...
دوشنبه 3 اردیبهشت 1403
سلامتی

افزایش طبیعی تولید هورمون‌های شادی و معرفی آن‌ها

افزایش طبیعی تولید هورمون‌های شادی

با استفاده از این نکات برای افزایش طبیعی تولید هورمون‌های شادی در مغزتان، در مورد سلامتی خود آگاه باشید. این قلب شما نیست که شادی شما را کنترل می‌کند. این مغز شماست!

چهار هورمون اصلی شادی (مواد شیمیایی که بدن شما تولید می‌کند) وجود دارد که باعث ایجاد احساس شادی می‌شود و هر ماده شیمیایی با رویدادها یا پاداش‌های خاصی در مغز مرتبط است. هر یک از آنها برای احساس خوشحالی و شادی ضروری است. درک این مواد شیمیایی و نحوه عملکرد آنها می‌تواند به شما کمک کند تا راه‌هایی برای افزایش تولید آنها پیدا کنید و خلق و خوی مورد نظر خود را بهبود بخشید.

راز داشتن مغزی شاد: افزایش طبیعی تولید هورمون‌های شادی

تقریباً هر چیزی که به شما احساس شادی می‌دهد با یکی از این چهار هورمون‌ شادی مرتبط است: دوپامین، سروتونین، اندورفین و اکسی توسین. در اینجا چند راه وجود دارد که می‌تواند باعث افزایش طبیعی تولید هورمون‌های شادی شما بشود.

افزایش طبیعی تولید هورمون‌های شادی

دوپامین

هورمون دوپامین با انگیزه و پاداش مرتبط است. به همین دلیل است که وقتی یک هدف هیجان انگیز یا مهم را تعیین می‌کنید، احساس دلتنگی می‌کنید و رسیدن به آن هدف احساس خوبی دارد. از طرف دیگر، اگر دوپامین پایینی دارید (که کارشناسان می گویند ممکن است با افسردگی رخ دهد)، می‌تواند احساسات کم انگیزه یا از دست دادن علاقه به چیزی که قبلاً از آن لذت می بردید را توضیح دهد.

نزدیک شدن به جایزه، تولید دوپامین را تحریک می‌کند. وقتی شیری به آهو نزدیک می‌شود، دوپامین او افزایش می‌یابد و انرژی مورد نیاز او برای شکار آزاد می‌شود. اجداد شما زمانی که یک چاه آب پیدا کردند، در بدنشان دوپامین ترشح شد. انتظار پاداش باعث ایجاد احساس خوبی در مغز پستانداران می‌شود و انرژی لازم برای رسیدن به پاداش را آزاد می‌کند.

چگونه باعث افزایش طبیعی تولید هورمون شادی دوپامین شویم؟

برخی از عادات نه چندان سالم مانند نوشیدن کافئین، خوردن قند یا مصرف برخی داروها و مواد مخدر باعث افزایش دوپامین می‌شوند. شما می‌توانید راه‌هایی برای افزایش این هورمون بدون روی آوردن به مواد بالقوه ناسالم یا اعتیادآور پیدا کنید.

یک هدف جدید برای خود مشخص کنید و هر روز گام‌های کوچکی برای رسیدن به آن بردارید. مغز شما هر بار که قدمی در مسیر رسیدن به هدفتان برمی‌دارید با دوپامین به شما پاداش می‌دهد. تکرار یک مسیر، دوپامین جدید ایجاد می‌کند تا زمانی که به اندازه کافی بزرگ شود که با عادت دوپامینی که دارید رقابت کند.

ممکن است از قبل اهدافی در مورد شغل، کار یا میزان درآمدی که می خواهید به دست آورید، تعیین کرده باشید. اهداف شخصی را فراموش نکنید. تعهد به یک سرگرمی یا ورزش مفید می تواند به اندازه اهداف حرفه ای لذت بخش باشد. فقط چند هدف بزرگ تعیین نکنید که تکمیل آنها بیشتر طول می کشد – همچنین اهداف کوتاه مدت را اتخاذ کنید تا با انگیزه بمانید.

