...
چهارشنبه 9 اسفند 1402
سلامتی

خواب خوب چه تاثیری بر بدن دارد ؟

تاثیر خواب خوب بر بدن

خواب خوب شبانه برای سلامتی شما بسیار مهم است. در واقع، به اندازه تغذیه سالم و ورزش اهمیت دارد. متأسفانه موارد زیادی وجود دارد که می‌تواند با الگوهای طبیعی خواب تداخل داشته باشند. مردم اکنون کمتر از گذشته می‌خوابند و کیفیت خواب نیز کاهش یافته است. ما در چرا 10 دلیل اهمیت خواب خوب را بررسی کردیم و به نکاتی پرداختیم که نشان می دهد خواب خوب چه تاثیری بر بدن دارد.

1. خواب خوب چه تاثیری بر وزن بدن دارد ؟

خواب ضعیف با افزایش وزن بدن ارتباط دارد. خواب ضعیف و ناکافی با افزایش وزن ارتباط دارد. افرادی که مدت زمان خواب کوتاهی دارند نسبت به افرادی که به اندازه کافی می‌خوابند وزن بیشتری دارند. در واقع، خواب کوتاه مدت یکی از قوی‌ترین علل چاقی است.

در یک مطالعه مروری گسترده، کودکان و بزرگسالان با مدت زمان خواب کوتاه به ترتیب 89 و 55 درصد بیشتر در معرض خطر چاقی بودند. اعتقاد بر این است که تأثیر خواب بر افزایش وزن توسط عوامل متعددی از جمله هورمون‌ها و انگیزه برای ورزش ایجاد می‌شود. اگر می‌خواهید وزن خود را کاهش دهید، داشتن خواب با کیفیت بسیار مهم و ضروری است.

خلاصه

خواب کوتاه مدت با افزایش خطر زیاد شدن وزن و چاقی در کودکان و بزرگسالان همراه است.

2. افرادی که خوب می‌خوابند کالری کمتری مصرف می‌کنند.

مطالعات نشان می‌دهد که افراد کم خواب اشتهای بیشتری دارند و تمایل دارند کالری بیشتری بخورند. محرومیت از خواب نوسانات روزانه هورمون‌های اشتها را مختل می‌کند و اعتقاد بر این است که باعث تنظیم ضعف اشتها می‌شود. این شامل سطوح بالاتری از گرلین، هورمون تحریک‌کننده اشتها و کاهش سطح لپتین، هورمونی که اشتها را سرکوب می‌کند، می‌شود.

خلاصه

خواب ضعیف بر هورمون‌های تنظیم کننده اشتها تأثیر می‌گذارد. کسانی که به اندازه کافی می‌خوابند نسبت به کسانی که نمی‌خوابند کالری کمتری مصرف می‌کنند.

3. خواب خوب می‎تواند تمرکز و بهره‌وری را بهبود بخشد.

خواب برای جنبه‌های مختلف عملکرد مغز مهم است. این شامل شناخت، تمرکز، بهره‌وری و کارایی است. همه‌ی این‌ها تحت تاثیر بی‌خوابی قرار می‌گیرند. مطالعه روی کارآموزان پزشکی مثال خوبی را ارائه می‌دهد. کارآموزان با برنامه سنتی با ساعات کار بیشتر از 24 ساعت 36 درصد خطاهای پزشکی جدی‌تری نسبت به کارآموزان در برنامه‌ای که اجازه خواب بیشتر می‌داد، مرتکب شدند.

مطالعه دیگری نشان داد که خواب کوتاه می‌تواند بر جنبه‌های عملکرد مغز تا حدی مشابه مسمومیت با الکل تأثیر منفی بگذارد. از سوی دیگر، نشان داده شده است که خواب خوب مهارت‌های حل مسئله را بهبود می‌بخشد و عملکرد حافظه کودکان و بزرگسالان را افزایش می‌دهد.

