرانجام به ماموریت خود پایان داد. ناسا روز پنجشنبه اعلام کرد که Ingenuity در آخرین فرود خود به تیغه آسیب دیده است و پرواز دیگری انجام نخواهد داد.

ناسا اعلام کرد که تصاویر آخرین پرواز Ingenuity – هفتاد و دومین پرواز آن در مریخ – که در 18 ژانویه انجام شد، نشان داد که یک یا چند تیغه روتور آن آسیب دیده است و هلیکوپتر دیگر قادر به پرواز نخواهد بود. بیل نلسون، مدیر ناسا در بیانیه ای گفت: سفر تاریخی Ingenuity، اولین هواپیما در سیاره دیگر، به پایان رسیده است. آن هلیکوپتر فوق‌العاده بالاتر و دورتر از آنچه تصور می‌کردیم پرواز کرد . این روتورکرافت به ناسا کمک کرد تا کاری را که به بهترین شکل انجام می‌دهیم انجام دهد. ما غیرممکن‌ها را ممکن کردیم.

Ingenuity در فوریه 2021 به مریخ پرتاب شد و در داخل شکم مریخ نورد Perseverance قرار گرفت. در 19 آوریل 2021، این هلیکوپتر 19 اینچی 4 پوندی با ارتفاع 19 اینچ به اولین هواپیمای موتوری تبدیل شد که از سطح سیاره دیگری بلند شد.

برای این روتورکرافت کوچک، که در اصل برای انجام تنها پنج پرواز آزمایشی در مدت 30 روز طراحی شده بود، بسیار سخت بود. هلیکوپتر مریخ که قادر به ترک کنار روبات همراه خود نبود، تسلیم نشد و با انجام 72 پرواز و پرواز 14 برابر دورتر از برنامه ریزی، از همه انتظارات فراتر رفت. در مجموع دو ساعت زمان پرواز داشت.

موفقیت آن ثابت کرد که پرواز با نیرو و کنترل شده در مریخ امکان پذیر است. این روتورکرافت راه را برای هواپیماهای آینده برای پرواز بر فراز جهان های مختلف در سراسر منظومه شمسی هموار می کند.

بیشتر بخوانید: استفاده از هوش مصنوعی ارزش مایکروسافت را به ۳ تریلیون دلار افزایش داد

آخرین اخبار از روتورکرافت ناسا

به گفته ناسا، Ingenuity در آخرین پرواز خود به حداکثر ارتفاع 40 فوت (12 متر) رسید و به مدت 4.5 ثانیه در بالای سطح مریخ شناور بود و سپس فرود را با سرعت 3.3 فوت بر ثانیه (1 متر در ثانیه) آغاز کرد. درست قبل از برخورد به سطح مریخ، Ingenuity ارتباط خود را با مریخ نورد Perseverance از دست داد. Ingenuity برای انتقال ارتباطات خود به زمین، با استفاده از آنتن های درخشان برای تبادل داده ها با سرعت 100 کیلوبیت در ثانیه، به استقامت متکی است. داده‌ها قبل از اینکه از طریق یک فضاپیمای در مدار به زمین منتقل شوند، از آنتن Ingenuity به رایانه اصلی مریخ نورد هدایت می‌شوند.

بدون کمک کنترل زمینی، Ingenuity ممکن است فرود خود را شکست داده و در نتیجه به تیغه های آن آسیب وارد شود. ناسا همچنان در حال بررسی علت قطع ارتباط است.

در طول سه سال گذشته، Ingenuity به طور کامل از مرحله آزمایش خود پیشی گرفت .این روتورکرافت به یک دستیار مفید برای Perseverance تبدیل شد. با توانایی انتخاب خودکار مکان‌های فرود در مریخ و کمک به دوست مریخ نورد خود در امتداد زمین ارتقا یافت. مطمئناً میراث بزرگی بر جای می‌گذارد. فقط امیدواریم مریخ نورد بدون دوست معلق خود خیلی تنها نباشد.

بیشتر بخوانید

ماهواره‌های انقلابی نورث استار (NorthStar) ایمنی مدار زمین را افزایش می دهند

صحرا

ارسال دیدگاه