...
یکشنبه 2 اردیبهشت 1403
رژیم و تغذیه

چگونه قهوه را ترک کنیم؟ بهترین روش‌ها برای ترک قهوه

بهترین روش های ترک قهوه

اکثر مردم به فنجان قهوه صبحگاهی خود متکی هستند تا به آنها کمک کند روز خود را شروع کنند و از خواب بیدار شوند. کافئین پرمصرف ترین داروی مخدر قانونی در جهان است. بله، واقعاً. احتمالاً قهوه صبحگاهی خود را یک داروی مخدر نمی‌دانید، اما با توجه به اینکه حاوی کافئین است (که یک محرک مغز است) از نظر فنی در این دسته قرار می‌گیرد. چه عاشق قهوه باشید، چه از آن متنفر باشید و چه در جایی بین این دو قرار بگیرید، قهوه چیزی است که بسیاری از مردم برای گذراندن روزشان به آن تکیه می‌کنند و ترک قهوه ممکن است برایشان چالش برانگیز باشد.

گاهی اوقات افزایش انرژی موقتی که از قهوه دریافت می‌کنید ارزش عوارض جانبی منفی را ندارد. مانند عصبانیت، لرزش دست، اضطراب یا مسائل دیگری مانند موارد ذکر شده در زیر. گاهی برخی افراد قهوه را به دلیل شرایط پزشکی کنار می‌گذارند.

همه نمی‌توانند به طور ناگهانی قهوه را ترک کنند یا حتی کافئین را به طور کامل کنار بگذارند. مهم نیست که کجا خود را در نظر می‌گیرید، چه صرفا کنجکاو یا متعهد به ترک قهوه باشید، ما در این مقاله از چرا توصیه هایی را برای بهترین راه ترک عادت قهوه خوردن برای همیشه به اشتراک گذاشته‌ایم.

بیشتر بخوانید: آیا خوردن قهوه قبل از تمرین ورزشی مفید است؟

دلایلی برای ترک قهوه

قهوه به طور کلی یک نوشیدنی بی خطر برای مصرف در نظر گرفته می‌شود، به خصوص اگر کمتر از 400 میلی گرم کافئین در روز (به طور متوسط حدود چهار فنجان قهوه) در روز مصرف کنید. همانطور که گفته شد، کافئین و قهوه بر روی افراد متفاوت تأثیر متفاوتی می‌گذارد. برای یک نفر، 200 میلی گرم کافئین هیچ تاثیری ندارد، اما برای شخص دیگری می‌تواند احساس وحشتناکی در او ایجاد کند. در زیر رایج ترین علائم یا نگرانی‌هایی است که باعث می شود برخی افراد به ترک آن فکر کنند.

قهوه باعث عصبانیت می شود یا احساس بدی در شما ایجاد می‌کند

برخی از افراد نسبت به کافئین حساسیت بیشتری دارند و گزارش می‌دهند که وقتی قهوه می‌نوشند، احساس عصبانیت، اضطراب دارند و یا حالشان کاملاً ناخوشایند می‌شود. برای برخی از افراد، همین دلیل کافی است تا آنها را به فکر ترک قهوه بیندازد. برای دیگر افراد، صرفاً کاهش مصرف قهوه و میزان دوز دریافتی روزانه می‌تواند کمک کننده باشد.

باعث مشکلات خواب می شود

بی خوابی یا مشکل در خواب یکی دیگر از دلایلی است که باعث می‌شود به ترک قهوه فکر کنید. کافئین اثر طولانی مدت دارد، به این معنی که می‌توانید قهوه خود را صبح زود بنوشید اما همچنان کیفیت خواب شما را تحت تاثیر قرار دهد.

بیشتر بخوانید: 2 نکته مهم برای افزایش انرژی با چرت قهوه

اگر مضطرب هستید، قهوه اضطراب شما را بدتر می‌کند

نوشیدن قهوه می‌تواند علائم اضطراب را بدتر کند، زیرا اضطراب و مصرف کافئین با هم مرتبط هستند. هنگامی که اضطراب را تجربه می‌کنید، سیستم عصبی شما معمولاً در حال فعالیت است، بنابراین مصرف یک نوشیدنی محرک ممکن است شما را حتی بیشتر مضطرب کند یا به شما استرس بیشتری بدهد. ممکن است برای رهایی از این استرس نیز به فکر ترک قهوه افتاده باشید.

