...
سه شنبه 8 اسفند 1402
سلامتی

کنترل استرس روزانه با 7 عادت ساده و موثر

کنترل استرس روزانه و کاهش استرس

اجازه ندهید استرس روزانه بر شما غلبه کند. از این عادات ساده شگفت آور برای بازگرداندن کنترل استرس خودتان استفاده کنید. اینکه بر مثبت بودنتان در طول روز مصمم باشید، به خصوص در زمانی که همه چیز اطراف شما استرس زا است می‌تواند کمک بزرگی باشد. شاید تاثیر این امر کم و کوچک به نظر برسد، اما در واقعیت می‌تواند تفاوت بزرگی در افزایش رضایت و خلق و خو و کاهش استرس شما ایجاد کند. ما از عاداتی صحبت نمی‌کنیم که به کلی زندگی شما را زیر رو کند. بلکه این عادات به سادگی بیرون رفتن و خندیدن با دوستانتان می‌تواند باشد.

رسیدگی و تغذیه سلامت روانتان به شما کمک می‌کند که با دیگران ارتباط عمیق تری برقرار کنید، استرس و اضطراب خود را کاهش دهید و اعتماد به نفستان را افزایش دهید. کارهای کوچکی که در حال حاضر می‌توان انجام داد، تفاوت بزرگی ایجاد می‌کند و هزینه‌ای هم نخواهد داشت. برای کنترل استرس روزانه خود، همین امروز این هفت عادت را به زندگیتان اضافه کنید تا شاهد تاثیرات آن باشید.

همچنین، ببینید که چگونه به طور طبیعی اضطراب را بدون دارو تسکین دهید، و این نکات را برای بهبود سلامت روان خود بدون درمان و دارو و کاملا طبیعی بررسی کنید.

بیشتر بخوانید: افزایش سروتونین به صورت طبیعی و بدون دارو با 10 روش کاربردی

عادات ساده برای کاهش و کنترل استرس روزانه

کنترل استرس روزانه و کاهش استرس

1. برای کنترل استرس آرامش را به یک روتین تبدیل کنید

چیزهای بسیار کمی در زندگی وعده داده می شود، اما متاسفانه زمان‌های بدون استرس تضمین شده است. مواقعی وجود خواهد داشت که احساس می‌کنید تحت فشار هستید یا استرس دارید، اما نکته مهم این است که شما می‌توانید نحوه واکنش خود را به استرس و فشار زیاد کنترل کنید. استفاده از تکنیک های تمدد اعصاب در برنامه روزانه می‌تواند به شما در کنترل استرس کمک کند.

مدیتیشن یک راه محبوب برای آرامش است زیرا می‌تواند به رسیدن به حالت آرامش، کاهش استرس و بهبود خلق و خوی شما کمک کند. برخی از افراد حتی از موسیقی برای راهنمایی بهتر مسیر مدیتیشن در جلسات مراقبه استفاده می‌کنند. اگر مدیتیشن هدف شما نیست، تنفس عمیق، مطالعه یا حمام آب گرم نیز از تکنیک‌های کنترل استرس محبوب هستند. مهم نیست که چگونه رسیدن به آرامش را انتخاب می‌کنید، سعی کنید آن را به یک عادت تبدیل کنید. هر مسیری که شما احساس می‌کنید در کنترل استرس روزانه شما موثر است باید برایتان تبدیل به یک عادت شود. این را هرروز تمرین کنید تا به مرور استرس و اضطراب خود را از بین ببرید.

2. شکرگزاری را تمرین کنید

گنجاندن قدردانی و شکرگزاری در زندگی راهی برای ایجاد دیدگاه مثبت است. بیش از آن، فواید ملموسی برای سلامت روان شما دارد، از جمله کاهش علائم افسردگی، کنترل استرس روزانه و تقویت خلق و خو.

