...
یکشنبه 31 تیر 1403
علمی

کمیاب ترین گربه‌های جهان

کمیاب ترین گربه‌های جهان

احتمالاً تا کنون با انواع گربه‌های معروف مانند تاکسدو، تابی و کالیکو آشنا هستید، اما اینها نژادهای متمایز از هم نیستند. بلکه نشان دهنده الگوهای رنگی متنوعی در میان گربه‌های اهلی هستند. هنگامی که به همراه گربه خود به دامپزشک مراجعه می‌کنید، ممکن است با عباراتی مانند DSH (گربه خانگی مو کوتاه) یا DLH (گربه خانگی مو بلند) در توضیحات نژاد آنها مواجه شوید. در حقیقت، بیشتر گربه‌ها ترکیبی از دودمان‌های مختلف هستند که به تنوع ژنتیکی آنها کمک می‌کند. تنوع ژنتیکی که برای اکثر گربه‌ها وجود دارد برای جمعیت آنها خوب است. اما در ادامه این مقاله با برخی از کمیاب ترین گربه‌های جهان آشنا خواهیم شد.

در حالی که بسیاری از گربه‌ها در دسته گربه‌های میکس رایج قرار می‌گیرند، برخی از نژادهای کمتر شناخته شده وجود دارند که ارزش شناختن را دارند. به عنوان مثال، باب دم کوریلی را در نظر بگیرید، که با دم بسیار کوتاهی که یادآور سیاهگوش وحشی است مشخص می شود. Devon Rex با خز مجعد و فرفری خود متمایز است و ظاهری منحصر به فرد دارد. از طرف دیگر، Minikin است که به خاطر پاهای کوتاه و کورگی مانندش معروف است. این نژادهای کمتر شناخته شده بُعدی جذاب به دنیای همراهان گربه سانان می‌بخشند.

بیشتر بخوانید: چرا گربه ها علف می خورند؟ همه چیز درباره علف گربه

آشنایی با کمیاب ترین گربه‌های جهان

1. گربه بابتیل آمریکایی

بابتیل آمریکایی از کمیاب ترین گربه‌های جهان

بابتیل آمریکایی که به دلیل ویژگی دوست داشتنی‌اش نامگذاری شده است، دارای دم جذابی کوتاه به اندازه 2-8 سانتی متر است، که تضاد قابل توجهی با دم‌های22-30 سانتی متری معمول اکثر گربه‌ها دارد. آنها که به دلیل ماهیت ملایم و اجتماعی خود مشهور هستند، اغلب از بازی کردن و همنشینی خوب با شما لذت می‌برند، و این باعث می‌شود آنها گربه‌های بغلی و دوست داشتنی‌ای باشند.

منشا بابتیل آمریکایی به دهه 1960 برمی‌گردد، زمانی که یک گربه سیامی با یک تابی‌نر که دارای یک باب دم (دم کوتاه) بود آمیخته شد. این جفت منحصربه‌فرد منجر به ویژگی‌های متمایزی مانند چشم‌های بادامی شکل و عمیق و البته علامت تجاری باب دم شد. بابتیل‌های آمریکایی به خاطر پشم‌های راه راه یا خال‌دار زیبای خود که در انواع مو بلند و مو کوتاه وجود دارند، مشهور هستند. قابل ذکر است که پاهای عقب آنها در مقایسه با پاهای جلویی نسبتا بلندتر است و حالتی شبیه یک خرس به خود میگیرد. بابتیل آمریکایی به دلیل همین ویژگی‌های منحصر به فردش یکی از کمیاب ترین گربه‌های جهان است.

