...
یکشنبه 6 اسفند 1402
موفقیت شغلی و تحصیلی

استفاده از نرم افزارها در تحصیل برای دانش آموزان و دانشجویان

استفاده از نرم افزارها برای موفقیت تحصیلی

چه به فکر شرکت در یک دوره آموزش آنلاین باشید، چه فقط به این فکر کنید که چگونه زمان خود را به بهترین شکل مدیریت کنید و به طور مؤثر مطالعه کنید، استفاده از نرم افزارها می‌تواند به تقویت انگیزه، تمرکز مستقیم و دستیابی به موفقیت تحصیلی کمک کند.

ممکن است تشویق شما به صرف زمان بیشتر در تلفن یا تبلت متناقض به نظر برسد، اماتحقیقات نشان داده است که برنامه‌ریزی و آماده‌سازی معنادار قبل از جلسه مطالعه می‌تواند نتایج را به‌طور چشمگیری بهبود بخشد. قبلاً این را شنیده‌اید: «عدم آمادگی، آماده شدن برای شکست است».

به همین دلیل است که ما در چرا یک راهنمای گام به گام ارائه کرده‌ایم که به شما کمک می‌کند بهترین استفاده را از زمان مطالعه خود داشته باشید و در عین حال مطمئن شوید که با اعلان‌های وسوسه‌انگیز رسانه‌های اجتماعی حواس‌تان پرت نمی‌شود!

چگونه با استفاده از نرم افزارها کارآمد تر باشیم

مرحله اول: زمان خود را با استفاده از نرم افزارها برنامه ریزی و مدیریت کنید

این اولین قدم ضروری است زیرا پایه و اساس هر چیز دیگری را در روز کاری شما بنا می‌گذارد. توصیه می‌شود که اهدافی را برای خود تعیین کنید تا برای هر روز، هفته ویا ماه تلاش کنید.

مسدود کردن این اهداف فراگیر در بخش‌های واقعی و قابل مدیریت به شما کمک می‌کند زمان خود را تجسم کنید و روی کارهای مختلف کار کنید بدون اینکه تحت فشار قرار بگیرید. این بدان معنی است که استفاده از تقویم، جدول زمانی، برنامه ریز یا یادآوری بسیار مهم است. ممکن است ترجیح دهید از یک دفتر خاطرات کاغذی برای این کار استفاده کنید، اما نرم افزار های عالی نیز وجود دارد که به شما امکان می‌دهد زمان خود را سازماندهی کنید و اعلان‌ها را برای کارهای مختلف تنظیم کنید.

در هر صورت، سازماندهی برنامه خود از قبل باعث می‌شود که در حین مطالعه یک چیز کمتر نگران باشید. ابتدای شروع هفته کاری خود، نیم ساعت وقت بگذارید تا به آنچه می‌خواهید برسید، فکر کنید. اما اینجا چند نکته وجود دارد.

نکاتی برای استفاده بهتر از نرم افزارها برای بازدهی بیشتر

  1. با وارد کردن همه کلاس‌ها، جلسات، تعهدات و فعالیت‌های برنامه‌ریزی‌شده‌تان شروع کنید. به زمان دقیق، محل وقوع که با چه کسی و در مورد چیست توجه کنید.
  2. اگر از نرم افزاری استفاده می‌کنید، از قبل یادآوری‌هایی را برای این رویدادها تنظیم کنید تا مطمئن شوید که برای آماده شدن زمان دارید.
  3. اهداف هفته خود را یادداشت کنید. آنها می توانند تحصیلی، فیزیکی، ذهنی و غیره باشند.
  4. کار خود را حول رسیدن به این اهداف زمان بندی کنید. به این فکر کنید که از نظر فیزیکی برای دستیابی به آنها باید چه کاری انجام دهید.
  5. برای استراحت به موقع برنامه ریزی کنید و در زمان بندی واقع بین باشید.
  6. منعطف باشید و به خودتان اجازه دهید در صورت نیاز، چیزها را جابجا کنید.
  7. در پایان هفته به برنامه خود فکر کنید. چه چیزی به دست آوردید و چه چیزی می‌تواند بهتر از این باشد؟

بهتر است تعداد نرم افزارهای مورد استفاده برای برنامه ریزی را به یک یا دو نرم افزار محدود کنید تا همه چیز را در یک مکان داشته باشید. اگر تا به حال از نرم افزارهایی استفاده کرده‌اید که می‌توانید تصمیم بگیرید کدام یک برای شما کارآمد تر است. اما اگر می‌خواهید به تازگی شروع کنید می‌توانید مقالاتی در این زمینه بخوانید و به امتیاز و نحوه کارکرد هر نرم افزار توجه کنید. در نهایت متوجه خواهید شد که کدام نرم افزار برای شما کارآمد تر و مفیدتر است.

