...
سه شنبه 4 اردیبهشت 1403
انگیزه

31 راه برای رهایی سریع ذهن از افکار منفی

گاهی اوقات ممکن است افکاری داشته باشید که درواقع ترجیح می‌دهید آنها در ذهن شما وجود نداشته باشند. مانند نگرانی‌های مداوم ، نق زدن‌های کوچک و بزرگ و یا آشفتگی‌های فکری مکرر که از بین نمی‌روند. غالباً هرچه بیشتر سعی کنید ذهن خود را از این افکار منفی آزاد کنید، ماندگاری آنها بیشتر می‌شود. به عنوان مثال: سعی کنید به یک فیل صورتی بزرگ فکر نکنید. به احتمال زیاد هرچه بیشتر تلاش کنید که به فیل صورتی بزرگ فکر نکنید، در واقع ذهن شما بیشتر روی آن تصویر تمرکز خواهد کرد. این جریان به این خاطر است که ذهن رابطه‌ی خوبی با تمرکز بر “انجام ندادن” یک کار ندارد!

بهترین راه برای رهایی از افکاری که به طور ناخواسته ذهن را درگیر می‌کنند، مشغول کردن ذهن با افکار دیگر، حذف و یا حل علت بوجود آورنده‌ی افکار مزاحم است. در اینجا 31 راه ارائه می‌شود که به کمک آنها می‌توانید بلافاصله ذهن خود را از این افکار آزاد کنید.

1. ببخشید

بخشش شخص دیگر (یا خودتان) می‌تواند به شما کمک کند تا از گذشته عبور کرده و خود را از احساسات و افکار منفی رها کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین روش‌ها برای مثبت اندیشی و نگرش مثبت

2. مراقبه کنید

هزاران سال است که مراقبه برای پاکسازی و آزادسازی ذهن مورد استفاده قرار می گیرد. انجام این کار نیازی به سوختن شمع و نشستن در حالت نیلوفر آبی ندارد. این کار می‌تواند به راحتی به حالت نشسته انجام شود و درواقع به شما اجازه می‌دهد تا افکار منفی مختلف بدون درگیر شدن با یکدیگر، به ذهن شما وارد شوند و از آن عبور کنند. تنها ده دقیقه مراقبه می‌تواند کافی باشد تا ذهن شما را از افکار پایدار آزار دهنده رها کند و افکارتان را آرام سازد.

بیشتر بخوانید: کاهش استرس با 5 روش تنفسی

3. ورزش کنید

ورزش باعث می‌شود که بدن بر روی نیازهای جسمی‌اش متمرکز شود و درنتیجه توجه شما را از محتویات ذهنیتان دور می‌سازد. ورزش همچنین باعث ترشح هورمون اندورفین و کاهش سطح هورمون کورتیزول می‌شود، که در نهایت باعث ایجاد روحیه مثبت‌تر و شادتر در شما می‌گردد.

4. گذشته را رها کنید

رها کردن گذشته و اتفاقات آن به شما این امکان را می‌دهد تا روی اینجا و اکنون تمرکز کنید. همچنین به شما کمک می‌کند که افکار توانمندتری را برگزینید. بیاموزید چگونه آنچه را که نمی‌توانید تغییر دهید، رها کنید.

5. هوشیار باشید

هوشیار بودن، تمرکز ذهن بر روی کارهای روزمره است. با تمرین ذهن آگاهی، ذهن بیشتر بر روی وظیفه‌ای که در دست انجام دارید متمرکز می‌شود تا روی افکار و احساساتی که ترجیح می‌دهید وجود نداشته باشند.

6. تکنیک آزادی عاطفی را تمرین کنید

تکنیک آزادی عاطفی روشی است که به سرعت (در عرض چند دقیقه) قابل یادگیری است و می‌تواند به شما کمک کند تا بلافاصله بهبود ذهنی خود را بدست اورید. آزادی عاطفی اغلب تکنیک “ضربه زدن” نیز نامیده می‌شود. تکنیک آزادی عاطفی، عبارت است از کلامی کردن مسئله یا مشکل موجود با استفاده از یک عبارت تأکیدی به همراه ضربه زدن به نقاط انرژی روی بدن.

7. احساس گناه را متوقف کنید

احساس گناه، حالتی است که اگر کنترل نشود، می‌تواند افزایش یابد و احساس گیر افتادن و ناتوانی را نیز در شما بوجود آورد. وقتی احساس گناه می‌کنید، خوب به آن توجه کنید و راه‌های ترک احساس گناه را تمرین کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه استرس و نگرانی از آینده را متوقف کنیم؟

8. لبخند بزنید و بخندید

تحقیقات نشان می‌دهند که حتی در صورت عدم تمایل، با لبخند زدن و خندیدن احساس بهتری خواهید داشت! مغز شما هنگام لبخند زدن، حرکات عضلات صورت را ثبت می‌کند و سپس مواد شیمیایی و هورمون هایی را آزاد می‌کند که باعث ایجاد احساسات خوبی در شما می‌شوند. احساسات بهبود یافته‌ی شما نیز باعث تغییر در نحوه‌ی تفکر شما، و رهایی از افکار منفی می‌شود.

