...
چهارشنبه 9 اسفند 1402
فناوری

هوش مصنوعی و تاثیر آن بر مشاغل آینده

هوش مصنوعی و تاثیر آن بر مشاغل آینده

دنیای امروز یک دنیای کاملا متفاوت از عصر قدیم است. اگر این روزها به وبسایت یک شرکت استخدامی نگاه کنید، مشاغلی خواهید دید که ده سال پیش وجود نداشتند. شغل‌هایی مثل مدیر رسانه‌های اجتماعی، توسعه دهنده اپلیکیشن، حتی رانندگان اسنپ. دنیای کار دائما در حال تغییر است و در چند دهه اخیر این تغییر حتی سریع تر هم بوده است. آیفون در سال 2007 عرضه شد. اکنون نزدیک به نیمی از جمعیت جهان گوشی هوشمند دارند. در این مقاله میخواهیم ظهور هوش مصنوعی و تاثیر آن بر مشاغل آینده را بررسی کنیم.

پیشرفت‌های دیگر در زمینه یادگیری ماشین و روباتیک و هوش مصنوعی به همان اندازه پربار بوده است. برای مثال نگاهی به ربات‌های جدید آمازون که در کارخانه‌های آن‌ها در سراسر ایالات متحده استفاده می‌شود بیندازید. همه این پیشرفت‌های جدید تغییرات چشمگیری در بازار کار داشته است، هم با حذف مشاغل سنتی مانند مشاغل موجود در انبار آمازون و هم در ایجاد مشاغل جدید مانند بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، مهندسی نرم افزار و حتی مکانیک‌های موردنیاز برای تعمیر ربات‌های آمازون.

چگونه با ظهور هوش مصنوعی خود را برای مشاغل آینده آماده کنیم؟

سوال این است که اگر چنین نرخی از تغییر احتمالا ادامه پیدا کند، همانطور که بسیاری از کارشناسان معتقدند ادامه خواهد یافت، چگونه خود را برای آینده آماده کنیم و از قابلیت اشتغال خود محافظت کنیم؟ در حالی که آمار نشان می‌دهد که 85 درصد از مشاغلی که در سال 2030 وجود خواهند داشت، در حال حاضر وجود ندارند. و شاید حتی هنوز اختراع هم نشده‌اند. تلاش برای پیش‌بینی آینده البته مملو از مشکل و بعید است که کاملاً درست باشد.

با این وجود امروز سرنخ هایی وجود دارد که نشان می‌دهد روند کلی تغییرات تکنولوژیکی ممکن است در دهه آینده چگونه باشد و چگونه این ممکن است بر جهان تأثیر بگذارد. کار کردن به عنوان مثال، کنفرانس CES در لاس وگاس را در نظر بگیرید. سازندگان همه چیز را از خودروهای بدون راننده گرفته تا یخچال‌های هوشمند ارائه می‌کنند، اما ویژگی اصلی در بسیاری از این محصولات آینده هوش مصنوعی است.

بیشتر بخوانید: مهندسان داده چگونه باید برای دنیای هوش مصنوعی آماده شوند؟

هوش مصنوعی و مشاغل آینده

ظهور هوش مصنوعی و تاثیر آن بر مشاغل آینده

یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی به سرعت در حال توسعه زمینه‌های فناوری هستند و ادغام آن‌ها با فناوری‌های موجود مانند گوشی‌های هوشمند، و به طور فزاینده‌ای با دیگر فناوری‌های قبلی «غیر هوشمند» مانند ماشین‌ها، یخچال‌ها و اجاق‌پزها هر روز رایج‌تر می‌شود.

ظهور ابزارهای هوش مصنوعی مانند ChatGPT، Stable Diffusion، Midjourney، Dall-E، GPT-4 و …، میزان این پیشرفت ها را نشان می‌دهد. کارشناسان فناوری به ما می‌گویند که این امر زندگی و خانه ما را بهبود می‌بخشد و تعامل ما با دستگاه‌های اطراف ما یکپارچه‌تر می‌شود. اما همچنین ممکن است بسیاری از ما را بیکار کند. اگر ماشین‌ها می‌توانند کارهایی را که در حال حاضر فقط انسان‌ها می‌توانند انجام دهند، بیاموزند و آنها را با استانداردهای بالاتری انجام دهند، پس چرا یک کارفرما یک انسان را به جای یک ماشین هوشمند انتخاب می‌کند؟

چه مهارت‌هایی با ظهور هوش مصنوعی برای مشاغل آینده مناسب هستند؟

همه این موارد به این معنی نیست که آینده انسان در عذاب و تاریکی است. ممکن است که خیلی از مشغل امروزه از بین بروند و جای خود را به ماشین ها و هوش مصنوعی بدهند. اما همیشه کارهایی وجود خواهد داشت که روبات‌ها و ماشین‌ها قادر به انجام آنها نیستند، از جمله خدمات نظارت و تعمیر خود این روبات‌ها، هوش مصنوعی و ماشین‌ها.

