...
سه شنبه 28 فروردین 1403
رژیم و تغذیه

چرا ترک نوشابه سخت است؟ چگونه نوشابه خوردن را ترک کنیم؟

ترک نوشابه

آیا شما نیز می‌خواهید که نوشابه را ترک کنید؟ این هدف بهتر است که در لیست اهداف سال 1403 شما قرار گیرد. در حالی که به نظر می‌رسد تعداد نوشیدنی های شیرین مصرفی در حال کاهش است، تحقیقات هنوز نشان می‌دهد که حدود نیمی از بزرگسالان حداقل یک نوشیدنی قندی در روز می‌نوشند. نوشیدنی های قندی شامل آب میوه‌ها و سایر نوشیدنی‌ها می شود، اما نوشابه اکثریت این دسته را تشکیل می‌دهد. به هر حال، احتمالاً منصفانه است که بگوییم تعدادی از افرادی که در حال حاضر نوشابه می‌نوشند، می‌خواهند آن را متوقف کنند. ترک نوشابه باعث بهبود سلامتی و موارد دیگر می‌شود. اگر آماده ترک نوشابه و هرگونه نوشیدنی قندی دیگر هستید، به خواندن ادامه دهید تا بهترین نکات را برای لگد زدن به آن قوطی های مضر یاد بگیرید.

فواید کاهش مصرف نوشابه

با توجه به اینکه نوشابه های معمولی (غیر رژیمی) به اندازه آب نبات حاوی قند هستند (و حاوی پروتئین، فیبر یا چربی نیستند)، تعجب آور نیست که کاهش مصرف نوشابه فواید زیادی به همراه داشته باشد. قطعا ترک نوشابه بهترین تصمیمی است که شما می‌توانید برای سالم ماندن در سنین بالا بگیرید.

بیشتر بخوانید: بهترین روش ها برای تقویت عضلات در سنین بالا

حذف قند اضافی از رژیم غذایی به این معنی است که فضایی برای سیر کردن و فهمیدن طعم لذت بخش‌تر غذاها دارید. قند اضافی با تعدادی از عوارض سلامتی مرتبط است، از جمله:

  • پوسیدگی دندان (حفره)
  • افزایش وزن و چربی (به خصوص چربی احشایی اطراف اندام ها)
  • سندرم متابولیک
  • دیابت
  • تری گلیسیرید خون بالا
  • فشار خون بالا
  • بیماری قلبی

بیشتر بخوانید: آیا قلب سالم‌ تری می‌خواهید؟ معرفی بهترین مواد غذایی برای سلامت قلب

خوردن قند و شکر کمتر، به ویژه شکر اضافه شده در نوشابه، این قدرت را دارد که خطر ابتلا به همه موارد فوق را کاهش دهد. فواید آن برای سلامتی شما واضح است، اما ترک نوشابه برای بسیاری غیرممکن به نظر می‌رسد.

چرا ترک نوشابه سخت است؟

چرا ترک نوشابه اینقدر سخت است؟

جواب ساده است: زیرا ترک عادت ها سخت است. فیزیولوژی احتمالاً به دلیل قند و کافئین موجود در نوشابه نقش مهمی ایفا می‌کند. اما اجازه دهید با آن روبرو شویم. نوشابه اصلا یک نوشیدنی ضروری نیست، اما بسیاری از مردم آن را به دلیل عادت یا سلیقه یا توقع دوست دارند یا انتخاب می کنند. این امر با گذشت زمان تقریبا به صورت یک انتخاب ناخودآگاه شده است.

زمانی که رفتاری تبدیل به یک عادت میشود، برای غلبه بر آن نیاز به استراتژی، تلاش و رفتارهای جایگزین است. سپس به روش‌هایی برای نظارت و تقویت رفتار جدید نیاز دارید. این کار به زمان نیاز دارد، خسته کننده است. رک و پوست کنده بگوییم که رها کردن چیزی که دوست دارید و بدنتان به آن عادت کرده است اصلا جالب نیست.

