...
پنجشنبه 10 اسفند 1402
فناوری

ژاپن بالاخره استفاده اجباری از فلاپی دیسک را برداشت

ژاپن و فلاپی دیسک

ژاپن که یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا در زمینه تکنولوژی است، هنوز هم از فلاپی دیسک‌ ها برای ارسال اطلاعات به دولت استفاده می‌کرد. این رسانه ذخیره‌سازی که حدود ۵۰ سال پیش معرفی شد، ظرفیت بسیار کمی داشت و در سال‌های اخیر تقریباً منسوخ شده بود. اما برخی از ادارات ژاپنی به دلایل قانونی و بروکراسی، همچنان به این روش عتیقه‌وار پایبند بودند. این درحالی است که آخرین شرکت تولید کننده فلاپی دیسک سونی بود که از سال 2011 به بعد دیگر فلاپی دیسک تولید نکرد. اما انگار قرار است که ژاپن استفاده از فلاپی دیسک را بردارد.

این وضعیت تا زمانی ادامه یافت که تارو کونو، وزیر دیجیتال ژاپن، به عنوان بخشی از تحول دیجیتالی کشور، تصمیم گرفت تا الزام استفاده از فلاپی دیسک را لغو کند. وی در توییتر خود اعلام کرد که حدود ۱۹۰۰ ماده در قوانین ژاپن وجود دارد که کسب‌وکارها را ملزم می‌کند تا فرم‌ها را روی فلاپی دیسک برای دولت ارسال کنند. وی قول داد که این قوانین را بازنویسی کند و به شهروندان اجازه دهد تا داده‌های خود را به‌طور آنلاین برای دولت ارسال کنند.

این تصمیم می‌تواند به کاهش هزینه‌ها، افزایش سرعت و بهبود امنیت داده‌ها کمک کند. همچنین می‌تواند نشان‌دهنده‌ی تلاش ژاپن برای رفع مشکلات فناوری‌اطلاعاتی خود باشد. ژاپن در سال‌های اخیر با چالش‌هایی مانند کمبود نیروی کار متخصص، رقابت با کشورهای دیگر و تأثیرات همه‌گیری کرونا روبرو شده است.

چرا ژاپن از فلاپی دیسک استفاده می‌کرد؟

ژاپن از فلاپی دیسک استفاده می‌کرد چون برخی از قوانین و مقررات دولتی این کشور به این رسانه ذخیره‌سازی وابسته بودند. برای مثال، برای ارسال گزارش‌های مالی، اطلاعات مربوط به تجارت خارجی، ثبت اختراع و ثبت نام شرکت‌ها، باید از فلاپی دیسک استفاده می‌شد. علاوه بر این، برخی از سیستم‌های کامپیوتری قدیمی که برای کنترل تجهیزات صنعتی، هواپیماها و سلاح‌های نظامی استفاده می‌شدند، فقط با فلاپی دیسک سازگار بودند.

دلایل اصلی این وابستگی ژاپن به فلاپی دیسک‌ها عبارتند از:

  • بروکراسی و سنت‌گرایی در دستگاه‌های دولتی و خصوصی ژاپن که باعث می‌شد تغییرات فناوری با مقاومت روبرو شود.
  • نگرانی از امنیت داده‌ها و ترجیح دادن رسانه‌های فیزیکی به جای ابری و آنلاین..
  • عدم وجود استانداردهای یکسان و مشخص برای ارتباط بین سیستم‌های کامپیوتری مختلف.
  • کمبود نیروی کار متخصص و آموزش‌دیده در زمینه فناوری اطلاعات.

اما با توجه به تحولات دیجیتالی جهانی و رقابت با کشورهای دیگر، ژاپن تصمیم گرفته است تا از این رسانه ذخیره‌سازی منسوخ شده خداحافظی کند و به سمت راهکارهای مدرن‌تر حرکت کند. این کار می‌تواند به افزایش کارایی، کاهش هزینه‌ها و بهبود امنیت داده‌ها منجر شود.

بیشتر بخوانید

اولین ربات‌های انسان‌ نما به استخدام شرکت BMW درامدند

صحرا

سری جدید آیفون 16 (iPhone 16) به چه صورت عرضه می‌شود؟

صحرا

خریداران Apple Vision Pro هدست‌های خود را پس می‌دهند!

صحرا

بازی های پلی استیشن ۴ که در پلی استیشن ۵ قابل اجرا نیستند

صحرا

داخل جعبه اپل ویژن پرو (Apple Vision Pro) چیست؟ آنباکس اپل ویژن پرو

صحرا

WhatsApp به کاربران اجازه می دهد تا Spam ها را مستقیما از صفحه قفل مسدود کند

صحرا

ارسال دیدگاه