...
جمعه 4 خرداد 1403
روانشناسی

روابط سمی: شناخت، درک و درمان

روابط سمی

روابط سمی به یک نگرانی فراگیر در جامعه امروزی تبدیل شده است و افراد بیشماری را تحت تاثیر قرار داده است. این روابط، اغلب از نظر عاطفی تخلیه می شوند و تا زمانی که خیلی دیر نشده است، مورد توجه قرار نمی‌گیرند. در این مقاله از چرا به پیچیدگی‌های روابط سمی خواهیم پرداخت. ما عواملی از جمله، چگونگی شناسایی علائم آن روابط و تأثیرات روانشناختی عمیقی که می‌توانند بر افراد درگیر داشته باشند را بررسی خواهیم کرد. علاوه بر این، ما سعی می‌کنیم این سوال گیج کننده را که پس از شناسایی و درک یک رابطه سمی به ذهنش خطور می‌کند را بررسی کنیم که چرا مردم اغلب در چنین روابط مضری باقی می‌مانند؟ و در آخر راهنمایی‌های ارزشمندی را برای تعیین مرزها و درخواست کمک ارائه میدهیم.

تعریف روابط سمی

رابطه سمی یک مشخصه پویا است که با منفی نگری، کنترل کردن فرد و سوء استفاده عاطفی مشخص می‌شود. این امر سلامت ذهنی و عاطفی یک یا هر دو فرد درگیر رابطه را از بین می‌برد. در این روابط، یک عدم تعادل قدرت ناسالم وجود دارد، به طوری که یک نفر غالب است و دیگری اغلب آزار کلامی، عاطفی یا حتی فیزیکی را تحمل می‌کند. مسمومیت رابطه می‌تواند به اشکال مختلف از جمله در یک رابطه عاشقانه، دوستی و حتی پیوندهای خانوادگی ظاهر شود.

چه چیزی یک رابطه سمی را تشکیل می دهد؟

کنترل رفتار

یکی از ویژگی های یک رابطه سمی کنترل رفتار است. این ممکن است به‌صورتی آشکار شود که یکی از شریک‌ها دائماً بر اعمال دیگری نظارت می‌کند، به آنها دیکته می‌کند که چه کاری می‌توانند یا نمی‌توانند انجام دهند، یا آنها را از دوستان و خانواده جدا می‌کند. کنترل رفتار اعتماد و استقلال را از بین می‌برد.

بحث های مکرر

در یک رابطه مسموم، مشاجره غیر معمول نیست، اما این موضوعات بر سر اختلافات سالمی نیستد که در هر رابطه ای به طور معمول رخ بدهد. مشاجرات سمی اغلب مملو از خصومت و عدم حل و فصل است و بدون راه حل. و هر دو طرف را از نظر عاطفی تخلیه ودر ابهام باقی می‌گذارد.

دستکاری عاطفی

دستکاری عاطفی می‌تواند ظریف یا آشکار باشد، اما همیشه مضر است. این شامل دادن احساس گناه، ایفای نقش قربانی یا استفاده از باج‌گیری عاطفی برای گرفتن راه است. این باعث می‌شود قربانی احساس کند که از نظر عاطفی دستکاری شده و ناتوان است.

چه چیزی یک رابطه سمی را تشکیل می دهد

علائم و نشانه ها

شناخت نشانه‌های یک رابطه سمی اولین قدم برای رهایی از چنگال آن است. برخی از علائم رایج عبارتند از انتقاد مداوم، دستکاری عاطفی، و احساس دائماً در حاشیه بودن. در چنین روابطی، ارتباطات اغلب بدتر می‌شود و منجر به سوء تفاهم و درگیری‌های مکرر می‌شود. شریک سمی ممکن است رفتار کنترل کننده، انزوا از دوستان و خانواده و نیاز بیش از حد به توجه و اعتبار از خود نشان دهد.

