...
چهارشنبه 9 اسفند 1402
علمی

چرا گربه ها علف می خورند؟ همه چیز درباره علف گربه

چرا گربه ها علف می خورند؟

اگر صاحب یک گربه یا دوستدار حیوانات باشید، حتما خوردن علف و علاقه گربه ها به علف را مشاهده نموده اید. علف خوردن در گربه ها رفتاری کاملا طبیعی و غریزی می باشد و بهتر است گربه خود را از انجام آن منصرف نکنید. در این مقاله به دلایل خوردن علف توسط گربه ها می پردازیم. گربه ها گوشت خوار هستند و ممکن است خوردن علف توسط گربه ها موضوع عجیبی باشد. در حیات وحش نیز گربه ها پس از خوردن شکار علف می خورند. بسیاری از صاحبان گربه تصور می کنند که علف برای گربه سانان سمی است و گربه ها را به دلیل خوردن علف مورد سرزنش قرار می دهند.

بر اساس یک تحقیق انجام شده روی بیش از ۱۰۰۰ گربه مشاهده شده که بیش از ۷۱ درصد گربه ها حداقل ۶ بار در طول زندگی خود این عمل را انجام داده اند.

لطفا توجه داشته باشید که مصرف چمن یا علف آلوده به مواد سمی و آفت کش ها می تواند سلامت گربه شما را به به خطر اندازد.

بیشتر بخوانید: بهترین صبحانه برای قبل و بعد از ورزش صبحگاهی

چرا گربه ها علف می خورند؟

تا امروز پژوهش های معتددی در رابطه با دلیل علف خوردن گربه ها انجام شده است، با این حال هیچکدام از پژوهش ها به طور کامل دلیل علف خوردن گربه ها را اثبات نکرده است. برخی تحقیقات نشان می دهد که خوردن علف توسط گربه ها در کنار برخی دلایل بیولوژیکی یک غریزه رفتاری محسوب می شود.

لازم به ذکر است که علف، سبزی، کاهو و .. توسط گربه ها قابل هضم نبوده و معمولا گربه ها در هنگام خوردن علف به صورت ارادی دچار استفراغ می شوند، دلیل این موضوع گوشت خوار بودن گربه سانان است و گربه ها توانایی هضم سبزی را ندارند. با این حال علف می تواند منبع مفیدی از فیبر و انواع ویتامین ها باشد. در ادامه دلایل علف خوردن گربه سانان را بررسی می کنیم.

چرا گربه ها علف می خورند؟

۱- علف حاوی فیبر است و به هضم غذا کمک می کند

علف منبعی بسیار غنی و مفید از فیبر است و به همین دلیل به هضم بهتر غذا و عملکرد بهتر سیستم گوارش گربه ها کمک می کند و این یکی از دلایل اصلی خوردن علف توسط گربه هاست.

برخی از گربه ها بعد از خوردن علف تمایل به استفراغ دارند، زیرا گربه فاقد آنزیم های لازم برای هضم علف است. به همین دلیل، گربه ها ممکن است علف را بخورند تا از طریق آن مواد غذایی که خورده اند را بازگردانند، این موضوع باعث می شود تا گربه ها دستگاه گوارش خود را از هر چیزی که توانایی هضم آن را ندارند (پر، استخوان، مو و …) پاک کنند.

۲- علف به عنوان یک ملین طبیعی عمل می کند

گاهی اوقات چیزهایی که گربه شما نمی تواند هضم کند، در دستگاه گوارش حرکت نموده و ممکن است گیر کنند. در این موارد، علف می تواند به شکستن آن کمک نموده و عبور را آسان تر کند. این بدان معنی است که علف در واقع می تواند به تمیز کردن سیستم گوارش و رفع یبوست کمک کند.

۳- علف حاوی مواد مغذی، اسید فولیک و ویتامین های A و D

علف حاوی انواع مواد معدنی و ویتامین های A و D است، برخی تئوری ها می گوید که گربه ها برای تامین مواد معدنی و ویتامین های لازم مانند ویتامین A و D علف می خورند و خوردن علف موجب جذب ویتامین های لازم گربه ها می شود.

آب علف نیز حاوی اسید فولیک است که در شیر گربه نیز یافت می شود. اسید فولیک یک ویتامین ضروری است که علاوه بر کمک بر هضم غذا، به رشد سلول ها و تولید هموگلوبین کمک می کند.

