...
دوشنبه 1 مرداد 1403
سبک زندگی

چگونه فرزند خود را صبح زود برای رفتن به مدرسه بیدار کنیم

صبح زود یک کودک روی تختخواب در حال بیدار شدن

آیا فرزندان شما می‌توانند صبح زود بیدار شوند تا به موقع به مدرسه بروند؟ آیا برای شما هم این سوال پیش آمده که چگونه فرزند خود را صبح زود برای رفتن به مدرسه بیدار کنیم؟

غالبا در تعطیلات تابستانی، کودکان دیر به خواب می‌روند. امروزه کودکان تا ساعات آخر شب و حتی گاهی دیرتر به تماشای تلوزیون و یا بازی‌های کامپیوتری می‌پردازند. والدین نوجوانان اغلب در رابطه با این موضوع که فرزندان آنها شب را به روز و روز خود را به شب تبدیل می‌کنند، احساس ناراحتی دارند. درواقع این بچه‌ها دیر می‌خوابند و دیرهم بیدار می‌شوند.

وقتی که تعطیلات تابستانی به پایان می‌رسد و سال تحصیلی آغاز می‌شود، کودکان باید زودتر از قبل از خواب بیدار شوند. در این شرایط چگونه می‌خواهید با مسئله‌ی دیر خوابیدن و دیر برخاستن فرزندانتان کنار بیایید؟ شما به یک سری برنامه‌ریزی و همچنین برقراری نوعی نظم برای حل این مسئله نیاز دارید.

بیشتر بخوانید: چرا صبح زود بیدار شدن دشوار است؟

اکنون زمان شروع محدود کردن تماشای تلویزیون و بازی‌های رایانه‌ای است. شما به عنوان والدین باید محدودیت‌هایی تعیین کنید. به فرزندان خود بگویید که در ساعاتی که شما تصمیم می‌گیرید تلویزیون و کامپیوتر را باید خاموش کنند.

ایده خوبی خواهد بود اگر ساعت خواب و بیدار شدن آنها به تدریج و نه به طور ناگهانی تغییر کند. هر روز کودک شما باید کمی زودتر بخوابد و کمی زودتر بیدار شود. اگر کودک خود را چندین ساعت زودتر از آنچه که عادت کرده بود به خواب بفرستید، او با شما مخالفت می‌کند و این مسئله را قبول نمی کند. همچنین در این صورت خوابیدن هم برایشان دشوار خواهد بود که البته این بیشتر در مورد نوجوانان صدق می‌کند.

به نقل قول از فردی، تغییر ساعت خوابیدن و بیدار شدن شبیه تجربه پرواز زدگی (یک وضعیت فیزیولوژیک ناشی از تغییر ریتم شبانه روزی بدن) است. زمان می‌برد تا بدن به ساعت‌های جدید عادت کند.

چگونه فرزند خود را صبح زود بیدار کنیم ؟

نکاتی برای به موقع بیدار کردن فرزندتان

• چند بار در روز به فرزندان خود بگویید که باید زودتر از ساعت معمول روزهای قبل بیدار شود و از رختخواب بیرون بیاید. این کلمات را هر روز چندین بار تکرار کنید ، تا در ضمیر ناخودآگاه او ثبت شوند.

• وقتی که شب هنگام فرزندتان می‌خوابد، چندین بار به او بگویید که باید در ساعت مشخصی بیدار شود.

• از یک ساعت زنگ دار برای بیدار شدن فرزند خود استفاده کنید.

• هنگام صبح، پرده‌های اتاق را کنار زده یا کرکره ها را بالا بکشید به طوری که نور خورشید وارد اتاق بشود.

• اگر در خانه هستید، چندین بار به اتاق فرزند خود بروید تا اطمینان حاصل کنید که او بیدار شده است. اگر در محل کار خود هستید، چندین بار با او تماس بگیرید تا مطمئن شوید که از رختخواب خارج شده است.

• غالبا والدین با فریاد زدن، فرزند خود را از خواب بیدار می‌کنند. هرگزاین کار را نکنید چون هیچ کس دوست ندارد سرش داد بزنند مخصوصاً صبح هنگام که هنوز در رختخواب است. این می‌تواند یک مقاومت داخلی خودکار در ذهن و رفتار کودک بوجود بیاورد.

• فقط بیدار شدن به موقع کافی نیست، کودک شما همچنین باید از رختخواب بیرون بیاید.

این روند ممکن است چندین روز طول بکشد. بنابراین بهتر است آن را چند روز قبل از باز شدن مدرسه‌ی فرزندتان شروع کنید.


بیشتر بخوانید

سبک زندگی مثبت با چند نکته ساده

میهمان

چگونه به تعویق انداختن امور را متوقف کنیم؟

پدرام

7 راهکار ساده برای مراقبت از خود

صحرا

بهترین روش‌ها برای پایداری و حفظ عادات سالم

نفیسه محمدی

2 نکته مهم برای افزایش انرژی با چرت قهوه

صحرا

آموزش مدیتیشن به سبک اوشو Osho

صحرا

ارسال دیدگاه