یک هدف کوتاه مدت، بلندمدت و میان مدت تعیین کنید تا زمانی که یکی تمام می‌شود همیشه به هدف بعدی نزدیک شوید. روی چیزهایی تمرکز کنید که بر آنها کنترل دارید و منتظر نباشید دیگران اهداف شما را برای شما تعیین کنند.

افزایش طبیعی تولید هورمون‌های شادی

سروتونین

سروتونین یک انتقال دهنده عصبی است که در خلق و خوی نقش دارد، اما به تنظیم عملکردهای دیگر بدن مانند هضم، خواب و سلامت استخوان‌ها نیز کمک می‌کند. وقتی صحبت از شادی و احساس شما در هر روز می‌شود، سروتونین برای کاهش افسردگی و تنظیم اضطراب مهم است.

چگونه باعث افزایش طبیعی تولید هورمون شادی سروتونین شویم؟

اعتماد به نفس باعث تحریک سروتونین می‌شود. میمون‌ها سعی می‌کنند در روابطشان قدرت نمایی کنند و بر یکدیگر غالب شوند، زیرا این حس برتری اعتماد به نفس آنهارا افزایش می‌دهد و سروتونین آنها را تحریک می‌کند. مردم نیز اغلب همین کار را می‌کنند. احتمالاً هرگز به اعتماد به نفس در سطح اعصاب شیمیایی فکر نکرده‌اید، اما اگر اعتماد به نفس را در اولویت قرار ندهید، سطح سروتونین شما ممکن است ضربه بخورد.

اگر در چرخه‌ای از عزت نفس پایین گرفتار شده‌اید یا دیگران اعتماد به نفس شما را تضعیف کرده‌اند، تقویت آن دشوار است. ممکن است عجیب به نظر برسد اما نیاز خود را به احترام و موقعیت اجتماعی نادیده نگیرید.

شما می‌توانید باور خود را در مورد ارزش خود تقویت کنید. اگر روی ضررهای خود تمرکز کنید، سروتونین خود را کاهش می‌دهید، حتی اگر یک ستاره راک یا مدیر عامل یک شرکت موفق باشید. می‌توانید عادت تمرکز بر پیروزی‌های خود را ایجاد کنید. در غیر این صورت سروتونین شما آسیب خواهد دید.

علاوه بر تمرکز بر آنچه در زندگی به دست آورده‌اید، می‌توانید از راه‌های دیگر نیز اعتماد به نفس ایجاد کنید. یکی از راه‌های انجام این کار تمرین کردن یا اتخاذ یک روال ورزشی جدید است که به تقویت اعتماد به نفس شما در زمانی که به آن پایبند هستید در طول زمان کمک می‌کند. چیز دیگری که می‌توانید امتحان کنید این است که هر روز راه‌هایی برای خارج شدن از منطقه راحتی خود پیدا کنید. هر روز که خود را به چالش می‌کشید تا با چیز جدیدی سازگار شوید، حتی اگر در ابتدا احساس ناراحتی کنید، اعتماد به نفس بیشتری ایجاد می‌کنید.

بیشتر بخوانید: افزایش سروتونین به صورت طبیعی و بدون دارو با 10 روش کاربردی

افزایش طبیعی تولید هورمون‌های شادی

اکسی توسین

اکسی توسین یکی از هورمون‌های شادی است که گاهی اوقات هورمون عشق نامیده می‌شود و با نحوه پیوند و اعتماد افراد به یکدیگر مرتبط است. فعالیت‌های خاصی مانند بوسیدن، در آغوش گرفتن و داشتن رابطه جنسی می‌تواند باعث ترشح اکسی توسین در مغز شود.

این توضیح می‌دهد که چرا وقتی حیوانات خانگی خود را نوازش می‌کنید احساس خوشحالی می‌کنید. اکسی توسین در زایمان بسیار مهم است زیرا اکسی توسین به رحم مادر برای زایمان کمک می‌کند و در شیردهی نیز نقش دارد. همچنین به والدین کمک می‌کند تا پس از تولد با نوزاد پیوند برقرار کنند.

