...
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1403
انگیزه

چطور انگیزه و علاقه خود را حفظ کنیم؟

آیا انگیزه و علاقه خود را سریعا از دست می دهید؟ آیا کار خود را با انگیزه، انرژی و امید زیاد شروع می کنید اما بعد از گذشت زمان کوتاهی نسبت به انجام آن کار بی انگیزه می شوید؟

آیا تا کنون سوالات زیر را از خود پرسیده‌اید؟

  • چرا من به سرعت علاقه‌ام را از دست می دهم؟
  • چرا من انگیزه را سریع از دست می دهم؟
  • چرا من اشتیاق کافی ندارم؟
  • چرا من انگیزه کافی برای انجام کارها را ندارم؟

شما یک پروژه، کار یا سرگرمی را با انگیزه و اشتیاق آغاز می‌کنید، اما بعد از چند روز انگیزه و علاقه خود را از دست می دهید؟ این موضوع خوشایندی نیست با این حال می تواند برای تمامی افراد رخ دهد.

به نظر می رسد مقاومتی از طرف ناخودآگاه برای انجام کارها وجود دارد و ترک منطقه امن لازمه برطرف کردن این مقاومت ناخودآگاه است.

ممکن است موضوعی اشتیاق شما را شعله ور کند اما وقتی متوجه می شوید به چه میزان نیاز به کار کردن و تغییر دارید، اشتیاق خود را از دست می دهید. این اتفاق در تمام طول زندگی برای همه می‌افتد.

برای مثال

۱. تصور کنید دوستی را می‌بینید که وزن کم کرده است. شما هم می‌خواهید وزن کم کنید و علاقه بسیار زیادی به انجام این کار دارید. اما علاقه شما به وزن کم کردن، بعد از یک یا دو روز از بین می رود.

۲. شما یک کتاب درباره اقتصاد می‌خوانید و تصمیم می‌گیرید یک فعالیت اقصادی جدید را آغاز کنید. هرچند وقتی متوجه می شوید باید درباره بازار و سرمایه مطالعه کنید، از این مورد صرف نظر می‌کنید.

۳. شما جایی درباره مزایای درآمد آنلاین میخوانید و تصمیم می‌گیرید آنلاین کسب درآمد کنید. شما هیجان زده می‌شوید، اما دوستی به شما می‌گوید هرکسی نمی تواند درامد آنلاین داشته باشد. حرف او باعث می‌شود علاقه و انگیزه خود را از دست بدهید و دیگر هیجان زده نباشید.

۴. شما از یک سفر خارجی باز می گردید و برای یادگیری زبان خارجی آن کشور بسیار مشتاق هستید. حتی یک دوره آموزشی هم پیدا می کنید اما بعد از چند هفته هیچ ایده‌ای ندارید که چرا یادگیری این زبان را آغاز کردید و آن را رها می کنید.

۵. دوستی کتابی را به شما پیشنهاد می کند. شما آن کتاب را خریداری می‌کنید اما وقت کافی برای مطالعه آن را ندارید و بعد از مدتی آن کتاب را به کل از خاطر می‌برید.

۶. به یک کارگاه آموزشی، سمینار یا یک سخنرانی می‌روید و درباره چيزهایی که یاد گرفته‌اید بسیار هیجان زده و مشتاق هستید. بعد از چند روز به دلیل شغل، کارهای روزمره، علاقه به اجرای آن را به کل فراموش می‌کنید.

چرا افراد انگیزه و علاقه خود به انجام کارها را از دست می دهند؟

بعضی اوقات افراد اشتیاق و علاقه خود را نسبت به همه چیز از دست می‌دهند. این مورد نیاز به کمک یک مختصص دارد و موضوع بحث این مقاله نمی‌باشد. این مقاله برای افرادیست که علاقه و اشتیاق خود را در رابطه با موضوعی خاص سریع از دست می‌دهند و پیشنهادهایی برای غلبه بر این مشکل و حل آن ارائه می‌دهد.

چند دلیل این که علاقه و اشتیاق خود را سریعا از دست می‌دهید:

۱. بعضی اوقات بعد از احساس با انگیزه بودن، علاقه و اشتیاق خود را از دست می‌دهیم. در این موارد احساس اولیه تنها خوشحالی و شادی لحظه ای بوده که به سرعت از بین رفته است.

۲. در برخی موارد چیزی درون شما اشتیاق ایجاد می‌کند که پس از چند ساعت، چند روز یا چند هفته از بین می‌رود، چون شما علاقه به انجام آن کار را از دست می‌دهید یا به کار دیگری علاقمند می‌شوید.

۳. گاهی ما علاقه به انجام کار یا پروژه‌ای را به سرعت از دست می‌دهیم یا حتی ممکن است علت شروع آن را کار را کاملا فراموش کنیم. دلیل این امر می تواند مواردی مانند از دست دادن تمرکز، نداشتن وقت، یا غرق شدن در موضوعی دیگر باشد. 

