...
پنجشنبه 10 اسفند 1402
مثبت اندیشی

چگونه در موقعیت های منفی و سخت ترین شرایط مثبت بمانیم؟

آیا هنگامی که در کارهایتان شکست می‌خورید یا با مشکل روبرو می‌شوید، بدبین شده و امید خود را از دست می‌دهید؟ آیا می‌دانید این امکان وجود دارد که حتی در صورت مواجهه با مشکلات نیز می‌توانید نگرش خود را تغییر داده و مثبت اندیشی را جایگزین کنید؟ اینکه چگونه مثبت بمانیم حتی در منفی ترین شرایط، برای شماهم یک چالش است؟

افرادی هستند که اجازه نمی‌دهند موقعیت‌های منفی بر زندگی و وضعیت روحی آنها تأثیر بگذارد. آنها حتی در شرایط سخت و ناخوشایند نیز می‌توانند نگرش مثبت خود را حفظ کنند.

احتمالاً تعجب می‌کنید از اینکه چگونه می‌توانیم مثبت بمانیم در حالی که همه چیز منفی به نظر می‌رسد! ما اغلب با شرایط و افراد منفی روبرو می‌شویم. وقتی به رادیو گوش می‌دهیم، تلویزیون می‌بینیم یا روزنامه می‌خوانیم، دائماً در معرض اخبار منفی قرار داریم. به نظر می‌رسد دوری از موقعیت‌ها، افراد یا اخبار منفی غیرممکن است. شاید بپرسید که آیا می‌توان در شرایط منفی، مثبت ماند و اجازه نداد که این حجم از انرژی و شرایط منفی بر نحوه تفکر و احساس ما تأثیر بگذارند؟

اگر مدام به موقعیت‌های منفی فکر و روی آنها تمرکز کنیم، آنها را جذب کرده و به زندگی خود فرا می‌خوانیم. هنگام مواجهه با موقعیت‌ها یا مشکلات منفی و ناخوشایند و هنگام شنیدن یا خواندن اتفاقات و بلایا، ذهن ما به طرزعجیبی شروع به فراخواندن آنها می‌کند و به دنبال آنها می‌گردد، درنتیجه ما نسبت به آنها آگاهی بیشتری پیدا می‌کنیم. این موضوع بر روحیه، احساس و نحوه عملکرد و تفکر ما تأثیر می‌گذارد. ما راحت‌تر عصبانی، ناامید و ناراضی می‌شویم و یک روحیه منفی در ما شکل می‌گیرد.

حالت منفی ذهنی مانند وزنه‌ای سنگین است که شما آن را بر پشت خود حمل می‌کنید. سرعتتان را کم می کند، ضعیف می‌شوید و احساس ناتوانی می‌کنید. شما با داشتن این نوع نگرش، منفعل می‌شوید، تلاشی برای پیشرفت نخواهید کرد و اجازه می‌دهید که شرایط و موقعیت‌های بیرونی، زندگی شما را کنترل کنند. آیا واقعاً این همان چیزی است که شما می‌خواهید؟ چگونه می‌توان این نگرش را تغییر داد؟ آیا می‌توان هنگام مواجهه با مشکلات، کماکان مثبت اندیش ماند؟ آیا جایگزینی برای وضعیت روانی منفی وجود دارد؟

یکی از راه حل‌ها،  ایجاد یک ذهنیت مثبت است. می‌توانید یاد بگیرید که در موقعیت‌های منفی، مثبت بمانید. با این حال این کار نیاز به هوشیاری، آگاهی از افکار خود و برخی تغییرات درونی دارد. انجام این کار دشوار نیست، همچنین می‌تواند سرگرم کننده هم باشد.

در ادامه با چرا همراه باشید تا چند نکته پیرامون اینکه چگونه مثبت بمانیم حتی در منفی ترین شرایط، بیاموزیم.