چگونه باعث افزایش طبیعی تولید هورمون شادی اکسی توسین شویم؟

شما می‌توانید اکسی توسین را با صمیمیت فیزیکی با دیگران افزایش دهید. علاوه بر جنبه فیزیکی، مهم است که بدانید ارتباط عاطفی با نحوه ترشح اکسی توسین وجود دارد.

اعتماد اجتماعی همان چیزی است که باعث تحریک افزایش ترشح اکسی توسین می‌شود. اگر فردی را که به او اعتماد ندارید در آغوش بگیرید، احساس خوبی ندارد. اعتماد حرف اول را می زند. می توانید با برداشتن گام‌های مثبت کوچک نسبت به مردم اعتماد اجتماعی ایجاد کنید.

می‌توانید با یک دوست یا کسی که می‌خواهید بیشتر آشنا شوید تماس بگیرید. برای کسی یک یادداشت تشکر یا کارتی بفرستید تا به او بگویید که به او فکر می‌کنید. هر روز یک گام کوچک به سمت کسی بردارید، و او ممکن است ماه‌ها بعد همین کار را تکرار کند، اما اگر به این کار ادامه دهید، شبکه‌های اعتماد اجتماعی خوبی ایجاد خواهید کرد.

افزایش طبیعی تولید هورمون‌های شادی

اندورفین

اندورفین‌ها به‌طور زیادی با ورزش مرتبط هستند: این هورمون به عنوان مسکن طبیعی عمل می‌کند که به کاهش درد و به حداکثر رساندن لذت کمک می‌کنند. این تجربه شیمیایی می‌تواند توضیح دهد که چرا یک دونده ممکن است بتواند مسابقه ای را با آسیبی که تا زمانی که تمام نشده متوجه آن نمی شود، پشت سر بگذارد.

در حالت طبیعی، اندورفین به حیوان آسیب دیده کمک می‌کند تا از دست یک شکارچی فرار کند. این به اجداد ما کمک می‌کرد تا در هنگام مجروح شدن برای کمک به خودشان فرار کنند. اندورفین‌ها برای بقا تکامل یافته‌اند، نه برای خوشگذرانی.

چگونه باعث افزایش طبیعی تولید هورمون شادی اندورفین شویم؟

خنده یکی از راه‌های افزایش طبیعی اندورفین است. خوردن شکلات تلخ، تماشای درام مورد علاقه‌تان، ورزش کردن و مدیتیشن نیز همینطور است.

اندورفین در پاسخ به درد ترشح می‌شود، اما این بدان معنا نیست که شما باید به دنبال راه‌هایی باشید که به خودتان آسیب برسانید (مانند ورزش بیش از حد یا فراتر از حد خود را فشار دهید) فقط برای اینکه احساس خوبی داشته باشید.

آزار رساندن به خود برای تحریک اندورفین، یک استراتژی بد برای بقا است. خوشبختانه راه‌های بهتری وجود دارد: خندیدن و حرکات کششی. هر دوی این‌ها به شکل‌های نامنظم درون شما را تکان می‌دهند و باعث ساییدگی متوسط و جریان متوسط خوب اندورفین می‌شوند.

اطلاعات موجود در این مقاله فقط برای اهداف آموزشی و اطلاعاتی است و توصیه بهداشتی یا پزشکی نیست.


بیشتر بخوانید

عادت هایی که می‌توانید جایگزین سیگار کشیدن کنید

صحرا

بهترین روش ها برای تقویت عضلات در سنین بالا

صحرا

آیا کافئین واقعا برای شما مضر است؟

صحرا

روش‌های استفاده از کراتین برای درمان مو و معرفی 10 ماده غذایی حاوی کراتین

صحرا

اگر نخوابیم چه می شود؟ بررسی عوارض بی خوابی

صحرا

بهترین ورزش ها برای افراد مسن: با افزایش سن این ورزش ها را باید در الویت قرار دهید

صحرا

ارسال دیدگاه