2. گربه بابتیل کوریلی

بابتیل کوریلیان از کمیاب ترین گربه‌های جهان

Bobtail Kurilian یکی از کمیاب ترین گربه‌های جهان هستند که به دلیل محل پیدایش آن، جزایر کوریل روسیه، نامگذاری شده است. اعتقاد بر این است که این گربه زیبا و دم کوتاه از یک جهش ژنتیکی ایجاد شده است که پس از آن رایج شد و منجر به دمی غیرمعمول کوتاه شد. باب‌تیل‌های Kurilian با ساختاری قوی که یادآور بابکت‌ها است، خزهای راه راه یا خال‌داری دارند که در انواع بلند و کوتاه وجود دارد. طبیعت آرام و راحت آن‌ها باعث می‌شود برای خانواده‌هایی با کودکان یا دیگر حیوانات خانگی گربه‌پسند، از جمله سگ، مناسب باشند. علاوه بر این، بابتیل های کوریلی به خاطر رفتار محبت آمیز و بازیگوش خود شناخته می‌شوند.

3. گربه سوکوکه

گربه سوکوکه از کمیاب ترین گربه‌های جهان

گفته می‌شود که گربه سوکوکه کمیاب ترین گربه در جهان است. سوسوکه به جای اینکه یک نژاد ساخته دست انسان باشد، یک گربه وحشی طبیعی و کوچک است که فقط در مناطق حفاظت‌شده جنگل آرابوکو-سوکوکه در کنیا (آفریقا) یافت می‌شود. این گربه‌های راه راه با پاهای بلند، نوارهای رنگی ضخیم و منحصر به فردی دارند که گویی با زغال چوب کشیده شده‌اند. گربه‌های سوسوکه علیرغم منشأ وحشی‌شان، خوشحال و بازیگوش هستند و همه جا صاحب خود را دنبال می‌کنند حتی اگر در حال تماشای تلوزیون باشید.

4. گربه دوون رکس

گربه دورن رکس از کمیاب ترین گربه‌های جهان

یکی از کمیاب ترین گربه های جهان دوون رکس است که یک گربه نادر و با ظاهری منحصر به فرد می‌باشد. این گربه در دهه 1950 در انگلستان متولد شد. این گربه‌های دوست‌داشتنی دارای پوزه‌های کوتاه غیرمعمول، گونه‌های بلند، گوش‌های فوق‌العاده بزرگ و خفاش‌مانند و خز متمایز و مواج هستند. آنها گربه سانان کوچک پرانرژی و بسیار جذاب، شیطون و بازیگوشی هستند!

5. گربه آنگورای ترکی

گربه آنگورای ترکی از کمیاب ترین گربه‌های جهان

آنگوراهای ترکی گربه‌های فوق‌العاده شیرین و حساسی هستند (در واقع، آنها شناخته شده‌اند که با تغییر مشکل دارند، اما طبیعتاً آرام هستند). در حوالی دهه 1700 در آناتولی مرکزی (ترکیه باستان) ظاهر شدند، آنها به سرعت نه تنها به دلیل ظرافت استثنایی بلکه به دلیل پشم‌های خارق العاده و ابریشمی خود محبوبیت یافتند که در حال حاضر در سطح جهانی از کمیاب ترین گربه‌ها هستند.

6. گربه قهوه ای هاوانا

گربه قهوه‌ای هاوانا از کمیاب ترین گربه‌های جهان

هاوانا براون یکی از کمیاب ترین گربه‌های جهان در دهه 1950 زمانی که گروهی از علاقه‌مندان به گربه گربه‌های اهلی سیاه را با گربه‌های سیامی پرورش دادند، به وجود آمد. نتیجه این امر گربه‌ای است لاغر و با اندام بلند و در عین حال بسیار عضلانی. گربه قهوه‌ای هاوانا همچنین دارای صورت دراز و چشمان بادامی شکل جذاب جد سیامی خود است. اگر بتوانید دوستی یک گربه قهوه ای هاوانا را به دست آورید، یک دوست مادام العمر دارید.