شناخت علائم روابط سمی

انزوا از دوستان و خانواده

انزوا یک تاکتیک رایج در روابط سمی است. شریک سمی ممکن است دیگران را از گذراندن وقت با دوستان و خانواده منصرف کند یا از گذراندن وقت خود با دوستان و خانواده جلوگیری کند که منجر به افزایش وابستگی به شریک سمی شود.

منفی بودن ثابت

روابط سمی اغلب با جو ثابت منفی مشخص می شود. شرکا ممکن است مرتباً یکدیگر را مورد انتقاد و تحقیر قرار دهند و عزت نفس و ارزش خود را از بین ببرند.

ترس از عواقب

در یک رابطه سمی، ترس دائمی از عواقب وجود دارد. قربانی ممکن است از واکنش شریک زندگی خود به اعمال یا گفتار او بترسد که منجر به اضطراب و تنش می‌شود.

بیشتر بخوانید: چگونه انتقاد پذیر باشیم؟ پذیرش انتقادات منفی با 15 راهکار

علائم و نشانه های روابط سمی

عوارض روانی

تأثیر روانی روابط سمی عمیق است. قربانیان اغلب اضطراب، افسردگی و عزت نفس پایین را تجربه می کنند. آنها حتی ممکن است به دلیل آسیب عاطفی وارد شده به آنها دچار اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) شوند. استرس و منفی گرایی مداوم می تواند منجر به مشکلات جسمانی مانند بی خوابی، سردرد و ضعف سیستم ایمنی شود.

تأثیر روانی روابط سمی چگونه است؟

اضطراب و افسردگی

روابط سمی بر سلامت روان تأثیر می‌گذارد و منجر به افزایش اضطراب و افسردگی می‌شود. استرس و ترس مداوم می‌تواند منجر به این مشکلات سلامت روان شود.

عزت نفس پایین

انتقاد مداوم و منفی نگری در یک رابطه سمی می‌تواند به شدت به عزت نفس فرد آسیب برساند. قربانیان اغلب احساس بی لیاقتی و ناتوانی می‌کنند.

ضربه روحی

در موارد شدید، روابط سمی می‌تواند منجر به آسیب روانی شود. این آسیب می‌تواند مدت ها پس از پایان رابطه ادامه یابد و ممکن است برای بهبودی نیاز به درمان داشته باشد.

بیشتر بخوانید: کنترل خشم و عصبانیت با 10 روش کاربردی

عوارض روانی روابط سمی

دلایل ماندن افراد در روابط سمی

یکی از جنبه های گیج کننده روابط سمی این است که چرا مردم ترجیح می‌دهند در روابط سمیب بمانند. عوامل متعددی در این امر نقش دارند، از جمله ترس، اعتماد به نفس پایین، وابستگی مالی و احساس نادرست وفاداری. قربانیان همچنین ممکن است بر این باور باشند که می توانند فرد سمی را تغییر دهند یا وضعیت در نهایت بهبود خواهد یافت. درک این دلایل برای ارائه راهنمایی برای کسانی که به دنبال فرار از این پیوندهای سمی هستند ضروری است.

چرا مردم در روابط سمی باقی می مانند؟

به امید تغییر

برخی از افراد با وجود همه شواهد بر خلاف این، امیدوارند که شریک زندگی آنها تغییر کند. این امید می تواند انگیزه ای قوی برای ماندن در یک رابطه سمی باشد.

ترس از تنهایی

یکی از دلایل ماندن افراد در روابط سمی، ترس از تنهایی است. آنها ممکن است بر این باور باشند که هر رابطه‌ای، حتی یک رابطه مسموم، بهتر از تنها بودن است.

دلبستگی عاطفی

وابستگی عاطفی به یک شریک سمی می‌تواند ترک رابطه را دشوار کند. علیرغم آسیب، قطع رابطه عاطفی دشوار است.

