...
یکشنبه 31 تیر 1403
مثبت اندیشی

از ذهن خود در برابر افکار منفی محافظت کنید

از ذهن خود در برابر افکار منفی محافظت کنید

امروزه بیشتر ما از وضعیت سلامتی و بدن خود بسیار آگاه هستیم. ما مراقب هستیم که از چه موارد غذایی استفاده می‌کنیم و حتی چه وقت زمانی غذا می‌خوریم. اما وقتی صحبت از این می‌شود که چه غذایی به ذهن خود می‌دهیم، در واقع خیلی به این موضوع اهمیت نمی‌دهیم.

زندگی درشرایط منفی به سادگی به شدت این شرایط می‌افزاید.

شرلی مک لاین

بیشتر بخوانید: چرا گفت‌و‌گوی درونی با نگرش منفی، برای شما بد است؟

به اطراف خود نگاه کنید هر آنچه را که تماشا می‌کنید و هرآنچه را که می‌شنوید غذایی است که شما به ذهن خود می‌دهید. هرآنچه که امروز به عنوان غذا به ذهن خود می‌دهید فردای شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگر افکار شما ناب و پاک باشد، نیت‌های شما و درنتیجه اقدامات شما نیز ناب و پاک خواهد بود. اگر ذهن خود را با افکار و موارد منفی تغذیه می‌کنید، این پتانسیل منفی سرانجام در هر فعالیتی ظاهر می‌شود.

امروزه، منفی بافی‌های زیادی در اطراف ما وجود دارد و ما همیشه باید مراقب باشیم که چه چیزی را جذب کنیم و از چه چیزی عبور کنیم. به عنوان مثال، هر روز چقدر اخبار می‌خوانید، می‌شنوید و یا تماشا می‌کنید؟ امروزه افراد زیادی هستند که ساعات زیادی را مقابل تلویزیون می‌گذرانند و بارها اخبار مشابه و تکراری می‌بینند. آیا می‌دانید نسبت اخبار مثبت و منفی ارائه شده در این برنامه‌ها چقدر است؟ بیشتر این برنامه‌ها پر ازاخبار منفی‌اند. آنها ممکن است بلافاصله روی شما تأثیر نگذارند، اما مطمئناً در آینده در افکار و اعمال شما ظاهر خواهند شد.

برای درک این مطلب که اخبار منفی چگونه در طولانی مدت بر ما تأثیر می‌گذارند، اجازه دهید مثالی بزنیم. وقتی روزی یکی از عزیزان شما به موقع به خانه نمی آید، اولین کاری که می کنید چیست؟ آیا نگران هستید که اتفاق بدی برای او رخ داده باشد؟ ممکن است احتمالات مختلفی وجود داشته باشد که او نتوانسته خود را به موقع به خانه  برساند، اما اولین فکر شما این است که “اوه! ممکن است حادثه‌ای وحشتناک رخ داده باشد!”

چرا درآن زمان این نوع افکار منفی بر سایر افکار شما تسلط دارند؟

این وضعیت به این دلیل است که شما اخبار زیادی در این باره شنیده‌اید، مثلا در جایی شنیده‌اید که دلیل دیرآمدن کسی این بوده که اتفاق ناگواری برای او رخ داده است. یا ممکن است این نوع داستان‌ها را در کتاب‌ها خوانده باشید. در خواندن و تماشای این محتویات مساله بدی وجود ندارد، اما باید تعادل را حفظ کنید. بیش از حد دانستن درباره این محتویات منفی، در عمق ذهنتان تاثیرات بدی می‌گذارد.

5 راهکار برای محافظت از ذهن خود در برابر افکار منفی

1. هرگز برنامه‌های تلویزیونی پر از محتویات منفی را تماشا نکنید

وقتی از فضای کاری خود به خانه بر می‌گردیم، از انجام کارهای خلاقانه خیلی خسته شده‌ایم. سپس، تلویزیون را روشن کرده و در باقی ساعات روز به تماشای برنامه‌های آن ادامه می‌دهیم. اینکه برنامه‌ی مفیدی در حال نمایش است یا نه، مهم نیست ما مرتباً موارد هیجان آفرین را جستجو می‌کنیم. ما علاقه داریم در مورد افراد دیگر چیزهایی بشنویم (و عمدتا علاقه به شنیدن موارد منفی داریم). دست از این کار بردارید و محدودیت‌هایی در این زمینه اعمال کنید تا بتوانید وقت خود را برای انجام کاری متفاوت‌تر و خلاقانه‌تر بگذرانید. زندگی ادامه دارد و زمان هرگز بر نمی‌گردد. به جای بیهوده گذراندن زمان، از آن درست استفاده کنید.