اگر باردار هستید ممکن است قهوه مناسب نباشد

پیام‌های متفاوت زیادی (و داده‌های پزشکی متناقض) در مورد بی‌خطر بودن مصرف کافئین در دوران بارداری وجود دارد. اما توصیه کلی، از جمله توسط WHO، کاهش مصرف کافئین به 200 میلی گرم و اجتناب از مصرف 300 میلی گرم یا بیشتر در روزدر دوران بارداری است. این به دلیل ارتباط بالقوه بین مصرف زیاد کافئین و وزن کم هنگام تولد نوزد، تولد زودرس، مرده زایی یا محدودیت رشد در نوزادان متولد نشده است. بنابراین ممکن است برای پیشگیری از علائم سندرم ترک کافئین، قبل از بارداری به فکر ترک قهوه افتاده باشید.

از مشکلات گوارشی رنج می برید

قهوه می تواند باعث ناراحتی گوارشی و رفلکس اسید معده شود. مسائل ناخوشایندی که باعث می‌شود بسیاری از افراد به طور کلی از این مواد اجتناب کنند.

بیشتر بخوانید: افزایش مقاومت به کافئین: چرا یک فنجان قهوه دیگر کافی نیست؟

ترک قهوه با بهترین روش ها و جایگزین ها

چگونه قهوه را ترک کنیم؟

بسته به اینکه چقدر به قهوه معتاد هستید، ترک قهوه می‌تواند سخت باشد. اگر فقط گاهی قهوه بنوشید، ممکن است ترک آن برایتان سخت نباشد. اما اگر هر روز یا حتی چندین بار در روز قهوه می‌خورید، یک استراتژی واقعی برای ترک قهوه نیاز دارید. درکل بهتر است ترک قهوه را در آخر هفته یا زمانی که نیازی به هوشیاری زیادی ندارید، انجام دهید زیرا چند روز اول یا هفته اول ممکن است سخت باشد. در ادامه چند روش پیشنهادی برای ترک قهوه آورده شده است. با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: افزایش سروتونین به صورت طبیعی و بدون دارو با 10 روش کاربردی

مصرف قهوه را در ابتدا به دوز کمتری کاهش دهید

اگر نمی‌خواهید به طور ناگهانی قهوه را ترک کنید، شروع آهسته روش خوبی برای ترک قهوه است. می‌توانید سعی کنید قهوه نیمه کافئینی را در خانه درست کنید، یا به آرامی میزان قهوه‌ای که می‌نوشید را کاهش دهید (مثلاً به جای یک فنجان، به سراغ نصف فنجان بروید). اگر در روز چندین فنجان قهوه می‌نوشید، با کاهش یک فنجان شروع کنید و به تدریج و به مرور زمان کاهش دهید تا بتوانید قهوه را راحت تر ترک کنید و دچار سندرم ترک کافئین و علائم بعد از آن نشوید.

مصرف قهوه را به طور ناگهانی قطع کنید

برخی از افراد با قطع مصرف کافئین به یکباره، بهترین کار را می کنند. اگر می‌خواهید قهوه را ترک کنید و تا جایی که می‌توانید می‌خواهید سریع باشد، این روش ممکن است برای شما مفید واقع شود. برای برخی افراد، ترک ناگهانی قهوه روشی بسیار شدید است و علائم ترک کافئین ممکن است آزار دهنده باشد و به طور کامل فرد را از ترک قهوه منع کند. اما اگر احساس می‌کنید توانایی این را دارید، می‌توانید در یک آخر هفته یا تعطیلات که نیاز به هوشیاری زیادی ندارید، این کار را به روش ناگهانی انجام دهید.