انواع مشاغلی که ماشین‌ها باید بیشتر با آنها در رقابت باشند، مشاغلی هستند که شامل خلاقیت، تخیل و برنامه ریزی استراتژیک و بلندمدت می‌شوند. آنها در بهینه سازی و تصمیم گیری تاکتیکی عالی هستند، اما آگاهی و خلاقیت بیشتر چیزی است که ما انسان‌ها هنوز بر آن برتری داریم.

این بدان معناست که این مهارت‌های نرم ما هستند که بهترین آماده سازی برای مشاغل آینده هستند. مدیریت افراد و ایجاد روابط، قابلیت‌هایی هستند که ماشین‌ها فاقد آن هستند. بنابراین، اصلاح مهارت‌های نرم و آماده‌سازی دانش‌آموزان دبیرستانی برای محل کار آینده ممکن است برای تضمین یک شغل موفق در بازار کار همیشه در حال تحول حیاتی باشد.

حرکت در چشم انداز بازار کار در حال تغییر

این فقط نوع شغل نیست که باید در بازار کار فردا با آن سازگار شویم، بلکه در واقع نوع خود بازار کار است.

تاثیر هوش مصنوعی بر مشاغل آینده

اقتصاد گیگ و محیط کاری متغیر( کار آفرینی نوین به روش اقتصاد گیگ )

اقتصاد گیگ (Gig economy) مترادف با دهه 2010 شده است، زیرا اوبر و دلیورو کل مدل‌های کسب و کار خود را حول ارائه این نوع کار ایجاد کردند. در ایران نیز یک کپی قوی از این مشاغل به نام اسنپ وجود دارد هرچند سازنده اوبر نیز خود یک ایرانی است. بسیاری از مفسران انتظار دارند که این سبک اشتغال در سال‌های آینده گسترش و ادامه یابد. عرضه شغل از تقاضا فراتر خواهد رفت و بنابراین شرکت ها به منظور جذب کارگران، مشاغل مطمئن تری را ارائه خواهند داد. با این حال، هر اتفاقی که برای بازار کار بیفتد، تغییر اجتناب ناپذیر است و بنابراین سازگاری با یک محیط کاری متغیر در آماده شدن برای مشاغل فردا بسیار مهم است.

چرا کارآفرینی می‌تواند یک شرط مطمئن برای آینده کاری باشد؟

اگر به نظر می‌رسد که نمی‌توانید شغل خود را برای آینده تضمین کنید، این است که خودتان یک شغل جدید بسازید. یک کارآفرین شوید. با توجه به اینکه جهانی شدن و تکنولوژی همچنان دنیای کار را تغییر می‌دهد و در نهایت تعداد مشاغل را کاهش می‌دهد، افراد بیشتری برای کسب درآمد نیاز به کارآفرین شدن دارند.

کارآفرینان مبتکر هستند، چیزی که ماشین‌ها راه بسیار زیادی برای رسیدن به آن دارند، بنابراین شغل شما برای مدت طولانی ایمن خواهد بود. نه تنها این، بلکه فناوری و اتوماسیون می‌تواند فرصت‌های کارآفرینی کاملاً جدیدی را ایجاد کند، مشاغلی که در گذشته یا به دلیل نبود بازار برای آنها یا به دلیل اینکه به تعداد زیادی کارمند نیاز داشتند بنابراین نمی‌توانستند سودآور باشند، قابل دوام نبودند.

تغییر را در آغوش بگیرید و آینده شغلی خود را حفظ کنید

کلید موفقیت هنگام آماده شدن برای مشاغل آینده با ظهور هوش مصنوعی این است که از فناوری و تغییر نترسید، بلکه باید آن را در آغوش بگیرید. در آن سرمایه گذاری کنید و از آن به نفع خود استفاده کنید. این رویکرد همچنین برای کمک به دانش‌آموزان دبیرستانی در انتخاب شغلی که اهمیت دارد، بسیار مهم است. بله مشاغلی که امروز وجود دارند ممکن است در ده سال آینده منسوخ شوند، اما مشاغل زیادی در ده سال آینده ایجاد خواهند شد که امروزه وجود ندارند. اگر به تغییرات واکنش نشان می‌دهید و مایل به تغییر با سیستم هستید، در واقع می توانید از این تغییرات استفاده کنید.