7. گربه برمیلا

گربه برمیلا از کمیاب ترین گربه‌های جهان

گربه بورمیلا حاصل پرورش 4 نسل گربه برمه و چینسیلا پرشین است. به دلیل زمان‌بر بودن فرآیند پرورش، برمیلا قطعاً یکی از کمیاب ترین گربه‌های جهان است (حدود 800 تا 1200 دلار به فروش می‌رسد). گربه‌های بورمیلا چهره‌های دوست‌داشتنی و همچنین رفتاری شبیه به بچه گربه دارند. لبه های مشکی مشخصی در اطراف چشم و بینی و خز بسیار نرم دارند. برمیلا یک حیوان دوست دوست داشتنی است، زیرا آنها تمایل دارند با صاحبان خود پیوند نزدیک داشته باشند، نیازمند نیستند و بسیار وفادار هستند!

8. گربه لاپرم

گربه لاپرم از کمیاب ترین گربه‌های جهان

گربه مو فرفری! از کمیاب ترین گربه‌های جهان ! گربه LaPerm دارای خز بسیار منحصر به فرد و به طور طبیعی فرفری است! LaPerm که نسبتاً اخیراً در دهه 1980 ظاهر شد، نتیجه یک جهش ژنتیکی خود به خودی است که باعث پیچ خوردن خز آنها (مثل بره) شده است. این متمایزترین ویژگی گربه‌های کمیاب لاپرم، همراه با تمایلات دوستانه و گربه سانی آنهاست. خزهای آنها را به خوبی می‌توان نگهداری و نظافت کرد زیرا این گربه ریزش موی کمتری نسبت به گربه‌هایی با خز صاف دارد.

9. گربه مائوی مصری

گربه مائوی مصری از کمیاب ترین گربه‌های جهان

در حالی که خز بسیاری از گربه ها راه راه است، تعداد کمی مانند مائو مصری دیده می شوند که خال خالی‌اند. این ویژگی به آنها ظاهر بسیار منحصر به فرد و کمیاب می‌دهد! همانطور که از نام آنها پیداست، گربه‌های مصری مائو در مصر باستان سرچشمه گرفته‌اند. از نظر شخصیتی، مائو مصری به بازیگوشی و وفاداری معروف است. این یک گربه خالدار با جثه متوسط تا کوچک است که سرعتی فوق‌العاده دارد. سریعترین گربه اهلی، مائو مصری، با سرعت 30 مایل در ساعت شناخته شده است!

10. گربه کورات

گربه کورات تایلندی از کمیاب ترین گربه‌های جهان

کورات گربه ای است که به ندرت شنیده شده‌است اما ارزش شناختن آن را دارد. این گربه کمیاب اهل تایلند است. کورات ها بیشتر به خاطر خز های خیره کننده و آبی نقره ای خود شناخته می شوند. آنها چشمانی پهن، بادامی شکل و اغلب سبز دارند و مهربان، سرزنده و کوچک جثه هستند. این گربه‌ها هم به دلیل شخصیت و هم به دلیل رنگ غنی و زیبای خزشان محبوب هستند!

11. گربه مینسکین

گربه مینسکین از کمیاب ترین گربه‌های جهان

یکی از کمیاب ترین گربه‌های جهان وحتی شاید عجیب‌ترین، گربه مینسکین است که ترکیبی بسیار کمیاب از مونچکین (با پاهای کوتاه فوق العاده کوتاه)، برمه، دوون رکس (با خز مواجشان) و اسفینکس است. نتیجه این امر یک گربه زیبا، پا کوتاه و تنومند شده است. گربه‌های مین اسکین بسیار نرم هستند (که با بطری های آب گرم مقایسه شده اند) و پوست گرم و خز بسیار کوتاه و مخملی دارند.

12. گربه پیتربالد

گربه پیتربالد از کمیاب ترین گربه‌های جهان

پیتربالد در اصل یک گربه کمیاب بدون مو است. این گربه‌ها نسبتاً اخیراً در سال 1994 با پرورش یک مو کوتاه شرقی با Sphynx ایجاد شدند. گربه‌های پیتربالد دارای پوزه‌های بلند، گونه‌های بلند و ویژگی‌های جذاب (به لطف هر دو طرف اصل و نسبشان) هستند که به آنها ظاهری شگفت‌انگیز سلطنتی می‌دهد. از نظر شخصیتی، گفته می‌شود که گربه پیتربالد با اکثر مردم (و حیوانات خانگی) به خوبی کنار می آید. آنها فوق العاده مهربان و بازیگوش هستند.