قدردانی مفهومی ساده است، اما گاهی اوقات همگام شدن با آن دشوار است. در سال جدید، زمانی را برای خود اندیشی اختصاص دهید و قدردانی خود را با افراد اطراف خود به اشتراک بگذارید. اگر دوست دارید یک دفتر شکرگزاری داشته باشید تا روزانه با یاد آوری نکات مثبت زندگیتان به خودتان، فهرستی از چیزهایی که به خاطرشان شکرگزار هستید را یادداشت کنید.

3. تعامل اجتماعی موثر بر کنترل استرس روزانه

به اشتراک گذاشتن وقت خود با دیگران گاهی اوقات تنها چیزی است که برای تقویت روحیه یا تغییر دیدگاه خود در مورد نگرانی‌هایتان به آن نیاز دارید. با اختصاص دادن زمانی برای دوستان و خانواده، احساس تنهایی را کاهش می‌دهید و مطمئن می‌شوید که یک سیستم حمایت عاطفی در نزدیکی خود دارید. اگر نمی‌توانید مرتباً در تعامل اجتماعی با دوستان و خانواده باشید و از نزدیک آنها را ملاقات کنید، به آن‌ها پیام بدهید و یا تماس بگیرید.

طرف دیگر ارزش و اهمیت تعامل اجتماعی این است که بدانید چه زمانی این تعاملات برای شما کافی است. مرزها بخش مهمی از سلامت روان هستند که به شما کمک می‌کند تا بیش از حد خود را تحت فشار نگذارید. هرگاه احساس کردید که به اندازه کافی در تعامل اجتماعی بوده‌اید، می‌توانید به راحتی نه بگویید و یا برنامه‌هایتان را عقب بیندازید.

4. مراقب سلامت جسمانی خود باشید

سلامت روان به طور مستقیم با سلامت جسمانی مرتبط است. یکی بدون دیگری نمی‌تواند شکوفا شود. سه حوزه اصلی برای هدف گذاری برای سال جدید عبارتند از خواب، تغذیه و ورزش.

ارتباط خواب، غذا و ورزش با کنترل استرس و اضطراب:

  • خواب: وضعیت سلامت روانی شما تحت تأثیر کیفیت خواب شماست. اگر به اندازه کافی نخوابید، مغز شما فرصت استراحت و بهبودی را نخواهد داشت. کم خوابی تنظیم احساسات و مقابله با استرس را دشوارتر می‌کند، که می‌تواند علائم بیماری‌های روانی موجود را تشدید کند. مصمم بودن در مورد اولویت خواب یک راه ساده برای ارزش دادن به سلامت روان شما و کنترل استرس روزانه است.
  • غذا و هیدراتاسیون: دادن مواد مغذی و هیدراتاسیون به بدن برای عملکرد لازم، یکی دیگر از بخش‌های ضروری سلامت روان است. علاوه بر خوردن وعده‌های غذایی متعادل، سعی کنید غذاهایی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید که شادی را افزایش می‌دهد. مطمئن شوید که آب کافی می‌نوشید. هیدراتاسیون با کاهش خطر اضطراب و افسردگی مرتبط است. با خوردن غذا و آب کافی در طول روز به کنترل استرس خود و حتی متوقف کردن آن کمک کنید.
  • ورزش: فعال بودن راه دیگری برای تقویت روحیه و ایجاد احساس خوب است. افزودن ورزش به روال و روتین زندگی خود به شما فرصتی برای پیوند با دیگران، کنترل استرس و اضطراب و افزایش اعتماد به نفس شما می‌دهد. لازم نیست که حتما وزنه سنگین زدن را تمرین کنید یا تمرینات شدیدی داشته باشید. پیاده روی منظم یا دوچرخه سواری نیز می‌تواند سلامت روان شما را تقویت کند و باعث کاهش و کنترل استرس روزانه شما شود.