2. از افراد منفی دوری کنید

 با افراد منفی وقت نگذرانید. بله! دوری جستن از افرادی که همیشه در اطراف ما هستند دشوار است. اما شما باید مراقب افرادی که دائماً منفی صحبت می کنند، باشید.

آنها دوست دارند در مورد نقص‌های دیگران صحبت کنند، زیرا به این ترتیب می‌توانند عیب های خود را برای مدتی پنهان کنند. مراقبت از کسانی که به مراقبت شما احتیاج ندارند را متوقف کنید. آنها از خودشان راضی هستند. در عوض، به درون خود نگاه کنید و روی خودتان متمرکز شوید.

3. دیگران را مورد انتقاد قرار ندهید

 همه ما دوست داریم در مورد افراد دیگر منفی صحبت کنیم و آنها را مورد انتقاد قرار دهیم. وقتی برخی از افراد از هر شخص مشهور یا سیاستمدار یا حتی از همسایگان خود شکایت می‌کنند، ما نیز بلافاصله به آنها می‌پیوندیم. ما حتی عملاً وارد زندگی شخصی آنها می شویم و ساعت‌ها به صحبت‌های بی ارزش در مورد آنها ادامه می‌دهیم.

ما تقریبا مطمئنیم که آنها نمی‌توانند به صحبت‌های ما گوش دهند و حتی لعنتی هم در این مورد نثار ما نمی‌کنند و از این بابت خاطرمان جمع است. از انتقاد کردن از دیگران دست بردارید و شخصیت و وجود خود را رشد دهید.

4. خودتان را با موضوع مثبتی مشغول کنید

اگر یک ساعت وقت دارید تا به مقصد برسید و در قطار راحت نشسته‌اید، چرا از این زمان استفاده نمی‌کنید؟ کتابی را که همیشه می‌خواستید بخوانید، این کار باعث می‌شود که مهارت‌های شما بیشتر شود و یا بتوانید خود را ارتقا دهید.

به عنوان مثال، اگر رانندگی می‌کنید، چرا به پادکستی با موضوع مورد علاقه خود گوش نمی‌کنید؟ به این ترتیب نه تنها شما از آن زمان برای رشد خود استفاده می‌کنید، بلکه از ذهن خود در برابر محتویات منفی اطراف نیز محافظت می‌کنید. همچنین هنگام گیر افتادن در ترافیک احساس خشم نخواهید کرد زیرا ذهن شما روی موضوع دیگری متمرکز خواهد بود.

5. مکث کنید، فکر کنید و سپس پاسخ دهید

هر چقدر اطلاعاتی را که به ذهن خود می‌رسانیم فیلتر کنیم، باز هم از اینجا و آنجا محتویات منفی را دریافت خواهیم کرد و آنها بلافاصله در فعالیت‌های ما منعکس می‌شوند. به عنوان مثال، اگر کسی در مورد موضوعی منفی با ما صحبت می‌کند، ما بلافاصله از کنترل خارج می‌شویم و دقیقا شروع به انجام همان کار می‌کنیم. به یاد داشته باشید، او به دلیل افکار غالب  خود در آن لحظه، این کار را می‌کند و وارد شدن ما به این جریان منفی اجباری نیست و فایده‌ای هم ندارد.

همیشه تصمیم با شماست که چگونه پاسخ دهید. یک پاسخ منفی زنجیره‌ای از افکار منفی را ایجاد می‌کند. پس همیشه مکث کنید، مثبت فکر کنید و سپس پاسخ دهید.

 همیشه مثبت باشید، مثبت فکر کنید و مثبت رفتار کنید.

ذهن همه چیز است. هر آنچه که فکر می‌کنی، همان خواهی شد.

بودا


بیشتر بخوانید

چگونه انسان شادتری باشم؟ اهمیت شادی در زندگی

نفیسه محمدی

مشکلات موقتی هستند

میهمان

چرا گفت‌وگوی درونی با نگرش منفی برای شما بد است؟

صحرا

مقابله با زمانی که زندگی برایتان بی معنی است

صحرا

8 استراتژی برای اینکه مثبت اندیشی خود را هر روز ارتقا دهید

پدرام

آیا واقعاً ذهن شما می‌تواند بدن شما را درمان کند؟

صحرا

ارسال دیدگاه