...
چهارشنبه 16 خرداد 1403
انگیزه

۷ حقیقت شگفت انگیز درباره افراد مثبت اندیش

همه این مزخرفات “مثبت فکر کنید” یک شوخی است، درست است؟ همه این مزخرفات “مثبت فکر کنید”. به جای دیدن نیمه خالی لیوان، نیمه پر لیوان را دیدن. در واقع در دنیای واقعی، این فقط خیالی واهی است، نه؟

● با روحیه بدی از خواب بیدار می‌شوید.

● در ترافیک گیر افتاده‌اید.

● رئیستان سر شما داد می زند و با یک تصادف در راه خانه گلگیر شما خم می‌شود. 

چگونه تفکر مثبت می‌تواند هرکدام از این مشکلات را تغییر بدهد؟

خوب، در واقع تفکر مثبت چیزی را در دنیای خارج تغییر نمی‌دهد، اما به شما این امکان را می‌دهد که با شرایط کنار بیایید به گونه ای که:

● استرس شما را کاهش می‌دهد

● فشار خونتان را پایین می‌آورد

● خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش می‌دهد

و همچنین زندگی را بی اندازه لذت بخش‌تر می کند.

اما وقتی در یک فضای متشنج قرار دارید و همچنان در یک شوک هستید، جستجوی یک چیز خوب و مثبت در یک موقعیت به ظاهر منفی، دورترین چیز از ذهن شماست. علی رغم آنچه ممکن است بخوانید، افراد بسیار مثبت تفاوت چندانی با شما ندارند. شما به طور طبیعی مثبت اندیش متولد نشده‌اید، همانطور که اغلب افراد مثبت اندیش اینگونه متولد نشده‌اند. آنها خود را به افراد مثبت تبدیل کرده‌اند. شما نیز می توانید و نیاز نیست که شبیه دالایی لاما، مادر ترزا یا حتی گاندی باشید.

بیشتر بخوانید: بهترین روش‌ها برای مثبت اندیشی و نگرش مثبت

 در اینجا 7 حقیقت شگفت آور در مورد افراد بسیار مثبت آورده شده است:

۱. افراد مثبت اندیش همیشه مثبت نیستند

بعضی روزها آنها با احساس منفی از خواب بیدار می‌شوند و موهایشان به هم ریخته است، درست مثل من و شما. به هر حال، وقتی خواب هستید کنترل افکار دشوار است. پس هیچ تضمینی وجود ندارد که وقتی از خواب بیدار می‌شوید، همیشه احساس مثبتی داشته باشید. احساس هوشیاری زمانی که بدن در بهترین حالت خود نیست، چیزی است که حتی افراد مثبت ممکن است با آن دست و پنجه نرم کنند. وقتی اتفاقات بدی رخ می‌دهد، به همه ما آسیب می‌زند. همه شما انسان هستید و انکار احساساتتان تقریباً غیرممکن است. نه تنها غیر ممکن است بلکه کار سالمی هم نیست.

افراد مثبت نیز آسیب می‌بینند. آنها آرزو می‌کنند کاش وضعیت متفاوت بود. آن‌ها ممکن است غر بزنند یا حتی گریه کنند. اما آنها سپس روی تغییر افکار منفی خود و یافتن نکات مثبت در موقعیت موجود کار می‌کنند. حتی دالایی لاما اعتراف می‌کند که افکار منفی دارد. بنابراین دست از تلاش برای ابر انسان بودن بردارید. انسان عادی به اندازه کافی خوب عمل خواهد کرد.

۲. افراد مثبت الزاما نیمه پر لیوان را نمی‌بینند

افراد مثبت الزاماً نیمه پر لیوان را نمی‌بینند. به ما گفته شده که افراد مثبت فقط آنچه را که دارند می‌بینند، و نداشته هایشان را درنظر نمی‌گیرند. اما لزوماً اینگونه نیست. نیمه پر یا خالی لیوان را دیدن، مهم نیست. نکته این است که افراد مثبت می‌فهمند که در هر صورت نصف لیوان کافی است. گذشته از هرچیز، ممکن است کل لیوان خالی باشد، پس حتی یک لیوان که تنها نیمی از آن خالی است، می تواند امر مثبتی باشد. و اگر شما بسیار مثبت اندیش باشید، می‌دانید که حتی یک لیوان خالی هم می دوباره می تواند پر شود. خب ما داریم با مفهوم مثبت اندیشی بازی می‌کنیم تا بیشتر راجب آن بفهمیم.