قهوه را با نوشیدنی دیگری جایگزین کنید

جایگزین کردن قهوه با نوشیدنی دیگری می‌تواند مفید باشد، به خصوص اگر بخشی از برنامه صبحگاهی شما باشد. می‌توانید قهوه را با چای ماچا جایگزین کنید که مقداری کافئین دارد. هرچند نه به اندازه قهوه! اما هدف همین کم کردن کافئین مصرفی است. اگر می‌خواهید کافئین را به طور کامل حذف کنید، به سراغ موادی مانند چای گیاهی بدون کافئین، یا دیگر دمنوش‌های گیاهی بروید.

بهترین جایگزین‌های قهوه پس از ترک قهوه و کافئین

اگر صرفا می‌خواهید مصرف کافئین خود را کاهش دهید اما به طور کلی از خوردن آن اجتناب نمی‌کنید، نوشیدنی های پیشنهادی زیر حاوی مقدار کمی کافئین هستند که جایگزین قهوه کنید.

  • ماچا: پودر چای سبز با کافئین کمتری نسبت به قهوه است، اما به دلیل ال تیانین انرژی پایداری را به شما ارائه می‌دهد.
  • چای سیاه: حاوی کافئین و آنتی‌اکسیدان است و انواع قوی‌تر آن تأثیر بیشتری دارد.
  • چای سبز: کافئین کمتری نسبت به چای سیاه دارد، اما هنوز هم تاثیر ملایمی با فواید سلامتی دارد.
  • یربا میت: چای آمریکای جنوبی با محتوای کافئین مشابه قهوه که به دلیل اثرات اجتماعی و انرژی زا شناخته شده است.

اگر به طور کلی می‌خواهید کافئین را ترک کنید، نوشیدنی‌های زیر به شما پیشنهاد می‌شود:

  • چای رویبوس: یک نوشیدنی طبیعی بدون کافئین با طعم کمی شیرین و آجیلی.
  • شیر طلایی: لاته زردچوبه با فواید ضد التهابی، تهیه شده از شیر گرم، زردچوبه، زنجبیل و ادویه جات.
  • قهوه کاسنی: دم کرده ریشه کاسنی برشته با عطر و طعم قهوه مانند، اما بدون کافئین.
  • آب گازدار با میوه: خنک کننده و آبرسان، برای جایگزینی نوشیدنی‌های شیرین مانند نوشابه‌ها مفید است.

بیشتر بخوانید: چگونه بدون عوارض جانبی ترک کافئین مصرف روزانه قهوه را کاهش دهیم؟

عوارض جانبی احتمالی ترک کافئین

هنگامی که قهوه را ترک می‌کنید، ممکن است برخی علائم ترک مانند خستگی، تحریک پذیری، سردرد یا مشکل در تمرکز را تجربه کنید. اما علائم معمولا در عرض چند روز از بین می‌روند. هر فردی تجربه متفاوتی از ترک قهوه و کافئین خواهد داشت. برای برخی افراد ممکن است حتی دو هفته طول بکشد.

اگر علائم ترک را تجربه می‌کنید، نوشیدن مقدار زیادی آب را پیشنهاد می‌کنیم، زیرا اطمینان از اینکه بدن شما هیدراته است، کلید مبارزه با خستگی ناشی از کم‌آبی است. همچنین برای حمایت از سطح انرژی بدن در حالی که به کاهش کافئین عادت می‌کنید، خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات به شما پیشنهاد می‌شود.


بیشتر بخوانید

بهترین مواد غذایی برای داشتن خواب بهتر شبانه

صحرا

آیا خوردن قهوه قبل از تمرین ورزشی مفید است؟

صحرا

افزایش مقاومت به کافئین: چرا یک فنجان قهوه دیگر کافی نیست؟

صحرا

مهم ترین دلایل برای اینکه چرا همیشه احساس گرسنگی میکنیم؟

صحرا

بهترین رژیم غذایی برای فشار خون بالا چیست؟

صحرا

چگونه بدون عوارض جانبی ترک کافئین مصرف روزانه قهوه را کاهش دهیم؟

صحرا

ارسال دیدگاه