۴- علف حاوی کلروفیل است

سال های دور و قبل از کشف آنتی بیوتیک ها از کلروفیل برای درمان زخم، عفونت، التیام درد و کم خونی استفاده می شده است. کلروفیل می تواند یکی از دلایل غریزی مصرف علف توسط گربه ها باشد. لازم به ذکر است کروفیل از خاصیت پاک کنندگی دندان ها و خوشبو نمودن دهان نیز برخوردار است و می تواند موجب کاهش استرس شود.

۵- گربه ها از طعم علف لذت می برند

در پایان دلایل عنوان شده مورد ساده ای وجود دارد و آن لذت بردن گربه ها از طعم علف است. تحقیقات نشان می دهد گربه ها از طعم علف لذت می برند و این موضوع یکی از دلایل خوردن علف توسط گربه ها می باشد.

بیشتر بخوانید: چرا هیچوقت برای تغییر دیر نیست؟

خطرات علف خوردن گربه ها

ممکن است گربه ها به دلیل مصرف علف های سمی یا آلوده به آفت کش ها مسموم شوند، همچنین این احتمال وجود دارد که در علف موجوداتی مانند حلزون وجود داشته باشد و خوردن آن موجب عفونت یا مشکلات معده شود.

چه گیاهانی برای گربه ها خطرناک اند؟

ما در حال نگارش این مطلب با موضوع دلایل علف خوردن گربه ها در وبسایت چرا هستیم،‌ با این حال به هیچ عنوان نمی خواهیم تصور کنید مصرف هرگونه گیاهی توسط گربه مجاز است و به هر دلیلی گربه خود را در معرض خطر مسمومیت قرار دهید. حقیقت این است که بسیاری از گیاهان به دلیل سمی بودن برای گربه ها خطرناک هستند و بهتر است گربه خود را از این گیاهان دور نگاه دارید.

لیست برخی از گیاهان خطرناک برای گربه ها: گل چمچه‌ای یا اسپاتی فیلوم، سوسن، لیلیوم یا زنبق رشتی، آلوئه‌ ورا، فیلودندرون یا برگ‌ انجیری، پتوس، گیاه یشم یا کراسولا، سانسوریا، نخل ساگو، گیاه پاپیتال یا عَشَقه، دیفنباخیا، کالانکوئه، گیاه موگه یا زنبق دره، سنبل، خرزهره، سرخدار، گل لاله، گل نرگس، پرنده بهشتی و ابریشم مصری، گل داوودی، سرخ‌برگه یا بنت قنسول

اگر در خانه خود گربه دارید، توصیه می شود گیاهانی را نگهداری نمایید که برای گربه ها بی خطر هستند.

بیشتر بخوانید: بهترین سریال هایی که بر اساس واقعیت ساخته شده‌ اند

چگونه علف مطمئنی را در اختیار گربه خود قرار دهیم؟

شما می توانید به طور مداوم برای گربه خود علف گربه، گندم یا چمن بکارید، این گیاهان به زمان زیادی برای سبز شدن نیاز ندارد و به شما این اطمینان را می دهند که گربه شما سبزی و علف مطمئنی را مصرف می کند. همچنین می توانید از علف گربه استفاده کنید. مصرف اینگونه علف ها ایمن تر از علف های فضای باز می باشد.

علف گربه

علف گربه چیست؟

شما می توانید از گندم یا چمن به عنوان علف گربه استفاده کنید با این حال گیاه اصلی که به عنوان علف گربه شناخته می شود در فارسی با نام علف باغ (Dactylis Glomerata) است که به همراه دانه های جو، جو دوسر و گندم پرورش داده می شود. شما می توانید کیت علف گربه را از برخی فروشگاه های حیوانات خانگی تهیه کنید با این حال این گیاه در داخل کشور نیز به وفور یافت می شود.

تصویر علف باغ که با نام علف گربه شناخته می شود
تصویری از علف باغ (Dactylis Glomerata) معروف به علف گربه

علف باغ به صورت متراکم رشد نموده و در حدود ۲۰ تا ۱۴۰ سانتی متر رشد می کند،‌ این گیاه به عنوان نوعی علف یونجه در مراتع کاشته می شود و از علف های هرز چند ساله می باشد.

بیشتر بخوانید: 10 نکته برای شروع یک روز خوب

گیاه سنبل الطیب

به طور کلی علف باغ با نام (Dactylis Glomerata) به عنوان علف گربه شناخته می شود با این حال بسیاری از افراد گیاه سنبل الطیب را به عنوان علف گربه می شناسند که موضوعی کاملا نادرست بوده و کاملا با موضوع این مقاله متفاوت است، با این حال در ادامه کمی با این گیاه آشنا می شویم. سنبل الطیب گیاهی از خانواده نعنا است که دارای عطر ضعیف گیاه نعنا بوده و در طب سنتی نیز از آن استفاده می شود. بوی سنبل الطیب موجب واکنش در گربه ها می شود. لازم به ذکر است که گیاه سنبل الطیب نمی تواند جایگزینی برای علف گربه باشد و بیشتر از این گیاه نیز مانند کت نیپ به عنوان محرک گربه استفاده می شود.

