...
پنجشنبه 6 اردیبهشت 1403
سلامتی

خوابیدن با جوراب مفید است یا مضر؟

خوابین با جوراب مفید است یا مضر؟

اگر به سختی به خواب می‌روید یا نیمه شب‌ها از خواب بیدار می شوید، راه حل می‌تواند در کشوی شما پنهان شده باشد. خوابیدن با جوراب می‌تواند یک راه حل کلیدی برای بهبود شرایط خواب شما باشد!

اگرچه استرس و برخی شرایط سلامتی اغلب مقصر بی‌خوابی و بی‌قراری های شبانه هستند، اما دلیل دیگری هم می‌تواند وجود داشته باشد که نمی‌توانید بخوابید: سردی پاها. یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که شرکت‌کنندگانی که در رختخواب جوراب می‌پوشند، سریع‌تر به خواب می‌روند، مدت بیشتری می‌خوابند و کمتر از افرادی که جوراب نمی‌پوشند در نیمه شب بیدار می‌شوند.

بنابراین، آیا باید با جوراب بخوابید؟ برای کشف فواید خوابیدن با جوراب ، از جمله رابطه بین پاها و خواب و اینکه چه کسی باید از خوابیدن با جوراب خودداری کند، به خواندن ادامه دهید.

بیشتر بخوانید: بهترین نحوه خوابیدن برای یک استراحت عمیق چیست؟

آیا خوابیدن با جوراب واقعا موثر است؟

در طول یک روز، دمای مرکزی بدن شما در ارتباط با ریتم شبانه روزی شما افزایش و کاهش می یابد که به ساعت داخلی 24 ساعته بدن شما معروف است. در اینجا نحوه کار آن را توضیح می‌دهیم.

در اوایل عصر، بین ساعت 4 بعد از ظهر، در گرمترین حالت خود هستید. و ساعت 8 شب زمانی که احساس خستگی می‌کنید، دمای مرکزی بدن شروع به کاهش می‌کند، که به بدن شما اجازه می‌دهد بداند که زمان خواب است. با خنک شدن در این زمان، می‌توانید راحت تر بخوابید و از گرمای بیش از حد در شب جلوگیری کنید. که می تواند منجر به بی خوابی یا خواب بی کیفیت شود.

با این حال، اگر بدن شما احساس کند که پاهای شما سرد هستند، ممکن است سعی کند با افزایش دمای مرکزی بدن شما ، این امر را جبران کند. در نتیجه بدن شما گرم تر می‌شود و وقتی گرمتر هستید، خوابیدن سخت تر می‌شود.

با پوشیدن جوراب در شب، پاهای خود را گرم می‌کنید و به نوبه خود باعث گشاد شدن رگ های خونی می‌شوید. این فرآیند به عنوان گشاد شدن عروق شناخته می‌شود و به بدن شما کمک می‌کند تا گرما را از طریق پوست شما آزاد کند و در نهایت دمای مرکزی بدن شما را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید: بهترین مواد غذایی برای داشتن خواب بهتر شبانه

فواید خوابیدن با جوراب

در حالی که خوابیدن با جوراب ممکن است به شما کمک کند سریعتر بخوابید و شب بهتر استراحت کنید، این تنها مزیت پوشیدن جوراب در رختخواب نیست. در اینجا فواید دیگری در رابطه با خوابیدن با جوراب نیز وجود دارد.

1. کاهش علائم سندرم رینود

سندرم رینود باعث کوچک شدن رگ‌های خونی در اندام‌های شما می‌شود که این نیز باعث کاهش جریان خون در آن نواحی می‌شود. در نتیجه، این بیماری می‌تواند باعث شود که قسمت‌های آسیب‌دیده بدن شما که می‌تواند شامل انگشتان دست، بینی و انگشتان پا باشد، سرد و بی‌حس شوند. اگر با جوراب می‌خوابید، می‌توانید پاهای خود را گرم نگه دارید، که باعث می‌شود کمتر دچار حمله رینود شوید.

2. کاهش گر گرفتگی ناشی از یائسگی

اگر گرگرفتگی یا عرق شبانه یائسگی را تجربه می‌کنید، ممکن است بدانید که خوابیدن با جوراب ممکن است به خنک شدن بدن شما کمک کند. قبل از گرگرفتگی، دمای مرکزی بدن شما افزایش می‌یابد . اما همانطور که می‌دانیم، گرم نگه داشتن پاها در شب به کاهش دمای بدن کمک می‌کند، که ممکن است برخی از اتلاف حرارت یائسگی را خنثی کند.

3. کاهش علائم بی خوابی

بی خوابی یک اختلال خواب است که باعث می‌شود به خواب رفتن، خواب ماندن یا داشتن خوابی آرام دچار مشکل شود. این عوامل خطر بسیاری از جمله شرایط سلامت روان و سایر مسائل پزشکی دارد. تحقیقات نشان داده است که گرم کردن پاها هنگام خواب به شروع سریع‌تر خواب کمک می‌کند، که نشان می‌دهد پوشیدن جوراب در شب ممکن است بی‌خوابی را کاهش دهد.