بیشتر بخوانید: بهترین اپلیکیشن‌های مدیریت زمان و برنامه ریزی

مرحله دوم: با استفاده از نرم افزارها یک محیط مطالعه مناسب ایجاد کنید

نرم افزارهای بهره وری و تمرکز می‌توانند به ایجاد یک محیط راحت برای حفظ انگیزه شما کمک کنند. برخی از برنامه‌ها موسیقی آرام‌بخش یا صداهای پس‌زمینه (مانند صداهای باران، نویز سفید) را پخش می‌کنند و برخی تا زمانی که جلسه مطالعه خود را کامل نکرده‌اید به شما اجازه خروج از برنامه را نمی‌دهند، که هر دو می‌توانند حواس‌پرتی را محدود کنند.

این نوع برنامه ها انگیزه هایی برای نگه داشتن شما دارند. به عنوان مثال، «Forest» یک ویژگی شبیه به بازی دارد که در آن هر بار که یک جلسه را کامل می‌کنید، درختان و گیاهان را پرورش می‌دهید، و وقتی به اندازه کافی گیاهان مجازی رشد کرده‌اید، می‌توانید در واقع یک درخت واقعی بکارید.

در نتیجه اگر در محیطی قرار دارید که سرو صدا مانع بهره وری و کارآمد بودن شما میشود و یا اگر حواستان دائم به شبکه‌های اجتماعی در موبایلتان پرت می‌شود، نرم افزارهایی وجود دارد که می‌تواند این شرایط را برای شما آسان‌تر کند. نرم افزارهایی که با تولید صدا و نویز شما را از صداهای اطرافتان دور می‌کند و باعث می‌شود متمرکز بمانید. یا نرم افزارهایی که با قفل کردن موبایلتان به روشی کارآمد تمرکز و بهره‌وری شما را افزایش می‌دهد.

استفاده از نرم افزار ها برای موفقیت بیشتر دانش آموزان

مرحله سوم: با استفاده از نرم افزارها بنویسید و یادداشت برداری کنید

این نکته‌ای است که همه چیز به آن ختم می شود. درست است که نرم افزارها می‌توانند بسیار مفید باشند. اما مطالعه واقعی همان چیزی است که واقعاً شما را موفق خواهد کرد.

گفته می‌شود، اگر یادداشت‌های شما مرتب، قابل دسترس و یادگیری از آن آسان باشد، مفید است. نرم افزارهای یادداشت‌برداری مانند «Notability» می‌توانند به شما در بهینه‌سازی یادداشت‌های مطالعه‌تان کمک کنند و راه را برای موفقیت آینده‌تان هموار کنند. اگر ترجیح می‌دهید یادداشت‌های دست‌نویس بنویسید، برنامه‌های خاصی از قلم‌های الکترونیکی پشتیبانی می‌کنند و حتی پس از پایان کار، نوشته‌های شما را به یک فونت چاپی تبدیل می‌کنند.

یادداشت های دیجیتالی دارای امتیاز ترکیبی از اسکرین شات، تصاویر دوربین، بریده‌های صوتی، فیلم ها، نمودارها یا نقاشی های شخصی با اطلاعات متنی در یک صفحه هستند. شما می‌توانید آنها را به اکثر انواع فایل تبدیل کنید، به این معنی که می‌توانید یک کپی را همیشه در لپ تاپ، تبلت یا تلفن همراه خود داشته باشید.

مرحله چهارم: نرم افزارها برای کمک به حفظ کردن

فلش کارت ها روشی عالی برای آشنایی با محتوای جدید هستند. به خصوص اگر سوالات و پاسخ ها را خودتان ایجاد کرده باشید. به گونه‌ای که برای شما به راحتی قابل درک و هضم باشد.

در حالی که ممکن است قبلاً توسط Duolingo و یادآورهای فلش کارت بیش از حد فشاری آن آسیب دیده باشید، برنامه‌های خاصی وجود دارند که می‌توانید آنها را مطابق با نیازهای خود تنظیم کنید، و آنها بسیار کمتر دلهره آور هستند. بسیاری از اینها موضوع خاصی نیستند، به این معنی که شما آزمون‌ها را برای همه موضوعات خود در یک پلتفرم سفارشی می‌کنید.