 به جای اینکه نگران باشید که نیمه پر لیوان را می‌بینید یا نیمه خالی آن را، روی دیدن زاویه مثبت در هر دو سناریو تمرکز کنید. به هر حال، اگر لیوان حاوی سم باشد، دیدن نیمه خالی لیوان، مثبت ترین تفسیر از این سناریو است.

۳. افراد مثبت همیشه در زمان حال زندگی نمی‌کنند

 برخلاف آنچه اغلب گفته می‌شود، افراد مثبت مقدار زمان مناسبی را صرف تفکر در مورد گذشته و آینده می‌کنند. واقعیت این است که، تقریباً هیچ کس وجود ندارد که گاها ذهنش معطوف زمان گذشته و آینده نشود.

تفاوت در این است که افراد مثبت تمایل دارند بر گذشته‌ای تمرکز کنند که به آنها احساس خوبی می‌دهد. آن‌ها اتفاقات دیگر را یا کنار می‌گذارند یا از آنها درس می‌گیرند تا مطمئن شوند آینده آنها بهتر از گذشته آنها خواهد بود.

بنابراین اگر به آینده و گذشته فکر می‌کنید، اشکالی ندارد. فقط مطمئن شوید که چیزهای خوب را به یاد می‌آورید، از چیزهای بد تجربه کسب می‌کنید و برای داشتن یک آینده مثبت از هر دو استفاده می‌کنید.

۴. افراد مثبت همیشه قدردان نیستند

 شاید شما خوانده‌اید که افراد مثبت اندیش همیشه قدردان هستند؟ باور کنید هیچ کس از اتفاقات منفی در زندگی خود استقبال نمی‌کند، حتی افراد بسیار مثبت. مطمئن باشید آنها با  با یک سینی بیسکوییت و یک لبخند تشکرآمیز و بشاش، دم در منتظر ننشسته‌اند.

 کاری که افراد مثبت اندیش انجام می‌دهند این است، می‌پذیرند که آدم هستند و آرزو می‌کنند که ای کاش فلان اتفاق هرگز نیفتاده بود. آنها دوباره سرپا می‌ایستند و در یک موقعیت به ظاهر سرتاپا منفی، به دنبال یک روشنایی اندک و یا یک نقطه مثبت هرچند کوچک می‌گردند. و با استفاده از آن تمام نقاط مثبت دیگر که در انتظار اکتشاف بوده‌اند را پیدا می‌کنند.

همیشه برای هر اتفاقی که در زندگی پیش می‌آید، شکرگزار بودن واقع بینانه نیست. حتی برا یمثبت ترین افراد هم این امر، ممکن نیست. هرچند اگر آرام آرام شروع کنید و دنبال اثری از خوب در بد، مثبت در منفی بگردید، متوجه می‌شوید که به این کار معتاد شده‌اید.

۵. افراد مثبت همیشه دنیا را مثبت نمی‌بینند

علم مشخص کرده است که ساختار پایه‌ای ذهن انسان گرایش به حالت منفی دارد. این گونه که رویدادهای منفی بیشتر به خاطر سپرده می‌شوند. همچنین کلمات منفی تأثیر عاطفی بیشتری نسبت به کلمات مثبت دارند.

افراد مثبت نیز تحت تأثیر همین سو گیری منفی قرار می‌گیرند. تنها تفاوت بین این افراد و بقیه این است که آنها از این سو گیری آگاه هستند و آن را می‌پذیرند. آنها به جای این که لزوما برای تغییر این سوگیری، تلاش کنند، روی تغییر واکنش خود در برابر آن مسئله کار می‌کنند.