۴. پروژه یا هدف مشخص شده برای ما بی اهمیت یا غیر جذاب بوده و نمی‌توانیم به اندازه کافی برای انجام آن انگیزه داشته باشیم.

۵. عادات ناخودآگاه، کارهای روزانه، و شرایط سد راه ما می‌شوند.

همانطور که آتش با آب خاموش می‌شود، اشتیاق نیز بدون علاقه از بین می‌رود. برای مشتاق ماندن لازم است دائما علاقه خود به کار را افزایش دهیم. زنده و قوی نگه داشتن اشتیاق و علاقه کار آسانی نیست به ویژه اگر به خودتان اجازه دهید به سادگی از مسیرتان منحرف شوید. گاهی قوه تخیل با موضوع جدیدی شروع به ایده پردازی می‌کند. اگر اراده، خود آموزی و پافشاری داشته باشید،  قوه تخیل شما به ایده پردازی ادامه می دهد.

شما نمی توانید به شور و هیجان و علاقه موقتی که برای انجام کاری در ذهن شما ایجاد شده اکتفا کنید. ذهن از مسائل مختلفی به هیجان می آید، اما ذهن اغلب بی ثبات بوده و به سرعت دچار حواس پرتی می‌شود.

چطور اشتیاق خود را زنده نگه داریم؟ چه می تواند به شما کمک کند کاری را که دوست دارید و شماره را هیجان زده می کند ادامه دهید؟ چطور می توانید بعد از این که دیگر علاقه و اشتیاقی نداشتید به کارتان ادامه دهید؟

چند پیشنهاد برای زنده نگاه داشتن انگیزه، علاقه و اشتیاق:

● از منطق، عقل سلیم و روشن اندیشیدن قبل از شروع هر پروژه استفاده کنید. اینگونه حتی اگر علاقه خود به کار را از دست دهید، دچار ناامیدی نمی‌شوید.

● متوجه باشید که به دست آوردن هر چیز ارزشمندی نیازمند مطالعه، کار، فدا کردن مواردی مشخص و انجام کارهایست که خوشمان نمی‌آید.

● اطمینان حاصل کنید، چیزی که درباره اش مشتاق هستید را واقعا می خواهید و شور و شوق شما تنها یک توهم نیست.

● سماجت و پافشاری مهم ترین بخش است. اما باید برای ادامه تصمیمی بگیرید و پای آن تصمیم بمانید.

● باید از قدرت اراده و نظم و انضباط شخصی استفاده کنید.

● باید یاد بگیرید که ذهنتان را روی چیزی که می خواهید متمرکز کنید. این گونه چیزی نمی تواند شما را از مسیرتان منحرف کند.

همانطور که روشن ماندن آتش نیازمند اضافه نمودن مداوم مواد سوختنی و مراقبت است، اشتیاق نیز نیاز به مراقبت و تغذیه دائمی دارد.  

اگر انگیزه، علاقه و جاه طلبی خود را زنده نگاه ندارید، شور و اشتیاق شما به آسانی از بین خواهد رفت.

اشتیاق به شما کمک می کند یک پروژه یا یک برنامه را شروع کنید اما برای ادامه آن کار، نیاز به قدرت درونی و استقامت دارید. باید کار کنید، کارهایی که ممکن است گاهی حوصله سر باشند یا نیازمند تلاش زیادی باشند.

نقل قول هایی درباره انگیزه، اشتیاق و علاقه

همه ما طوری رفتار می کنیم، گویا آسایش و زندگی تجملی، الزامات اصلی زندگی هستند، اما چیزی که ما را واقعا خوشحال می‌کند، وجود چیزی است که درباره‌ی آن مشتاق و هیجان زده باشیم.

K.kingsley

اشتیاق مادر تلاش است و بدون آن هرگز چیزی عالی به دست نمی آید.

Ralph Waldo Emerson

در اشتیاق جادویی واقعی وجود دارد. اشتیاق تفاوت حد وسط و موفقیت را مشخص می کند.

Norman Vincent Peale

ما به علاقه و اشتیاق بیشتر از مهارت تکیه داریم. هر کاری که انجام می‌دهید را با اشتیاق انجام دهید، بدین صورت مردم بیشتر از آن خوششان خواهد آمد.

Chris Martin

اگر نسبت به کاری که انجام می دهید مشتاق نیستید، باید کار دیگری را انتخاب کنید. زیرا اشتیاق کلید موفقیت است.

Catherine Pulsifer

بیشتر بخوانید

افزایش امیدواری به آینده با ۱۰ روش

پدرام

پیشرفت در کسب و کار با تفکر مثبت

میهمان

۶ گام کلیدی برای توانمندسازی خودتان و رسیدن به اهدافتان

صحرا

چگونه کارها را به صورت کارآمد انجام دهیم؟

پدرام

۶ تمرین صبحگاهی برای حفظ انگیزه در طول روز

پدرام

افزایش تمرکز با متوقف کردن چند وظیفگی

admin

ارسال دیدگاه