گیاه سنبل الطیب
تصویری از گیاه سنبل الطیب

مصرف سنبل الطیب در گربه ها موجب حس سرخوشی، آرامش، افزایش تحرک و انرژی و خواب راحت می شود اما مصرف طولانی مدت آن ممکن است موجب برخی اثرات منفی روی گربه شما شود، به همین دلیل توصیه می شود در رابطه با مصرف این گیاه با دامپزشک خود مشورت نمایید.

آیا علف گربه بی خطر است؟

علف گربه جایگزینی بی خطر برای سایر علف هاییست که ممکن است گربه ها در خارج از خانه رشد می کنند و پرورش آن روش مطمئنی برای جایگزین نمودن علف های بیرون از خانه می باشد.

آیا می توانم در خانه علف گربه پرورش دهم؟

علف گربه (علف باغ) در ایران به صورت فراوان یافت می شود و بوته های این علف در دسترس می باشند. شما می توانید بذر یا جوانه این علف را خریداری نموده و یا از کیت های علف گربه استفاده نمایید. اگر قصد پرورش علف گربه را دارید توصیه می شود این گیاه را همراه با دانه های چاودار، جو، جودوسر و یا گندم پرورش دهید.

پرورش این گیاه نیاز به دستور العمل پیچیده ای ندارد، بذر های این گیاه باید همیشه مربوط و خیس باشد، جوانه زدن دانه ها به ۲ تا ۶ روز زمان نیاز دارد و پس از ۸ تا ۱۲ روز ارتفاع این گیاه به ۷ سانتی متر میرسد. بهتری است این گیاه را در معرض نور طبیعی قرار دهید.

آیا خوردن علف توسط گربه ها بی خطر است؟

خوردن علف حتی برای گربه هایی که به خوبی تغذیه شده اند نیز مفید است، چرا که علف به هضم غذا کمک می کند. گربه هایی که به طور معمول علف می خورند ممکن است دستگاه گوارش منظم تری داشته باشند. همچنین کلروفیل موجود در علف به تازه نگاه داشتن نفس گربه کمک می کند. با این حال مصرف علف های سمی یا آلوده به آفت کش ها یا موجوداتی مانند حلزون می تواند موجب مسمومیت یا مشکلاتی مانند انگل و میکروب شود.

آیا لازم است به دلیل علف خوردن گربه به دامپزشک مراجعه کنم؟

اکثر دامپزشکان متعقد هستند که خورن علف توسط گربه ها مشکلی ایجاد نمی کند اما اگر گربه شما بیش از حد به خوردن علف می پردازد می توانید این موضوع را با دامپزشک در میان بگذارید چرا که ممکن است این موضوع به مشکلات گوارشی یا گیاهان سمی ارتباط داشته باشد.

آیا علف گربه همان گیاه سنبل الطیب است؟

خیر، علف گربه و گیاه سنبل الطیب به هیچ عنوان یکسان نمی باشند و به طور عمده با یکدیگر تفاوت دارند. علف گربه با نام علف باغ (DactylisGlomerata) شناخته می شود در حالی که سنبل الطیب گیاهی از خانواده نعنا محسوب می شود و اثر محرک را روی گربه ها دارد. توصیه می شود در رابطه با مصرف سنبل الطیب با دامپزشک مشورت نمایید.

آیا پرورش علف گربه در خانه امکان پذیر است؟

بله، پرورش علف گربه بسیار آسان بوده و می توانید این گیاه را در منزل برای گربه خود پرورش دهید.

بیشتر بخوانید

اصل عدم قطعیت هایزنبرگ چیست؟

صحرا

کمیاب ترین گربه‌های جهان

صحرا

اثرات نعناع روی سرعت واکنش و عملکرد مغز

پدرام

چرا سگ ها علف می‌خورند؟ همه چیز درباره علف خوردن سگ ها

صحرا

پرسش های بی پاسخ؛ جهان های موازی و بیگانگان

صحرا

مطالعه OpenAI و بیان نقش هوش مصنوعی در ایجاد تهدید بیولوژیکی در آینده

صحرا

ارسال دیدگاه