با بازگشت به پرونده روبات‌های آمازون، زمانی که آنها معرفی شدند، هیچ کارمندی اخراج نشد. در عوض، به آنها این فرصت داده شد که تخصص خود را تغییر دهند و یاد بگیرند که در نگهداری ربات‌ها و با روبات ها کار کنند. از طریق این فرآیند، کارکنان مهارت‌های جدیدی را آموختند و قابلیت استخدام خود را برای آینده بهبود بخشیدند. تغییر را در آغوش بگیرید و بر انسان بودن سرمایه گذاری کنید. به این ترتیب شما برای مشاغل آینده آماده می شوید.

پاسخ به برخی سوالات درباره ظهور هوش مصنوعی و تاثیر آن بر مشاغل آینده

چگونه می توانیم خود را برای آینده شغلی با ظهور هوش مصنوعی آماده کنیم؟

این سوال به نیاز به آمادگی در پرتو تداوم بالقوه تغییرات سریع فناوری، به ویژه با ظهور هوش مصنوعی می‌پردازد. بر چالش پیش‌بینی دقیق آینده تأکید می‌کند، اما روندهای موجود را تأیید می‌کند که نشان‌دهنده تأثیر پیشرفت‌های فناوری است.

تأثیرات بالقوه هوش مصنوعی بر مشاغل آینده چیست؟

این مقاله توسعه سریع یادگیری ماشین و هوش مصنوعی و ادغام آنها در فناوری‌های مختلف از جمله دستگاه‌های هوشمند را مورد بحث قرار می‌دهد. این ابزار به ابزارهای هوش مصنوعی خاصی مانند ChatGPT، Stable Diffusion، Midjourney، Dall-E و GPT-4 اشاره می کند که نشان دهنده پیشرفت در قابلیت های هوش مصنوعی و تأثیر بالقوه آن بر زندگی روزمره است.

چه مهارت هایی برای مشاغل آینده در عصر هوش مصنوعی مناسب است؟

در حالی که اتوماسیون ممکن است جایگزین وظایف خاصی شود، مهارت‌های انسانی مانند خلاقیت، تخیل و برنامه‌ریزی استراتژیک بلندمدت همچنان حیاتی هستند. مهارت‌هایی مانند مدیریت، ایجاد رابطه، و ویژگی‌های انسانی حوزه‌هایی هستند که انسان‌ها بر ماشین‌ها برتری دارند.

اقتصاد گیگ و محیط کاری متغیر چه ارتباطی با آمادگی شغلی آینده دارد؟

ارتباط اقتصاد گیک با شرکت هایی مانند اوبر و اسنپ را بررسی کردیم. این بر انتظار رشد مداوم اقتصاد گیگ در آینده تاکید می‌کند و بر اهمیت انطباق با یک محیط کاری متغیر تاکید کردیم.

چرا کارآفرینی می‌تواند شرط مطمئنی برای اشتغال آینده باشد؟

پرسش‌های متداول توضیح می‌دهد که در دنیایی که به سرعت در حال تغییر است، جایی که فناوری همچنان چشم‌انداز شغل را تغییر می‌دهد، افراد می‌توانند با کارآفرین شدن، شغل خود را تضمین کنند. کارآفرینان نوآور در نظر گرفته می شوند. آنها می توانند فرصت‌های شغلی طولانی مدت ایجاد کنند.

بیشتر بخوانید

افزایش کاربران Google One به بیش از 100 ملیون پس از اعلام طرح Gemini

صحرا

اضافه شدن ویژگی های صوتی جدید به instagram reels

صحرا

مهندسان داده چگونه باید برای دنیای هوش مصنوعی آماده شوند؟

صحرا

اولین ربات‌های انسان‌ نما به استخدام شرکت BMW درامدند

صحرا

چه زمانی برای خرید آیپد و مک بوک ایر مناسب است؟

صحرا

داخل جعبه اپل ویژن پرو (Apple Vision Pro) چیست؟ آنباکس اپل ویژن پرو

صحرا

ارسال دیدگاه