بیشتر بخوانید: بهبود سلامت روان با ورزش

5. میزان استفاده از شبکه‌های اجتماعی خود را زیر نظر داشته باشید

تلفن‌های ما راه نجات ما هستند. بیشتر اوقات، آنها در کنار ما هستند و ما را از طریق تماس، پیامک و شبکه‌های اجتماعی با دنیای بیرون در ارتباط نگه می‌دارند. ساعت‌هایی که در رسانه‌های اجتماعی سپری می‌کنیم، و خودمان را با عکس و پست‌های افراد مقایسه می‌کنیم، می‌تواند به‌شدت بر دید ما روی زندگی و خودمان تأثیر بگذارد و سلامت روان ما را لکه‌دار کند. استفاده مداوم از شبکه‌های اجتماعی با تشدید علائم اضطراب و افسردگی، احساس بی کفایتی و عادات خواب ناسالم مرتبط است.

شما می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی به گونه‌ای استفاده کنید که سلامت روان شما را تحلیل نبرد. از این تاکتیک‌ها استفاده کنید تا شبکه‌های اجتماعی برای شما موثر باشند:

  • برای مدت زمانی که می‌خواهید در شبکه‌های اجتماعی بگذرانید، محدودیتی در نظر بگیرید.
  • روز خود را با شبکه‌های اجتماعی شروع یا پایان ندهید.
  • از زمانی که در شبکه‌های اجتماعی صرف می‌کردید برای انجام کاری که برای شما شادی یا آرامش به ارمغان می آورد استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: سم زدایی دیجیتال : برای بهبود سلامت روان از شبکه‌های اجتماعی دور شوید

6. احساسات خود را یادداشت کنید

ژورنال نویسی ابزاری قدرتمند برای مقابله با اختلالات سلامت روان از طریق کار کردن از طریق احساسات و هدایت افکار است. یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که نوشتن روزانه به مدت 15 دقیقه به طور قابل توجهی استرس و احساس اضطراب را کاهش می‌دهد. تحقیقات دیگر آن را با کمک به درمان علائم PTSD یا افسردگی مرتبط دانسته‌اند.

هیچ راه درست یا غلطی برای ژورنال نویسی وجود ندارد. بسیاری از مردم روزانه خاطرات خود را می‌نویسند، برخی دیگر ممکن است فقط زمانی که تحت استرس هستند یا نیاز به انجام کاری داشته باشند، یادداشت برداری کنند. مهم نیست که چگونه از آن استفاده می‌کنید، ژورنال کردن راهی است که می‌توانید پیشرفت و رشد خود را در طول سال پیگیری کنید و استرس روزانه خود را با این روش کنترل کنید.

۷. خود را بخندانید

گاهی خنده بهترین داروست. هنگامی که احساس استرس یا افسردگی می‌کنید، کارهایی را انجام دهید که باعث خنده شما شود تا اضطراب و استرس را کاهش دهید. نمایش تلویزیونی یا فیلم مورد علاقه خود را تماشا کنید تا روحیه خود را تقویت کنید یا منبعی را در درون خود پیدا کنید. در حالی که زیر دوش هستید آواز بخوانید یا در حالی که خانه خود را تمیز می کنید برقصید. رقص باعث کاهش هورمون استرس کورتیزول در بدن می‌شود.

بهبود سلامت روان شما یک سفر است. یک شبه اتفاق نمی‌افتد. می‌توانید با افزودن عمدی عادات خوب به روتین زندگی خود، تغییرات پایداری در سلامت خود ایجاد کنید، کنترل استرس و اضطراب روزانه خودتان را در دست بگیرید و به آرامش بیشتری دست یابید.

اطلاعات موجود در این مقاله فقط برای اهداف آموزشی و اطلاعاتی است و توصیه بهداشتی یا پزشکی نیست.

بیشتر بخوانید

افزایش سروتونین به صورت طبیعی و بدون دارو با 10 روش کاربردی

صحرا

بهترین ورزش ها برای افراد مسن: با افزایش سن این ورزش ها را باید در الویت قرار دهید

صحرا

شیزوفرنی چیست؟ دلایل و علائم

صحرا

اثرات خواب کم بر سلامت عاطفی و زندگی کودکان

میهمان

مغز به چه مقدار اکسیژن نیاز دارد؟

پدرام

با ترک سیگار چه اتفاقی برای پوست شما می افتد؟ اثرات ترک سیگار بر پوست

صحرا

ارسال دیدگاه