9. یک فیلم خنده دار تماشا کنید

تماشای یک فیلم خنده دار یک راه عالی برای فرار از واقعیت است! صرف وقت برای غرق شدن در دنیایی دیگر از طریق دیدن فیلم، اغلب برای شکستن چرخه‌ی تفکر بی اندازه سودمند است.

10. خشنود کردن مردم و جلب تایید آنها را متوقف کنید

بسیاری از افراد دائم به دنبال راضی کردن مردم و گرفتن تایید آنها می‌باشند، اما انجام این گونه رفتارها در نهایت در فرد احساس گرفتاری بوجود می‌آورد، به طوری که انگار برای دیگران زندگی می‌کند. توجه کنید که چه زمانی این رفتارها را بروز می‌دهید و در آن لحظات به یاد بیاورید که باید فقط برای خودتان زندگی کنید.

11. هرچه زودتر کاری را که از انجام آن می‌ترسید، انجام دهید!

امروز کاری را انجام دهید که شما را می‌ترساند و یا زندگی و سایر برنامه هایتان را به تعویق انداخته است. ذهن شما توسط آدرنالین تولید شده در بدنتان بواسطه‌ی انجام این کار، به شدت متمرکز خواهد شد.

12. محیط اطراف خود را مرتب و منظم کنید

یک محیط آرام و عاری از بی نظمی می‌تواند به شما کمک کند تا به آرامش روحی بیشتری برسید. بدون حواس پرتی ناشی از درهم و برهمی محیط ، شما قدرت بیشتری دارید تا ذهن خود را بر روی افکار مثبت متمرکز کنید.

13. خود را در قالب همان شخصی که می‌خواهید باشید، تجسم کنید

به کسی که او را تحسین می‌کنید، فکر کنید و تصور کنید که او چگونه با افکار منفی شما روبرو می‌شود. سپس خود را مجسم کنید که به همان روش عمل می‌کنید.

14. تصمیم بگیرید که روابط سمی را رها کنید و ارتباطات مثبت را تقویت کنید

روابط ناسالم می‌توانند منجر به تولید افکار منفی و حالات استرس‌زا شوند. روابط مثبت، زندگی شما را پربار کرده و ذهنتان را با افکار و خاطرات مثبت بیشتری پر می‌کند.

15. هر روز در جهت تحقق یکی از رویاهایتان، کاری انجام دهید

همه چیز با اولین قدم شروع می‌شود. اهداف و تغییرات مورد نیاز خود را شناسایی کنید و تصمیم بگیرید که اولین جهش را به سوی آنها انجام دهید. در این صورت خواهید دید که به زودی در راه رسیدن به رویاهایتان هستید، نه اینکه فقط بنشینید و به آنها فکر کنید.

بیشتر بخوانید: ۶ تمرین صبحگاهی برای حفظ انگیزه در طول روز

16. هیپنوتیزم را امتحان کنید

هیپنوتیزم یک روش درمانی اثبات شده است که افکار نیمه آگاه شما را قادر می‌سازد تا بر افکار و احساسات ناخودآگاه و خودآگاه شما تأثیر بگذارند. هیپنوتیزم درمانی می‌تواند باعث بهبود و حل مسائل زندگی شما شود و ذهن شما را از نگرانی و آشفتگی رها کند.

17. به سرگرمی‌ها یا فعالیت‌هایی که از آنها لذت می برید بیشتر بپردازید

این کارها را بیشتر انجام دهید! درگیر شدن با سرگرمی‌ای که از آن لذت می‌برید، به ارتقا کیفیت ذهن و وضعیت روحی شما کمک زیادی می‌‎کند. این حالت به شما اجازه می دهد تا آرام شوید و با تمرکز بیشتر روی فعالیت در دست انجام، فکر کردن به آن را جایگزین افکار منفی و مزاحمی کنید که ممکن است ذهن شما را به خود مشغول کنند.

18. پشیمانی‌هایتان را رها کنید

برای رها کردن پشیمانی می‌توانید نامه‌ای برای خود بنویسید و یا لیستی از پشیمانی‌های خود تهیه کنید. سپس آن را بسوزانید و یا به عنوان یک آیین رها کردن پشیمانی، آن را در جریان آب بیندازید.

بیشتر بخوانید: آیا احساس شکست می کنید؟ 10 نکته برای شروعی دوباره

19. عشق ورزیدن به خود را تمرین کنید

به خودتان و انتخاب‌هایتان ارزش و احترام بدهید و خود انتقادی و خرده گیری از خودتان را کنار بگذارید.