تغییر مجدد ذهن و رفتار کمی طول می‌کشد، اما غیرممکن نیست. “فرد باید بخواهد این کار را انجام دهد، خود را برای موفقیت آماده کند، تمرین کند و به اندازه کافی به آن پایبند بماند تا رفتار یا عادتی مانند این را ترک کند یا تغییر دهد.

بیشتر بخوانید: مقاومت در برابر وسوسه سیگار کشیدن با 10 روش کاربردی

همیشه موضوع طعم و مزه یا تکیه بر شکر و کافئین نیست. برای برخی، نوشیدن نوشابه آنها را خوشحال می کند: آنها طعم، کربنات و انفجار سریع انرژی را دوست دارند. افراد ممکن است آن را با احساسات شاد و نوستالژیک مرتبط کنند. مثلاً یاد آوری خوردن یک نوشابه خنک در ساحل با خانواده. او می‌افزاید که جدا شدن از این شادی زمان و تعهد به آن فرآیند را می‌طلبد، که در نهایت نیاز به تمرکز روی بازی طولانی دارد.

در مورد اعتیاد به نوشابه، این موضوع به طور گسترده مطالعه نشده است. شواهد کافی وجود ندارد که به کسی اجازه دهد بگوید اعتیاد واقعی به نوشابه، ترک را چالش برانگیز می‌کند. با این حال، کسانی که احساس می‌کنند به نوشیدن نوشابه معتاد هستند، متوجه خواهند شد که تجسم روز خود بدون نوشابه از نظر فیزیکی و احساسی دشوار است.

چگونه مصرف نوشابه را ترک کنیم؟ 5 راهکار مفید برای ترک نوشابه

1. برنامه ریزی داشته باشید و به آن متعهد شوید

باید برای این کار آماده باشید. برخی از قوانین اساسی را در مورد میزان مصرف نوشابه و زمان مصرف تعیین کنید. لازم نیست سفت و سخت باشید. اما اگر هیچ دستورالعملی برای خود نداشته باشید، نمی‌توانید از برنامه‌ای برای موفقیت پیروی کنید. اگر برنامه ریزی‌هایتان موثر نیستند، همیشه می‌توانید دوباره آن‌ها را تنظیم کنید، اما کورکورانه به این کار نپردازید.

2. اهداف کوچک و قابل اندازه گیری تعیین کنید

ترک نوشابه به صورت ناگهانی ممکن است برای برخی کارساز باشد، اما، تعیین اهداف کوچکی که می‌توانید به طور واقع بینانه به آنها برسید، به احتمال زیاد به شما در ایجاد عادات سالم طولانی مدت کمک می‌کند. در غیر این صورت، ممکن است خود را در معرض ناامیدی و شکست قرار دهید. به عنوان مثال، اگر در حال حاضر هر روز دو قوطی نوشابه می‌نوشید، سعی کنید ابتدا آن را به یک قوطی نوشابه کاهش دهید. از درخواست کمک نترسید و هدف خود را با کسی در میان بگذارید که بتواند از شما حمایت کند و شما را مسئول بداند.

3. جایگزین های آماده داشته باشید

علاوه بر آب گازدار، سلتزرهای طعم‌دار و آب میوه، تعدادی نوشیدنی سالم‌تر مانند سودا در قفسه‌های فروشگاه‌ها وجود دارند.شما می‌توانید به جای استفاده از نوشابه، از آب گاز دار طعم دار استفاده کنید یا می‌توانید به آن خودتان آب لیموی تازه اضافه کنید و میل کنید.

اگر برایتان درصد قند و شکر مهم نباشد، آب میوه‌ها و سایر نوشیدنی‌های شیرین می‌توانند گزینه‌های عالی برای هیدراتاسیون باشند. آب میوه نیز بسیار موثر است، حتی اگر فیبر کل میوه را از دست بدهید، بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی گیاهی باقی می مانند.

4. یک هدف برای هیدراتاسیون بدنتان تعیین کنید

میزان مصرف آب خود را پیگیری کنید. با عددی بالاتر از آنچه در حال حاضر می‌بینید شروع کنید، اما آن را قابل دستیابی کنید. این تاکتیک ممکن است میل شما را به خوردن نوشابه کاهش دهد و به شما کمک می‌کند تا در کنار کاهش مصرف نوشابه، یک عادت سالم ایجاد کنید.