بیشتر بخوانید: سلامت عاطفی، ۷ روش برای ارتقا و افزایش سلامت عاطفی

دلایل ماندن افراد در روابط سمی

تعیین مرزهای سالم

تعیین مرزها برای هر کسی که درگیر یک رابطه سمی است بسیار مهم است. ایجاد محدودیت‌های واضح به محافظت از رفاه عاطفی شما کمک می‌کند و از آسیب بیشتر جلوگیری می‌کند. مهم است که مرزهای خود را قاطعانه و به طور مداوم بیان کنید. از دوستان، خانواده یا یک درمانگر برای به دست آوردن قدرت برای اعمال این مرزها کمک بگیرید.

اهمیت تعیین مرزها

شناسایی نیازهای شما

برای فرار از یک رابطه سمی، شناسایی نیازها و اولویت های خود ضروری است. از یک رابطه چه می خواهید؟ و خط قرمزهای شما چیست؟

تعیین حد و مرز در رابطه

هنگامی که نیازهای خود را شناسایی کردید، بسیار مهم است که مرزهای خود را به وضوح با شریک زندگی خود در میان بگذارید. تعیین مرزها گامی اساسی به سوی یک رابطه سالم تر است.

مشاوره گرفتن بعد از روابط سمی

به دنبال کمک باشید

تشخیص نیاز به کمک گام مهمی در روند بهبود است. کمک گرفتن از یک درمانگر یا مشاور می‌تواند بینش‌های ارزشمند و استراتژی های مقابله‌ای را ارائه دهد. گروه‌های پشتیبانی و خطوط تلفن و حتی مشاوره آنلاین نیز برای افراد نیازمند موجود است.

بهبودی از یک رابطه سمی اغلب نیاز به حمایت دارد. با دوستان، خانواده یا متخصصانی که می توانند راهنمایی و کمک عاطفی ارائه دهند، تماس بگیرید. به یاد داشته باشید، لازم نیست به تنهایی با چالش های یک رابطه سمی روبرو شوید.

درمان و مشاوره

درمان و مشاوره می تواند در بهبود یک رابطه سمی موثر باشد. حرفه ای ها می توانند به افراد کمک کنند تا تجربیات خود را پردازش کنند و الگوهای روابط سالم تری ایجاد کنند

خودمراقبتی

مراقبت از خود در روند بهبودی ضروری است. وقت گذاشتن برای خود، درگیر شدن در فعالیت هایی که باعث شادی می شود، و تمرین شفقت به خود می تواند به بهبودی کمک کند.

بازسازی عزت نفس

بازسازی عزت نفس یک جنبه حیاتی از درمان است. ارزش و اصول خود را به عنوان یک فرد، مستقل از هر رابطه‌ای تشخیص دهید.

بیشتر بخوانید :

آیا احساس شکست می کنید؟ 10 نکته برای شروعی دوباره

نتیجه

روابط سمی می تواند عواقب مخربی بر سلامت عاطفی و روانی فرد داشته باشد. تشخیص علائم، تعیین حد و مرز و کمک گرفتن در صورت نیاز بسیار حیاتی است. به یاد داشته باشید که شما شایسته یک رابطه سالم، محبت آمیز و حمایتی هستید. در انجام اقدامات لازم برای رهایی از سموم دریغ نکنید.

درک علائم، دلایل ماندن، و اهمیت تعیین حد و مرز و کمک گرفتن، گام های حیاتی برای رهایی از چنین پیوندهای مخربی است. بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که بهبودی غیر ممکن نیست، و زندگی سالم تر و شادتر فراتر از این مسمومیت در انتظار شما است.


بیشتر بخوانید

سلامت عاطفی، ۷ روش برای ارتقا و افزایش سلامت عاطفی

پدرام

چگونگی روبرو شدن و برخورد و تعامل با یک فرد خودشیفته

صحرا

7 علامت هشدار دهنده در روابط: آیا شریک زندگیتان پنهانی خواهان جدایی است؟

صحرا

اندوه و افسردگی ناشی از ویروس کرونا

نفیسه محمدی

10 نشانه روانشناسی که نشان می‌دهد کسی باهوش‌تر از آنچه به نظر می‌رسد است

صحرا

دلایل وسواس OCD و افسانه های رایج

صحرا

ارسال دیدگاه