20. برقصید

بدن خود را رها کنید و حرکت دهید و برقصید! رقصیدن روحیه شما را تغییر می‌دهد و ذهن شما را از افکار منفی و آشفته آزاد می‌سازد.

21. زمانی را در تنهایی سپری کنید

زمانی را به تنها بودن اختصاص دهید. به تنهایی خود عادت کنید و از “بودن در کنار خودتان” لذت ببرید.

22. چالش جدیدی را امتحان کنید

چالش جدیدی را امتحان کنید. شاید یک سرگرمی جدید یا حتی انتخاب یک غذای جدید. کارها را با هم ترکیب کنید و پیروی از روش‌های معمول انجام کارها را رها کنید

22. خیال بافی کنید

برای خودتان وقت بگذارید و به طور منظم رویاپردازی کنید. درباره چیزهایی که می‌خواهید داشته باشید و یا کسی که می‌خواهید باشید خیالبافی کنید. این رویاپردازی‌ها افکار منفی را از ذهن شما دور خواهند کرد.

23. برچسب ها را رها کنید

توجه کنید به این که چه زمانی خود را با برچسب‌هایی که از بیرون و توسط دیگران به شما زده شده است، تعریف می‌کنید؛ سپس آنها را رها کنید.

24. کمتر دلبسته شوید

به چه چیزهایی دلبستگی دارید؟ لذت بردن از بعضی چیزها در زندگی، هیچ مشکلی مشکلی بوجود نمی‌آورد. اما وقتی به آن ها دلبسته می‌شوید درواقع برای خوشحال کردن خود به وجودی بیرونی تکیه کرده‌اید، که این کار ذهن شما را به دام می اندازد.

25. گناه را رها کن

گناه احساسی قوی است که می‌تواند طاقت فرسا و فرا گیر شود. به هر آنچه که در مورد آن احساس گناه می‌کنید، توجه کنید و ببینید چگونه می‌توانید آن مسائل را حل کنید. و یا اینکه بفهمید چگونه می‌توانید نسبت به خود دلسوزتر و مهربان‌تر باشید.

26. قدرشناسی را تمرین کنید

سپاسگزار بودن به شما این امکان را می‌دهد که در زمان حال زندگی کنید و نعمت‌های پیش روی خود را ببینید. دیدن چیزهایی که دارید و قدردانی از آنها، راه افکار منفی را به ذهن شما می‌بندد.

27. داستان‌های الهام بخش بخوانید

خواندن زندگینامه‌ی افراد و رویدادهایی که برای شما الهام بخشند، می‌تواند به سوق دادن افکار منفی شما به زمینه‌های بهتر و مثبت‌تر کمک کند.

28. افراد مثبت و همفکر با خودتان را پیدا کنید

هنگامی که وقت خود را با افراد مثبت و همفکر خود می‌گذرانید به جای اینکه بیش از حد فکر کنید و یا خود را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید، بیشتر زمان خود را در لحظه می‌گذرانید.

29. به ادامه‌ی یادگیری‌های خود، متعهد باشید

یادگیری به شما کمک می‌کند تا ذهن خود را گسترش دهید و این خود می‌تواند در دستیابی به دیدگاه‌های روشن‌تر و آگاهانه‌تر به شما کمک کند.

بیشتر بخوانید: بازدهی و بهره‌وری خود را با این 10 عادت افزایش دهید

30. از تأییدهای مثبت استفاده کنید

شما همیشه بواسطه‌ی افکار و کلام خود، تأیید می‌کنید. به عنوان مثال، “اوضاع هرگز بر وفق مراد من پیش نمی‌رود” یک تأیید منفی است. شما می‌توانید چنین تفکری را با یک تأیید مثبت مانند “همه چیز کاملاً خوب پیش می‌رود” جایگزین کنید.

استفاده از تأییدهای مثبت به شما کمک می کند تا انتخاب بهتری داشته باشید و مسائل را از منظر متفاوت‌تر و مثبت‌تری ببینید.

31. تمرین کنید که خود را به جای دیگران بگذارید

خواندن، شنیدن و بحث کردن در مورد نظرات متفاوت می‌تواند ذهن شما را باز کند و به شما کمک کند تا زندگی را از دیدگاه‌های مختلفی ببینید. اگر در فکر کردن به موضوعی به روشی خاص که همیشه از آن استفاده می‌کردید، گیر بیفتید این روش می‌تواند برایتان مفید باشد.


بیشتر بخوانید

10 نکته برای شروع یک روز خوب

میهمان

افزایش تمرکز با متوقف کردن چند وظیفگی

admin

چگونه کارها را به صورت کارآمد انجام دهیم؟

پدرام

افراد موفق صبح خود را چگونه شروع می‌کنند؟

میهمان

در انتظار چه هستید؟ پیشرفت همین حالا آغاز می‌شود

پدرام

پیشرفت در کسب و کار با تفکر مثبت

میهمان

ارسال دیدگاه