...
سه شنبه 1 خرداد 1403
سبک زندگی

چرا صبح زود بیدار شدن دشوار است؟

آیا صبح زود بیدار شدن برای شما هم دشوار است؟ آیا شما هم ساعت خاصی را برای بیدار شدن تنظیم می‌کنید و وقتی که زنگ می‌خورد صدای زنگ را نمی‌شنوید، و یا فقط آن را متوقف می‌کنید و دوباره به خواب می‌روید؟

این اتفاق برای خیلی از افراد رخ می دهد و بر خلاف آنچه که فکر می‌کنید این کار تنبلی نیست. دیر برخاستن از خواب دلایل مختلفی دارد و یافتن دلایل آن می‌تواند به شما در حل این مسئله کمک کند. اما قبل از آن باید دلیل این سوال را بدانید: چرا صبح زود بیدار شدن دشوار است؟

بیشتر بخوانید: اگر نخوابیم چه می‌شود؟ بررسی عوارض بی‌خوابی

دلایل دیر بیدار شدن از خواب و راه حل‌هایی برای آن

دیر خوابیدن

دیر خوابیدن یکی از دلایل اصلی سخت و دیر بیدار شدن از خواب است. دلایل مختلفی مانند انجام کارهایی که حواستان را پرت می‌کند، سر و کار داشتن با تلویزیون، کامپیوتر، تلفن همراه و یا دیر هنگام بیرون رفتن و دیر بازگشتن به خانه باعث می‌شود که شما ساعت کافی برای یک خواب مناسب نداشته باشید.

راه حل:

اگر زود بیدار شدن برای شما مهم است، زودتر بخوابید. به عبارتی شما چاره‌ای ندارید جز اینکه چیزی را در ازای به دست آوردن چیز دیگری از دست بدهید. تا دیروقت تلویزیون تماشا نکنید، جلوی کامپیوتر خود ننشینید و یا تا دیر وقت با تلفن همراه خود کار نکنید تا زمان کافی برای خوابیدن داشته باشید. آخر شب هنگام بازگشت به خانه از سینما، تئاتر، جلسات کاری یا مهمانی و ملاقات با دوستان، بدون تماشای تلویزیون، صحبت با تلفن یا انجام هر کار دیگری مستقیماً به رختخواب بروید.

خستگی و کمبود انرژی کافی

خستگی و کمبود انرژی کافی باعث می‌شود صبح زود بیدار شدن و برخاستن از خواب سخت شود. اگر ساعت‌های طولانی بیش از حد سخت کار کنید و هیچ ورزشی انجام ندهید، دچار این مشکل خواهید شد. در این شرایط بدن هوس خواب می‌کند.

راه حل:

راه‌هایی برای کاهش بار کاری خود پیدا کنید. سعی کنید چند بار در روز و به مدت 5 تا 10 دقیقه کارتان را متوقف کنید و در خارج از محیط کاری قدم بزنید. این کار بدن شما را آرام کرده و به آن هوای تازه می‌رساند. همچنین، چند بار در هفته ورزش کنید اما نه قبل از خواب. فقط پس از خستگی کامل به رختخواب نروید. خوابیدن در حالت خستگی زیاد، گاهی اوقات می‌تواند خوابیدن را دشوار کند و در این صورت ممکن است دیر بیدار شوید.

عدم استفاده از ساعت زنگ دار

ممکن است به خاطر اینکه در اتاق خواب تنها نیستید، نتوانید از ساعت زنگ دار استفاده کنید. درواقع شما نمی‌خواهید صدای زنگ ساعت همسر، فرزندان یا هر کسی که در اتاق شما است را بیدار کند.

راه حل:

یا باید یک ساعت زنگ دار با صدای بسیار نرم پیدا کنید و یا آن که ساعت را خیلی نزدیک به خود قرار دهید.

دیر به خانه برگشتن

این احتمال وجود دارد که دیر به خانه رسیدن و دیر خوابیدن برای شما شما به یک عادت تبدیل شده باشد بنابراین به این دلیل زود بیدار شدن برایتان آسان نیست.

راه حل:

شما باید این عادت را تغییر دهید و تا زمانی که نخواهید آن را برطرف کنید به خودی خود تغییر نخواهید کرد.

بیشتر بخوانید: 6 تمرین صبحگاهی برای حفظ انگیزه در طول روز

مراحل زیر را تمرین کنید

1) هر روز صبح بر روی کاغذی بنویسید که قصد دارید زود بیدار شوید و آن را در جایی قرار دهید که در طول روز بتوانید آن را ببینید.

2) چند بار در روز این موضوع را بخاطر بیاورید. چند دقیقه را به فکر کردن در مورد اثرات و مزایای زود بیدار شدن اختصاص دهید.

3) چند بار در روز و برای چند لحظه، خود را در حالتی تجسم کنید که موفق شدید زود از خواب بیدار شوید.

4) شب ها هنگام خوابیدن تلویزیون تماشا نکنید. اما اگر مطالعه کردن در رختخواب را دوست دارید، می‌توانید چند صفحه کتاب بخوانید. پس از آن چراغ را خاموش کرده و با این فکر که می‌خواهید زود بیدار شوید و در ساعت مقرر از رختخواب برخیزید، به خواب بروید.

این کارها را هر روز انجام دهید، تا زمانی که عادت زود بیدار شدن را در خود ایجاد کنید.


بیشتر بخوانید

پیشرفت در کسب و کار با تفکر مثبت

میهمان

چگونه به تعویق انداختن امور را متوقف کنیم؟

پدرام

سبک زندگی مثبت با چند نکته ساده

میهمان

تعطیلات بهاری در خانه: اوقات فراغت خود را چگونه بگذرانیم؟

صحرا

7 راهکار ساده برای مراقبت از خود

صحرا

۷ راز برای مدیریت بهتر زمان

پدرام

ارسال دیدگاه