...
چهارشنبه 9 اسفند 1402
روانشناسی

مرز بین خوش بینی منطقی و خوش بینی غیر منطقی

خوش بینی یک نگرش مثبت است که نور امید را به زندگی افراد می‌تاباند. وقتی خوش بین باشید، همه چیز متفاوت و امیدوار کننده به نظر می‌رسد و مشکلات و سختی‌ها، شدت کمتری دارند. هنگامی که با یک روحیه خوش بینانه به مسائل نگاه می‌کنید و معتقدید که برنامه‌های شما به خوبی پیش خواهند رفت، این خوش‌بینی شانس موفقیت شما را افزایش می‌دهد. همچنین با یک روحیه خوش بینانه شما به فردی خوشحال‌تر و پر انرژی‌تر تبدیل می‌شوید.

با این حال گاهی اوقات، خوش بینی فرد بسیار بیش از حد می‌شود و این خوش بینی از حد گذشته می‌تواند در فرد به تفکر غیر منطقی و انتظارات غیر منطقی تبدیل شود. اعتقاد به این که همه چیز درست است بدون اینکه ابتدا به مسایل فکر کنید، آنها را بررسی کنید و بدون استفاده از عقل سلیم ریسک کنید و دست به انجام کار بزنید، می‌تواند منجر به ضرر و زیان و بروز مشکلات متعدد شود.

خوش بینی و رفتار غیر منطقی

خوش بین باشید، اما محتاط. بیرون رفتن از خانه بدون لباس گرم در یک روز بسیار سرد کار عاقلانه‌ای نیست. شاید باور داشته باشید و خوشبین باشید که سرما نخورید، اما انجام این کار عاقلانه نیست. همچنین این کار هم غیر منطقی و غیرمسئولانه است که بدون اینکه ابتدا درستان را مطالعه کنید، امتحان بدهید و باور داشته باشید که قبول خواهید شد. این که باور داشته باشید بدون استفاده از نقشه یا درخواست راهنمایی، در مکانی که هرگز آنجا نبوده‌اید راه خود را پیدا خواهید کرد، یک رفتار غیر منطقی و غیرمسئولانه است!

بیشتر بخوانید: چطور بدون انجام هیچ کاری موفق شویم؟

اینکه تقریباً بدون سوخت رانندگی کنید و به پمپ بنزین نروید، با این تفکر که در جای دیگری در مسیر خود جایگاه سوخت دیگری پیدا خواهید کرد، غیرمنطقی و نادرست است.

یکی از چیزهایی که به سختی یاد گرفتم این بود که دلسرد شدن برایتان حاصلی ندارد. اما فعال بودن و ایجاد خوش بینی در ذهن، می‌تواند شما را به امید و موفقیت برساند.

لوسیل بال

خوش بین بودن و باور داشتن هنگام راه اندازی مشاغل، منجر به کسب موفقیت خواهد شد. اما خوش بینی به تنهایی کافی نیست و قبل از شروع باید برنامه ریزی کنید، محاسبات مالی انجام دهید و بدانید رقبای شما چه کسانی هستند.

خوش‌بینی و رفتار منطقی

خوش بینی زمانی تبدیل به یک موفقیت می شود که به خود ایمان داشته باشید و منتظر بهترین نتایج باشید. اما در عین حال از عقل سلیم استفاده کنید، عاقلانه رفتار کنید و اقدامات مثبتی انجام دهید. با این نگرش، شما مسیر پیش رو را می‌بینید و از خطرات آگاه هستید. اما اعتماد به نفس و روحیه دارید و اجازه نمی‌دهید که هیچ مانعی شما را در راه رسیدن به هدفتان متوقف کند.

گاهی اوقات افراد، خوش بین به نظر می‌رسند اما در پس ذهن آنها نگرانی و ترس وجود دارد. این نوع نگرش مفید نیست. خوش بینی به معنای مثبت اندیشی است و خوش بینی واقعی اجازه نمی‌دهد افکار و نگرانی های منفی در ذهن شما رخنه کنند.

خوش‌بینی برای دستیابی به موفقیت ضروری است و همچنین بنیان شجاعت و پیشرفت واقعی می‌باشد.

نیکلاس ام.باتلر

بیشتر بخوانید: افزایش امیدواری به آینده با 10 روش

البته خوش بینی صرف و بدون اقدام نیز کافی نیست و می‌تواند منجر به ناامیدی و ناکامی شود. برای اطمینان از اینکه نگرش خوش بینانه شما به شما کمک می‌کند تغییرات مثبتی را که انتظار دارید، ایجاد کنید. درواقع در عین خوش بینی باید یک فرد عملگرا باشید نه فقط یک فرد رویاپرداز.

همیشه از مرز بین خوش بینی و رفتار غیر منطقی آگاه باشید و مراقب باشید که از آن عبور نکنید. به عبارت دیگر در کارها علاوه بر خوش بینی، اجازه ورود عقل سلیم به مسائل را نیز بدهید. به خاطر داشته باشید که یک خوش بینی منطقی وجود دارد و یک خوش بینی غیر منطقی. مراقب باشید که کدام را انتخاب می‌کنید.

بی باک‌ترین قلب‌ها، قلب‌های رویا پرداز و جسور هستند که همیشه حس خوش‌بینی خود را حفظ کرده‌اند و دائم برای رسیدن به رویاهایشان تلاش می‌کنند.

مارتین اومالی

بیشتر بخوانید

ایجاد تغییرات مثبت در زندگی با روانشناسی انرژی

پدرام

کنترل خشم و عصبانیت با 10 روش کاربردی

پدرام

سلامت عاطفی، ۷ روش برای ارتقا و افزایش سلامت عاطفی

پدرام

افسردگی چیست؟

صحرا

ذهن آگاهی چیست؟ ۵ تمرین برای آگاه سازی ذهن

فاطمه مهراسبی

ترفندهای ذهنی برای مبارزه با افسردگی

صحرا

ارسال دیدگاه