13. گربه شارترو

گربه شاروتر از کمیاب ترین گربه‌های جهان

Chartreux یک شکارچی مشهور و موش‌گیر مشهور جهان است! این نژاد گربه نادر و کمیاب نه تنها به این دلیل، بلکه به دلیل پوشش ضخیم، مخملی و ضد آب آن نیز مورد توجه و علاقه بوده است. گربه‌های شارترو چشم‌های درشت و گرد دارند و با خزهای خاکستری آبی واقعاً دوست‌داشتنی، متمایز می‌شوند. گربه Chartreux عاشق زیاد صحبت کردن و میو میو است.

14. گربه اسفینیکس

گربه اسفینیکس از کمیاب ترین گربه‌های جهان

این گربه‌های بدون مو ظاهری واقعا منحصر به فرد دارند که به نظر می‌رسد مردم یا بسیار آن را دوست دارند یا از آن متنفرند. آنها در سال 1996 زمانی که یک گربه نر بدون خز به دنیا آمد به وجود آمدند. گربه‌های اسفینکس دارای ویژگی‌های زیبای زیادی هستند، از جمله چشم‌های بزرگ و بادامی‌شکل و استخوان‌های گونه‌ای بلند که به‌طور جالبی سلطنتی به نظر می‌رسند. گربه‌های اسفینکس به ظاهر پادشاهانه و ملکه‌وارانه خود زندگی می‌کنند، با طبیعتی مهربان و دلربا که آنها را بسیار مورد توجه قرار داده است!

15. گربه تونکینز

گربه تونکینز از کمیاب ترین گربه‌های جهان

یکی دیگر از کمیاب ترین گربه‌های جهان گربه تونکینز است. Tonkinese ترکیبی منحصر به فرد و نسبتا کمیاب از گربه‌های سیامی و برمه‌ای است. این گربه‌ها به طور قابل توجهی باهوش هستند و همچنین نسبتاً فعال و خوش صدا. آنها اندام بلندی مانند یک گربه سیامی دارند که با خز مخملی و صورت گرد یک گربه برمه‌ای ترکیب شده است. نتیجه اینامر یک موجود واقعاً شایان ستایش، نرم و چشم روشن است!

16. گربه جنگلی نروژی

گربه جنگلی نروژی از کمیاب ترین گربه‌های جهان

گربه جنگلی نروژی در یک کلام یک پادشاه است. این یک گربه با جثه بزرگ است که در نروژ به صورت وحشی پرسه می‌زند و فکر می‌کنند که شاید ابتدا وایکینگ‌ها آن‌ها را آورده باشند. این گربه‌ها نسبتاً بزرگ هستند و به لطف خزهای بسیار ضخیم و کرکی‌شان (برای مقاومت در برابر هوای شدید شمال نروژ) بزرگ‌تر به نظر می‌رسند. اینها برخی از کرکی‌ترین گربه‌هایی هستند که می‌توانید پیدا کنید. این گربه زیبا یکی از کمیاب ترین گربه‌های جهان است.


بیشتر بخوانید

چرا دایناسورها منقرض شدند؟

صحرا

چسب سلولی راهی برای ترمیم زخم‌ها و بازسازی عصب‌ها

صحرا

فرضیه ساوانا : انسان‌ها چگونه در دشت‌های آفریقا تکامل یافتند؟

صحرا

چرا فروردین ماه طولانی می‌گذرد؟ توهم یا واقعیت؟

صحرا

«رشد نمایی» انرژی خورشیدی جهان را تغییر خواهد داد

صحرا

مطالعه OpenAI و بیان نقش هوش مصنوعی در ایجاد تهدید بیولوژیکی در آینده

صحرا

ارسال دیدگاه