خلاصه

خواب خوب می‌تواند مهارت‌های حل مسئله را به حداکثر برساند و حافظه را تقویت کند. ثابت شده است که خواب ضعیف عملکرد مغز را مختل می‌کند.

4. تاثیر خواب خوب بر عملکرد ورزشی بدن.

خواب خوب می‌تواند عملکرد ورزشی را به حداکثر برساند. ثابت شده است که خواب باعث بهبود عملکرد ورزشی می‌شود. در مطالعه‌ای که روی بازیکنان بسکتبال انجام شد، نشان داده شد که خواب طولانی مدت سرعت، دقت، زمان واکنش و تندرستی فکری را به میزان قابل توجهی بهبود می‌بخشد. مدت زمان خواب کمتر نیز با عملکرد بد ورزش و محدودیت عملکردی در زنان مسن همراه است. مطالعه‌ای روی بیش از 2800 زن نشان داد که خواب ضعیف با کندتر راه رفتن، قدرت گرفتن ضعیف‌تر و دشواری بیشتر در انجام فعالیت‌های مستقل مرتبط است.

خلاصه

ثابت شده است که خواب طولانی مدت بسیاری از جنبه‌های عملکرد ورزشی و بدنی را بهبود می‌بخشد.

5. افرادی که خواب کافی ندارند بیشتر در معرض بیماری‌های قلبی و سکته مغزی هستند.

کیفیت و مدت زمان خواب می‌تواند تأثیر زیادی بر بسیاری از عوامل خطرساز سلامتی داشته باشد. این‌ها عواملی هستند که تصور می‌شود بیماری‌های مزمن از جمله بیماری‌های قلبی را تحریک می‌کنند. بررسی 15 مطالعه نشان داد افرادی که به اندازه کافی نمی‌خوابند در مقایسه با افرادی که 7 تا 8 ساعت در شب می‌خوابند، بیشتر در معرض بیماری قلبی یا سکته مغزی هستند.

خلاصه

خواب کمتر از 7 تا 8 ساعت در شب با افزایش خطر بیماری‌های قلبی و سکته مغزی مرتبط است.

مقالات مرتبط

6. تاثیر خواب خوب بر متابولیسم گلوکز و خطر دیابت نوع دو.

محدودیت خواب بر قند خون تأثیر می‌گذارد و حساسیت به انسولین را کاهش می‌دهد. در یک مطالعه روی مردان جوان سالم، محدود کردن خواب به 4 ساعت در شب برای 6 شب متوالی باعث ایجاد علائم پیش دیابت شد. این علائم پس از یک هفته افزایش طول مدت خواب برطرف می‌شود. عادت‌های بد خواب نیز با تأثیرات بد و منفی بر قند خون در عموم ارتباط قوی دارد.

افرادی که کمتر از 6 ساعت در شب می‌خوابند، مکرراً در معرض افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع دو هستند.

خلاصه

محرومیت از خواب می‌تواند در بزرگسالان سالم در کمتر از 6 روز باعث پیش دیابت شود. بسیاری از مطالعات نشان می‌دهد که بین مدت زمان کوتاه خواب و دیابت نوع دو ارتباط قوی وجود دارد.

7. تاثیر خواب ضعیف بر افسردگی.

مسائل مربوط به سلامت روان مانند افسردگی، با کیفیت پایین خواب و اختلالات خواب ارتباط قوی دارد. برآورد شده است که 90 درصد از افراد مبتلا به افسردگی از کیفیت خواب شکایت دارند. خواب ضعیف حتی با افزایش خطر مرگ ناشی از خودکشی همراه است.

افرادی که دارای اختلالات خواب مانند بی‌خوابی یا وقفه تنفسی در خواب هستند نیز میزان افسردگی بسیار بالاتری نسبت به کسانی که فاقد آن هستند دارند.

خلاصه

الگوهای ضعیف خواب به شدت با افسردگی ارتباط دار ، به ویژه برای افرادی که دارای اختلال خواب هستند.

در خواب می توانی نیروی روان خویش را بنگری.

اُرد بزرگ

8. تاثیر خواب خوب بر عملکرد ایمنی بدن.

