...
چهارشنبه 9 اسفند 1402
مثبت اندیشی

8 استراتژی برای اینکه مثبت اندیشی خود را هر روز ارتقا دهید

استراتژی مثبت اندیشی می‌تواند یک چالش برای غلبه بر منفی نگری باشد، به خصوص زمانی که دنیای اطراف شما  پر از بی‌نظمی و هرج و مرج است. شاید کارفرما برای انجام  پروژه  به شما نمره پایینی داده باشد و یا شاید شرایط مالی مناسبی نداشته باشید که باعث ایجاد تنش در خانواده شده باشد. این ها مواردی از محرک‌هایی هستند که تاثیر منفی روی شما دارند. اما به یاد داشته باشید این شما هستید که  تصمیم می‌گیرید مثبت اندیش باشید یا نه.

بیشتر بخوانید: چرا باید مثبت فکر کنیم؟ 5 دلیل برای داشتن تفکر مثبت

بر طبق دلایل زیادی، همیشه بهتر است که مثبت اندیش باشید. تمرین کنید و جنبه‌ی مثبت زندگی را ببینید. با این حال، این کار از نظر روحی و جسمی نیز فواید فراوانی برای شما دارد. از جمله کاهش سطح استرس، کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی و یا مکانیزم‌ مقابله قوی‌تر با مشکلات. در ادامه 8 استراتژی ساده برای افزایش مثبت اندیشی آورده شده است با این روش‌ها می‌توانید هر روز مثبت تر فکر کنید.

به خودتان بگویید مشکلی وجود ندارد شاد باش

بسیاری از مردم احساس غرق شدن در روح خود را دارند. این مساله از رشد در خانواده‌ای نشات می‌گیرد که در آن منفی نگری عامل ثابتی است. برای دیگران، این تنها یک روش برای سازگاری  است که در طول زمان ایجاد شده است. اگر فکر کنید روز بدی در پیش خواهید داشت این اتفاق حتما رخ می‌دهد. به جای آن بیدار شوید و به خودتان یادآوری کنید که خندیدن، لبخند زدن و لذت بردن از ۲۴ ساعت دیگر روی زمین موهبتی است که خداوند یک روز دیگر به شما بخشیده است.  

به دیگران کمک کنید

کمک به دیگران و دیدن خوشحالی آن‌ها یکی از راه‌هایی است که باعث ایجاد حس مثبت در شما می شود. وقتی با افراد تماس می‌گیریم و ارتباط برقرار می‌کنیم، از ذهن خود خارج می‌شویم. بر روی نیازهای شخص دیگری تمرکز کنید و در طول روز کمتر احساس ترحم به خود را تجربه خواهید کرد.  حتی ارسال یک ایمیل، کارت پستال یا کارت یادداشت غیر منتظره نشاط آور برای یک دوست، می‌تواند این  تفاوت را  ایجاد کند.

از افراد منفی نگر (سمی) دوری کنید

خون‌آشام‌های احساسی که شادی را از مردم بیرون می‌کشند، همه جا هستند و احتمالاً تعداد کمی از آنها در خانواده، دایره دوستان و یا در دفتر کار شما نیز وجود دارند. اگرچه نمی‌توانید از حضور در کنار همه آنها خودداری کنید، اما می‌توانید یک منطقه امن ایجاد کنید که به شما این امکان را می‌دهد از واکنش‌ها و گفته‌های آنها که ممکن است شما را بدبین کند فاصله بگیرید.

برای تغییر به سمت مثبت اندیشی تلاش کنید

چیزهای کوچک واقعاً باعث ایجاد تغییر می‌شوند. هر روز، وظیفه خود بدانید که تغییری در زندگی ایجاد کنید. حتی اگر آن کار تمیز کردن آشپزخانه باشد تا راحت تر آشپزی کنید. هر گام مثبت کوچک گامی در جهت درست است.

صحبت درباره‌ی اتفاقات منفی را برای خود ممنوع کنید

شما ضبط‌صوتی را در ذهنتان دارید که چیزهای وحشتناکی درباره خودتان به شما می‌گوید. جلوی  پخش نوارهایی که نشاط آور نیستند را بگیرید! اگر این کار برای  شما مشکل است، برای کمک به یک مشاور و یا دیگر متخصصان سلامت روانی نیاز دارید. اغلب، ما بزرگ‌ترین منتقد خودمان هستیم. به عبارت دیگر، ما مثبت اندیشی ذهنمان  را خراب می‌کنیم!

بیشتر بخوانید: بهترین روش‌ها برای مثبت اندیشی و نگرش مثبت

استفاده از شبکه‌های اجتماعی را برای خوتان کنترل کنید

رسانه‌های اجتماعی می‌توانند الهام‌بخش باشند، همچنین می‌توانند کشنده باشند. اگر اجازه دهید هم زمان زیادی از شما میگیرد و هم روند مثبت زندگی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر متوجه شدید که حالت روحی شما اساساً براساس این که چند نفر شما را لایک کرده‌اند شکل می‌گیرد، زمان آن فرا رسیده که ارتباط خود را با دنیای رسانه‌های اجتماعی قطع کنید. این به این معنی نیست که باید حساب خود را حذف کنید، اما به این معنی است که باید یک گام به عقب بردارید. به خود یادآوری کنید که دنیای واقعی نیست، فقط مجرایی برای برقراری ارتباط است.

مسئولیت اعمال خود را بر عهده بگیرید

آیا تا به حال احساس کرده‌اید که زندگی از کنترل شما خارج شده‌است؟ این می‌تواند منجر به احساس قربانی شدن شدیدی در شما  شود که تنها به پرورش افکار منفی  کمک می‌کند. به خود بگویید که مسئول اعمال خود هستید و مسئولیت‌پذیر باشید این کار باعث می‌شود احساس کنید که کاپیتان کشتی سرنوشت خود هستید، که جایگاهی بسیار قوی دارد!

لبخند بزنید

حتی علم می‌داند که خنده واقعاً بهترین دارو است. هر وقت که می‌توانید بخندید. به یوتیوب بروید برنامه کمدی مورد علاقه خود را تماشا کنید. مانند هر چیز دیگری که ارزش دارد، مثبت بودن یک انتخاب است. انتخاب کنید که امروز شگفت‌انگیز باشید و پاداش بگیرید.

بیشتر بخوانید

پرورش وتقویت ذهنیت رشد با چند راهکار ساده

نفیسه محمدی

مشکلات موقتی هستند

میهمان

چگونه در موقعیت های منفی و سخت ترین شرایط مثبت بمانیم؟

پدرام

از ذهن خود در برابر افکار منفی محافظت کنید

پدرام

ایجاد تغییرات مثبت در زندگی با مثبت اندیشی

پدرام

چرا گفت‌وگوی درونی با نگرش منفی برای شما بد است؟

صحرا

ارسال دیدگاه