ده دقیقه در صبح و ده دقیقه در شب برای امتحان کردن خود در یک ماژول خاص می تواند به شما کمک کند تا اطلاعات در ذهن شما تازه بماند بدون اینکه کار خیلی بزرگی به نظر برسد. در این خصوص سایت محبوب Quizlet وجود دارد که اگر شما تا حد کمی به زبان انگلیسی مسلط باشید شما می‌توانید از آن استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: چرا باید انگلیسی یاد بگیریم؟ مزایای دانستن زبان انگلیسی

مرحله پنجم: با استفاده از نرم افزارها کار خود را سازماندهی و بایگانی کنید

در حالی که برنامه هایی مانند Notability به شما امکان می‌دهند همیشه به کارهای دیجیتال خود دسترسی داشته باشید، می‌دانیم که برخی از شما ترجیح می‌دهید یادداشت های خود را روی کاغذ واقعی بنویسید. اگر شما اینگونه هستید، برنامه‌هایی وجود دارند که یادداشت‌های شما را اسکن می‌کنند و آنها را در یک سیستم فایل روی تلفن یا رایانه لوحی‌تان ذخیره می‌کنند.

برخی از نوت‌بوک‌ها، از برنامه‌هایی مانند Scribzee پشتیبانی می‌کنند که از دوربین دستگاه شما برای اسکن صفحه نوت‌بوک استفاده می‌کند و سپس به شما امکان می‌دهد آنها را در پوشه‌های درون برنامه سازماندهی کنید. سازماندهی، تشکیل پرونده و دسترسی به تمام کارهای خود، چه دیجیتال و چه فیزیکی، مهم است.

نرم افزارها برای مدیریت بهتر برنامه

گام ششم: کار سخت خود را تثبیت کنید

آرامش و تأمل به اندازه برنامه ریزی و مطالعه اهمیت دارد. این می‌تواند موثرتر از ادامه بی‌پایان روش‌های مطالعه ناموفق باشد که به خودتان فضایی بدهید تا ببینید چه چیزی خوب بوده و چه چیزی خوب نیست. وقتی صحبت از بازتاب تحصیلی به میان می‌آید، گزینه‌هایی مانند برنامه‌های ویدیویی وجود دارند که به شما امکان می‌دهند آنچه را که در آن روز آموخته‌اید ضبط کنید. تماشای ویدیوهای خود در صبح ممکن است حافظه شما را تازه کند و به شما یادآوری کند که کجا را ترک کرده اید.

بازتاب عاطفی به همان اندازه برای حفظ رابطه خوب با مطالعه در درازمدت مهم است. این تمرین خوبی است که عادت کنید سلامت روان و تغییرات آن را زیر نظر بگیرید. می‌توانید برای ثبت احساستان، یک دفترچه خاطرات یا نرم افزار یادداشت‌نویسی دانلود کنید، زیرا این کار می‌تواند باعث شود راحت‌تر متوجه شوید که خسته می‌شوید یا نیاز به استراحت دارید.

بیشتر بخوانید: اصلی ترین مزایای آموزش آنلاین و مجازی، معرفی بهترین منابع آموزش آنلاین

سخن پایانی

در دنیای معاصر ما، ترجیح استفاده از تلفن‌های همراه و دستگاه‌های دیجیتال در بین دانش آموزان و دانشجویان به طور فزاینده‌ای رایج شده است. دورانی که کاغذ و قلم ابزاری ضروری برای کارهایی مانند مدیریت زمان، برنامه نویسی و حتی مدیریت حافظه بودند، گذشته است. با ظهور تکنولوژی، یک تغییر پارادایم به سمت استفاده از نرم افزارهای تخصصی برای افزایش بهره وری ایجاد شده است. به ویژه، در عصر کنونی که آموزش به طور یکپارچه به قلمرو آنلاین انتقال یافته است، ادغام ابزارهای نرم افزاری بسیار مهم است. هدف ما از این مقاله در چرا، بررسی راه‌های مختلفی است که دانش‌آموزان می‌توانند استفاده از نرم‌افزار را برای بهبود کارایی و سودمندی در فعالیت‌های تحصیلی خود بهینه کنند.

در خاتمه، عصر قلم و کاغذ به تدریج جای خود را به قدرت دگرگون کننده نرم افزار در عرصه تحصیلی و دانشگاهی می‌دهد. با استفاده از ابزارهای تخصصی برای مدیریت زمان، برنامه ریزی، تقویت حافظه و یادگیری آنلاین، دانش آموزان می‌توانند به سطح جدیدی از بهره وری و کارایی را برسند. همانطور که آموزش در چشم انداز دیجیتال به تکامل خود ادامه می‌دهد، استفاده خردمندانه از نرم افزار نه تنها یک اولویت، بلکه یک ضرورت برای کسانی است که به دنبال موفقیت در سفر تحصیلی خود هستند.

بیشتر بخوانید

استراتژی هایی برای برجسته شدن و موفقیت استارتاپ ها با استفاده از هوش مصنوعی

صحرا

ارسال دیدگاه