 بنابراین هر وقت فکر منفی در سر دارید، یا یک رویداد را منفی تفسیر می‌کنید، ناراحت نشوید. این قضیه طبیعی است. اما به جای اینکه آن تفکر منفی را بپذیرید،  با آن مقابله کنید. حفره‌هایی را در تفسیر منفی خود از موقعیت بیایید، آرام آرام متوجه کارکرد ذهن سو گیر خود و اشتباهاتتان در تفسیر موقعیت شوید و ببینید که چه اتفاقی در جریان است. 

۶. افراد مثبت همیشه دیگران را در اولویت قرار نمی‌دهند

افراد مثبت می‌دانند که برای کمک به دیگران، ابتدا باید به خودشان کمک کنند. زیرا اگر در چارچوب ذهنی منفی گیر کرده باشید، به ندرت انگیزه دارید یا باور دارید که می‌توانید به دیگران کمک کنید. و این بدان معنی است که افراد مثبت اطمینان حاصل می‌کنند که به اندازه کافی خوشبین هستند و انرژی دارند تا به دیگران انرژی و دید مثبت بدهند.

بلاخره، اگر در موارد اضطراری در هواپیما اول خود را با ماسک اکسیژن ایمن نکنید، قبل از اینکه بخواهید به دیگران کمکی کنید، خودتان دچار مشکل خواهید شد و این مسئله مانعی بر سر راه کمک شما به دیگران خواهد بود.

 بنابراین مثبت بودن را با الویت ندادن به خود اشتباه نگیرید. این زنگ هشداری برای نابودی مثبت نگر بودن شما است. ابتدا اوضاع خود را سر و سامان دهید، بعد از آن می‌توانید به دیگران کمک کنید.

۷. افراد مثبت همیشه حقیقت را بیان نمی‌کنند

 این که هرکس فکر می‌کند چه چیزی درست است، می تواند مسئله‌ای بسیار شخصی و درونی باشد. افراد منفی فکر می‌کنند افراد مثبت کورکورانه تصویری شادتر از واقعیت، ترسیم می‌کنند. از طرف دیگر افراد مثبت اندیش ممکن است فکر کنند، افراد منفی چشمانشان را به روی نکات مثبت موقعیت بسته‌اند. اما افراد مثبت دوست دارند که روی نکات خوب زندگی تمرکز کنند و حتی درباره‌ی آن‌ها مبالغه کنند تا بتوانند زندگی بهتری بسازند. بلاخره شما یا می‌توانید بگویید: “من فقیر هستم” یا “من ثروتمند هستم، ولی کیف پول من هنوز خبر ندارد.”

بنابراین سر چیزهای کوچک اعصاب خود را به هم نریزید. در زندگی، اینکه آیا چیزی درست است یا خیر مسئله‌ بزرگی نیست. آنچه واقعاً مهم است این است واکنش شما به آن چیست. اینکه از آن استفاده می‌کنید تا خود را در زندگی بالا بکشید یا برعکس.

به جمع افراد مثبت اندیش بپیوندید. برای شروع نیاز نیست ابر انسان باشید. شما می‌توانید از جایی که در حال حاضر هستید شروع کنید.

بنابراین دفعه بعد که شما در ترافیک گیر افتادید، رئیس شما سرتان فریاد می‌کشید و یا کسی در راه خانه گلگیر شما را خم کرد،  نفسی عمیق بکشید، تا ده بشمارید و به دنبال نکات مثبت باشید.

بیشتر بخوانید: کاهش استرس با 5 روش تنفسی


بیشتر بخوانید

چطور بدون انجام هیچ کاری موفق شویم؟

میهمان

چرا هیچوقت برای تغییر دیر نیست؟

صحرا

چگونه در روزهایی که هیچ حس و انگیزه‌ای ندارید، فعال بمانید؟

صحرا

حفظ انگیزه و مهمترین بایدها و نبایدها در جهت تقویت آن

نفیسه محمدی

آیا احساس شکست می کنید؟ 10 نکته برای شروعی دوباره

صحرا

افزایش تمرکز با متوقف کردن چند وظیفگی

admin

ارسال دیدگاه