4. از ترک خوردگی پا جلوگیری می کند

اگر پاهای ترک خورده یا پاشنه‌های خشک دارید، ممکن است بتوانید با پیروی از یک روتین مراقبت از پا قبل از خواب که شامل خوابیدن با جوراب است، آنها را درمان کنید. برای بهترین نتیجه، باید پاهای خود را خیس کنید، خشک کنید، پوست مرده را پاک کنید و از لوسیون یا کرم درمانی استفاده کنید. در نهایت، یک جفت جوراب نخی تمیز بپوشید. جورابتان باید طوری باشد که پوست پاهای شما بتواند نفس بکشد.

فواید خوابیدن با جوراب

مواردی که باید در مورد خوابیدن با جوراب در نظر گرفت

اگر تصمیم دارید هنگام خواب جوراب بپوشید، باید به چند نکته توجه کنید. از جمله نوع جوراب مناسب برای پوشیدن در رختخواب. در ادامه بیشتر در این مورد توضیح خواهیم داد. همچنین ذکر این نکته ضروری است که پوشیدن جوراب هنگام خواب برای همه مناسب نیست. به عنوان مثال، اگر مشکلات گردش خون یا ورم پا دارید، خوابیدن با جوراب می‌تواند جریان خون را کاهش دهد و این مشکلات را بدتر کند.

در رختخواب چه جورابی بپوشم؟

مهمتر از همه، شما باید یک جفت جوراب انتخاب کنید که گشاد و راحت باشد. اگر خیلی محکم باشند، می‌توانند بر گردش خون تأثیر بگذارند. شما نباید با جوراب های تنگ بخوابید مگر اینکه پزشکتان آن را توصیه کرده باشد.

به طور مشابه، شما باید جوراب‌هایی را انتخاب کنید که از مواد طبیعی به جای مصنوعی ساخته شده باشند. الیاف طبیعی مانند پنبه و ترمه قابلیت تنفس بیشتری دارند که از رشد باکتری ها و حفظ رطوبت جلوگیری می‌کند.

آیا بدون جوراب خوابیدن برای خواب مضر است؟

در حالی که خوابیدن با جوراب فواید خود را دارد، اما این بدان معنا نیست که پابرهنه خوابیدن بد است. بدون جوراب خوابیدن بر سلامتی شما تأثیر منفی نمی گذارد، اما همانطور که در بالا توضیح داده شد، اگر به بی خوابی، سندرم رینود یا تعریق شبانه یائسگی مبتلا هستید، پوشیدن جوراب می تواند به کاهش برخی از علائم شما کمک کند.

اگر از جوراب پوشیدن متنفر باشم، گزینه دیگری وجود دارد؟

اگر دوست ندارید هنگام خواب جوراب بپوشید، چند راه جایگزین برای بهره مندی از مزایای خوابیدن با جوراب وجود دارد. یکی از ساده‌ترین گزینه‌ها این است که قبل از اینکه به رختخواب بروید، پاهایتان را در آب گرم قرار دهید، که با خواب بهتر مرتبط است.

گزینه دیگر این است که یک پتوی گرم یا پد گرمکن در انتهای تخت خود قرار دهید. با انجام این کار، پاهای خود را گرم و راحت نگه می‌دارید و گردش خون را بهبود می‌بخشید.بدون اینکه خود را مجبور به پوشیدن جوراب کنید.

جایگزین نهایی این است که سعی کنید خودتان جوراب برنجی درست کنید. اینها جوراب‌های پر از برنج هستند که در مایکروویو گرم شده‌اند تا در حین خوابیدن منبع گرمای مداومی را فراهم کنند. اینها برای پوشیدن نیستند، بلکه به عنوان یک پد گرمایشی خانگی هستند.

برای تهیه جوراب برنجی، به یک جفت جوراب با دوام، کش و شش فنجان برنج نپخته نیاز دارید. بعد از اینکه مواد را جمع کردید، داخل هر جوراب سه فنجان برنج بریزید و با کش ببندید. جوراب ها را به مدت یک یا دو دقیقه در مایکروویو گرم کنید و سپس آنها را زیر رو انداز خود قرار دهید تا پاهایتان گرم بماند.

آیا کودکان می توانند با جوراب بخوابند؟

اگر کودک شما برای خوابیدن مشکل دارد، از پزشک اطفال خود بپرسید که آیا خوابیدن با جوراب برای او بی خطر است یا خیر. نوزادان نمی توانند به اندازه بزرگسالان دمای بدن خود را به طور موثر تنظیم کنند، بنابراین مهم است که مطمئن شوید که بیش از حد گرم نمی‌شوند.

برای کمک به خواب بهتر، می توانید سعی کنید کودک خود را قبل از خواب حمام آب گرم بدهید. بهتر است از پدهای گرمایشی، پتوهای برقی و بطری های آب گرم در تخت کودک خود اجتناب کنید، زیرا این وسایل می توانند آنها را بسوزانند یا خطر آتش سوزی ایجاد کنند.

اطلاعات موجود در این مقاله فقط برای اهداف آموزشی و اطلاعاتی است و توصیه بهداشتی یا پزشکی نیست.


بیشتر بخوانید

بهبود سلامت روان با ورزش

صحرا

چقدر از کرم ضد آفتاب باید استفاده کنیم؟ نحوه صحیح استفاده از کرم ضد آفتاب

صحرا

بهترین حرکات یوگا برای قبل از خواب

صحرا

خواب خوب چه تاثیری بر بدن دارد ؟

صحرا

غلبه بر اعتیاد به فضای مجازی با 7 روش کاربردی

نفیسه محمدی

شیزوفرنی چیست؟ دلایل و علائم

صحرا

ارسال دیدگاه