نکاتی برای مثبت ماندن در موقعیت‌های منفی

1. به اندازه کافی بخوابید و استراحت کنید

هنگام خستگی و وضعیت روانی منفی، ناامیدی و رخوت راحت‌ترین کار است. تلاش کنید که بیش از حد کار نکنید و خود را خسته نسازید. هر شب باید طبق زمانبندی منظم و به اندازه کافی بخوابید و استراحت کنید. خواب و استراحت،  بدن و ذهن شما را آرام می‌کند. وقتی آرام هستید، کنار آمدن با شرایط منفی و ناخوشایند برایتان راحت‌تر می‌شود و در واقع شما آگاهانه اجازه نمی‌دهید که آنها روی شما تأثیر بگذارند.

بیشتر بخوانید: اثرات خواب کم بر سلامت عاطفی و زندگی کودکان

2. مثبت اندیشی را به جریان زندگی خود فرا بخوانید

سعی کنید در کنار افراد مثبت باشید از اینرو که مثبت بودن مسری است. با قرار گرفتن در کنار افراد مثبت اندیش به تدریج متوجه می شوید که شما هم از آنها تاثیر گرفتید

اقدام کنید، بیشتر فعال باشید، پروژه‌های جدیدی را شروع کنید و کارهایی را انجام دهید که خوشبختی را در زندگی شما ایجاد می‌کند. فیلم‌های خنده دار و سرگرم کننده تماشا کنید و نقل قول‌های مثبت و داستان‌های الهام بخش را بخوانید. همچنین بهتر است در مورد افراد موفقی که اجازه نمی‌دادند شرایطشان، رویاها و اهدافشان را محدود کند، مطالعه کنید. همه اینها بر وضعیت ذهنی شما تأثیر مثبت می‌گذارند.

بیشتر بخوانید: 8 استراتژی برای اینکه مثبت اندیشی خود را هر روز ارتقا دهید

3. روی راه حل ها تمرکز کنید، نه روی مشکلات!

وقتی شرایط سخت و دشوار است، ما تمایل داریم که روی مشکلات تمرکز کنیم. تمرکز بر روی مشکلات، باعث رشد آنها می‌شود و اگر برای حل آنها کاری انجام ندهیم درنهایت کلافه ، ناامید و بدبین می‌شویم. ولی اگر مثبت فکر کنیم، باور داشته باشیم که راه حلی وجود دارد و مدام به دنبال آن باشیم، در نهایت آن را پیدا می‌کنیم و بر شرایط ناگوار غلبه خواهیم کرد.

4. ورزش کنید

ورزش سلامتی، سطح انرژی و قدرت درونی شما را بهبود می‌بخشد. این امر باعث می شود که شما بتوانید مثبت فکر کنید و با اعتماد به نفس بیشتر و ابراز وجود با شرایط دشوار روبرو شده و به طور موثرتری با آنها برخورد کنید.

هر نوع ورزشی مفید است. مثلا ممکن است به پیاده روی بروید، شنا کنید، بسکتبال بازی کنید، به بدنسازی بپردازید و یا هر فعالیت دیگری که دوست دارید انجام دهید. دقت کنید که اگر بدن خود را معمولاً در معرض فعالیت‌های ورزشی قرار نمی‌دهید، این کار را به تدریج شروع کنید و مراقب باشید که در این مورد زیاده روی نکنید.

5. افکار منفی خود را با اندیشه های مثبت جایگزین کنید

سعی کنید این عادت را در خود ایجاد کنید که هر فکر منفی و بدبینانه‌ای را با یک فکر مثبت و خوش بینانه جایگزین کنید. شما باید از افکاری که در ذهن شما می‌گذرد آگاه باشید و در صورت منفی و ناخوشایند بودن آنها سریعاً توجه خود را به افکار شاد و خوش بینانه‌ای معطوف کنید. در این گونه مواقع احتمالاً نوعی مقاومت درونی را تجربه خواهید کرد و حتی ممکن است فراموش کنید که افکار منفی خود را جایگزین کنید. با این وجود این روش را بارها و بارها انجام دهید تا زمانی که این طرز تفکر ملکه ذهنتان شود.