5. برای ترک کافئین آماده باشید

اگر نوشابه کافئین دار می‌نوشید، خود را برای مقابله با ترک کافئین آماده کنید. ممکن است با تطبیق بدن با مصرف کمتر کافئین، علائمی مانند افزایش خستگی، سردرد و نوسانات خلقی را تجربه کنید.

شما می توانید این مشکل را با سایر منابع کافئین مانند قهوه یا چای سیاه برطرف کنید. فقط بدانید که اگر شما هم قصد ترک آن نوشیدنی ها را داشته باشید، گیجی و تحریک پذیری دوباره برمی گردد.

بیشتر بخوانید: چگونه بدون عوارض جانبی ترک کافئین مصرف روزانه قهوه را کاهش دهیم؟

اگر در روند ترک عادت‌های بد لغزیدید، تسلیم نشوید

اگر در خانه شما نوشابه وجود دارد، اختیار خود را از دست ندهید. اگر میل به نوشابه دارید، از آن لذت ببرید، آن را تصدیق کنید و ادامه دهید. روی آن متمرکز نشوید یا ذهنیت “خب، من اهدافم را خراب کردم” را اتخاذ نکنید. این به هیچ کس یا چیزی کمک نمی‌کند.

بیشتر بخوانید: بهترین روش‌ها برای پایداری و حفظ عادات سالم

همه غذاها و نوشیدنی ها مناسب هستند

اگر می‌خواهید نوشابه را به طور کامل قطع کنید بسیار خوب و عالی است. از نظر سلامت جسمانی، واقعاً دلیلی برای نوشیدن نوشابه وجود ندارد. با این حال، از نظر سلامت روان، این می‌تواند مفید باشد که به خود اجازه دهید گاهی اوقات از نوشابه استفاده کنید.

“آخرین چیزی که باید باشد، احساس گناه در مورد انتخاب‌های غذایی است. اگر عمداً یک کلوچه یا نوشابه میل می‌کنید، آن را دوست داشته باشید و از احساس گناه بگذرید.

سعی کنید در جای دیگری در روز از مواد غذایی خوب استفاده کنید، نه برای متعادل کردن یا جبران [نوشابه]، بلکه به این دلیل که این چیزی است که یک انسان سالم و با عملکرد بالا را می‌سازد. اساساً لازم نیست هیچ چیز آنقدر سیاه و سفید باشد.

در مورد اینکه آیا باید نوشابه را در خانه نگه دارید یا نه، به شخص بستگی دارد. اگر نوشابه را از ترس بیرون از خانه نگه دارید، نمی‌توانید مصرف خود را کنترل کنید و در واقع خود را برای شکست آماده می‌کنید. صلح با غذا و نوشیدنی برای غلبه بر احساس ترس مهم است.

ممکن است متوجه شوید که داشتن آن به سادگی دلیل نوشیدن آن است، بنابراین جایگزین کردن آن با چیزی که برایتان لذت‌بخش است، فوق‌العاده مفید خواهد بود.

هر چیزی که به تغذیه مربوط می شود به فرد، اهداف او و تعدادی از عوامل در هم تنیده بستگی دارد. ما اثر تجمعی چیزی هستیم که در بدن خود می گذاریم، نه محصول یک غذا، یک نوشیدنی یا یک وعده غذایی، یا حتی یک روز.


بیشتر بخوانید

بعد از ورزش چه غذایی بخوریم؟ بهترین مواد غذایی برای بعد از ورزش

صحرا

بهترین صبحانه برای قبل و بعد از ورزش صبحگاهی

صحرا

قرار دادن میوه‌ها در رژیم غذایی روزانه با چند روش خلاقانه

صحرا

چرا همه کالری‌ها به یک اندازه محاسبه نمی‌شوند؟

صحرا

چگونه قهوه را ترک کنیم؟ بهترین روش‌ها برای ترک قهوه

صحرا

چگونه بدون عوارض جانبی ترک کافئین مصرف روزانه قهوه را کاهش دهیم؟

صحرا

ارسال دیدگاه