نشان داده شده است که حتی یک فقدان کوچک خواب باعث اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بدن می‌شود. یک مطالعه بزرگ دو هفته‌ای پیشرفت سرماخوردگی را پس از تزریق قطره‌های بینی آغشته به ویروس سرماخوردگی در افراد زیر نظر گرفت. آن‌ها دریافتند کسانی که کمتر از 7 ساعت می‌خوابند، تقریبا 3 برابر بیشتر از کسانی که 8 ساعت یا بیشتر خوابیده‌اند، دچار سرماخوردگی می‌شوند.

اگر اغلب سرما می‌خورید، اطمینان از اینکه حداقل 8 ساعت در شب می‌خوابید، می‌تواند بسیار مفید باشد. خوردن سیر بیشتر نیز می‌تواند مفید باشد.

خلاصه

خوابیدن حداقل 8 ساعت می‌تواند عملکرد سیستم ایمنی بدن شما را بهبود بخشد و به مبارزه با سرماخوردگی کمک کند.

9. خواب ضعیف با افزایش التهاب مرتبط است.

خواب می‌تواند تأثیر عمده‌ای بر التهاب بدن شما داشته باشد. در حقیقت، کم خوابی نشانگرهای نامطلوب التهاب و آسیب سلولی را فعال می‌کند. خواب ضعیف با التهاب طولانی مدت دستگاه گوارش مانند بیماری‌ که به بیماری التهاب روده معروف است، ارتباط دارد. یک مطالعه نشان داد افراد کم خواب با بیماری کرون دو برابر بیشتر از افرادی که خوب می‌خوابند، بیماریشان عود می‌کند.

محققان حتی ارزیابی خواب را برای پیش بینی پیامدهای افراد مبتلا به مشکلات التهابی طولانی مدت توصیه می‌کنند.

خلاصه

خواب بر واکنش‌های التهابی بدن شما تأثیر می‌گذارد. خواب ضعیف با بیماری‌های التهابی روده ارتباط دارد و می‌تواند خطر عود این بیماری‌ها را افزایش دهد.

10. تاثیر خواب خوب بر احساسات و تعاملات اجتماعی.

شاید برای شما نیز سوال باشد که خواب خوب چه تاثیری بر احساسات و تعاملات اجتماعی دارد ؟ اما کم خوابی توانایی تعامل اجتماعی شما را کاهش می‌دهد. چندین مطالعه با استفاده از تست‌های تشخیص احساسات صورت، این موضوع را تأیید کردند. یک مطالعه نشان داد توانایی تشخیص خشم و شادی در افرادی که به اندازه کافی نخوابیده‌اند کاهش پیدا کرد. محققان معتقدند خواب ضعیف بر توانایی شما در تشخیص نشانه‌های مهم اجتماعی و پردازش اطلاعات احساسی و حیاتی تأثیر می‌گذارد.

خلاصه

کم خوابی ممکن است مهارت‌های اجتماعی و توانایی شما در تشخیص عواطف افراد را کاهش دهد.

نتیجه نهایی

خواب خوب چه تاثیری بر بدن دارد ؟ در کنار تغذیه و ورزش، خواب خوب یکی از ارکان سلامتی است. شما به سادگی نمی‌توانید بدون مراقبت از کیفیت خوابتان به سلامت مطلوبی برسید.

ساده ترین و همگانی ترین نوع آسایش، همان خواب است.

امیلی برونته

بیشتر بخوانید

اگر نخوابیم چه می شود؟ بررسی عوارض بی خوابی

صحرا

خوابیدن با جوراب مفید است یا مضر؟

صحرا

ملاقات با دوستان و آشنایان بعد از واکسن کرونا

نفیسه محمدی

بهترین روش ها برای تقویت عضلات در سنین بالا

صحرا

آیا کافئین واقعا برای شما مضر است؟

صحرا

چگونه خواب راحتی داشته باشیم ؟

نفیسه محمدی

ارسال دیدگاه