بیشتر بخوانید: از ذهن خود در برابر افکار منفی محافظت کنید

6. عبارات مثبت را تکرار کنید

تکرار جملات مثبت در شرایط دشوار یا ناخوشایند یا در معاشرت با افراد ناخوشایند، به شما کمک می‌کند تا توجه خود را منحرف کرده و یک حالت روحی خوش بینانه‌ای را برای خود حفظ کنید. عبارات و الفاظ مثبت زیادی مناسب موقعیت‌های مختلف وجود دارد که می‌توانید آنها را در اینترنت پیدا کنید. وقتی تصدیق مثبتی را با ایمان و تمرکز تکرار می‌کنید، مطابق با کلماتی که تکرار می‌کنید، نگرش و حالت ذهنی خود را نیز تغییر می‌دهید. اظهارات مثبت، می‌توانند شما را برانگیزانند، تشویق کنند و احساسات و افکار منفی شما را تغییر دهند.

7. مسائل را بیش از حد شخصی نکنید

سعی کنید آنچه که مردم درباره شما فکر می‌کنند و می‌گویند را به خود نگیرید. هیچ دلیلی در دنیا وجود ندارد که اجازه دهد افکار و سخنان آنها به شما آسیب برساند. این شما هستید که اجازه می‌دهید افکار و گفته‌های آنها بر احساسات شما تأثیر بگذارد. اغلب اوقات، مردم حتی نمی‌دانند که به شما صدمه می‌زنند. مدام به آنچه مردم گفته‌اند و اینکه چرا اینگونه گفته‌اند، فکر نکنید. ممکن است منظور آنها چیز دیگری باشد و شما اشتباه آنها را درک کرده باشید. همچنین ممکن است آنها شوخی کرده باشند یا آنچه که گفته اند اصلاً به شما مربوط  نبوده باشد.

8. مدیتیشن را بیاموزید

حتی ده دقیقه مراقبه در روز، ذهن و احساسات و بدن شما را آرام می‌کند، شما را از استرس و فشار رها می‌سازد و آرامش و مثبت اندیشی را برایتان به ارمغان می‌آورد. اگر درگیر شرایط  دشوارتری هستید، لازم است که مراقبه را با کارآیی بیشتری انجام دهید.

مثبت ماندن در موقعیت‌های مختلفی که با آن روبرو می‌شوید سرمایه بزرگی است که ارزش تلاش برای آموختنش را دارد.

خوش بینی آهنربای شادی است. اگر مثبت بمانید، چیزهای خوب و افراد خوب به سمت شما جذب می‌شوند.

مری لورتون

مردم بیش از حد با شرایط منفی برخورد می‌کنند و در موقعیت های ناخوشایند قرار می‌گیرند! چرا سعی نمی‌کنید که در این شرایط چیزهای مثبت را ببینید، فقط به آنها بیندیشید و آنها را شکوفا کنید؟

نهات هان

من روزهایم را با گفتن این عبارت که تأثیرات مثبتی در این جهان دارم، شروع می کنم.

پیتر دیزیم

بیشتر بخوانید

چرا باید مثبت فکر کنیم؟ 5 دلیل برای داشتن تفکر مثبت

admin

از ذهن خود در برابر افکار منفی محافظت کنید

پدرام

ایجاد تغییرات مثبت در زندگی با مثبت اندیشی

پدرام

8 استراتژی برای اینکه مثبت اندیشی خود را هر روز ارتقا دهید

پدرام

چرا گفت‌وگوی درونی با نگرش منفی برای شما بد است؟

صحرا

پرورش وتقویت ذهنیت رشد با چند راهکار ساده

نفیسه محمدی

ارسال دیدگاه