...
سه شنبه 4 اردیبهشت 1403
حافظه و یادگیری

چگونه هوشمندانه مطالعه کنیم: 20 روش علمی برای یادگیری سریع

چگونه هوشمندانه مطالعه کنیم: 20 روش علمی برای یادگیری سریع

برای بهبود نمرات خود، یا می‌توانید زمان بیشتری را صرف مطالعه کنید، یا می‌توانید یاد بگیرید که هوشمندانه مطالعه کنید و یادگیری سریع را تجربه کنید.

هر هفته 168 ساعت است. اگر دانشجو هستید، احتمالاً احساس می‌کنید که این زمان اصلا کافی نیست. چرا که شما تکالیف زیادی دارید که باید انجام دهید، پروژه‌هایی که باید روی آنها کار کنید و تست‌هایی برای مطالعه دارید. به علاوه، شما فعالیت‌ها و تعهدات دیگری دارید و شاید شما هم می‌خواهید در کنار مطالعه و درس خواندن، یک زندگی اجتماعی داشته باشید.

آیا خوب نیست اگر بتوانید باهوش‌تر و هوشمندانه تر (نه سخت‌تر) درس بخوانید، نمرات خوب بگیرید و زندگی متعادلی داشته باشید؟ البته که این کار شدنی است. این مقاله برای همین نوشته شده است.

هدف اصلی آموزش، صرفا گرفتن بالاترین نمره نیست. اما یادگیری نحوه یادگیری یک مهارت حیاتی در زندگی است. در اینجا 20 روش علمی برای یادگیری سریع آورده‌ایم. با چرا همراه باشید.

چگونه هوشمندانه‌تر و کارآمدتر مطالعه کنیم؟

مطالعه هوشمند اساساً به معنای یادگیری نحوه یادگیری است. این شامل نحوه یادگیری سریعتر و کارآمدتر است که اطلاعات را برای مدت طولانی تری در حافظه شما حفظ می‌کند.

چگونه هوشمندانه مطالعه کنیم: 20 روش علمی برای یادگیری سریع

1. اطلاعات یکسان را به روش‌های مختلف بیاموزید

تحقیقات نشان می‌دهد که اطلاعات مختلف قسمت‌های مختلف مغز را تحریک می‌کنند. هر چه مناطق بیشتری از مغز فعال شوند، احتمال اینکه اطلاعات را درک کرده و حفظ کنید بیشتر است.

بنابراین برای یادگیری یک موضوع خاص، می‌توانید موارد زیر را انجام دهید:

 • یادداشت‌های کلاس را بخوانید
 • کتاب درسی را بخوانید
 • ویدیوی آکادمی‌های آنلاین را تماشا کنید
 • سایر منابع آنلاین را جستجو کنید
 • یک نقشه ذهنی ایجاد کنید
 • آنچه را که آموخته اید به کسی بیاموزید
 • مسائل تمرینی را از منابع مختلف انجام دهید

البته، شما نمی‌توانید همه این کارها را در یک جلسه انجام دهید. اما هر بار که موضوع را مرور می‌کنید، از یک منبع یا روش متفاوت استفاده کنید، از این طریق سریع‌تر یاد خواهید گرفت.

بیشتر بخوانید: استفاده از نرم افزارها در تحصیل برای دانش آموزان و دانشجویان

2. هر روز به جای تمرکز بر یک یا دو موضوع، چندین موضوع را مطالعه کنید.

مطالعه چندین موضوع در روز برای کمک به تمرکز شما موثرتر از فرو رفتن عمیق در یک یا دو موضوع است. به عنوان مثال، اگر در حال آماده شدن برای امتحانات ریاضی، تاریخ، فیزیک و شیمی هستید، بهتر است هر روز مقداری از هر درس را مطالعه کنید. این رویکرد به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر از تمرکز بر ریاضیات در روز دوشنبه، تاریخ در روز سه‌شنبه، فیزیک در چهارشنبه، شیمی در پنجشنبه و غیره سریع‌تر یاد بگیرید.

چرا؟ زیرا اگر تعداد زیادی از موضوعات مشابه را در یک روز مطالعه کنید، احتمالاً اطلاعات مشابه را اشتباه می‌گیرید. بنابراین به عنوان یک نکته برای یادگیری سریع، زمان مطالعه خود را برای هر موضوع اختصاص دهید. با انجام این کار، مغز شما زمان بیشتری برای تثبیت یادگیری شما خواهد داشت.

3. به جای انباشته کردن، اطلاعات را به صورت دوره‌ای مرور کنید

اگر می‌خواهید اطلاعات را از حافظه کوتاه مدت خود به حافظه بلندمدت منتقل کنید، مرور دوره‌ای ضروری است. این به شما کمک می‌کند تا نمرات بهتری در امتحان بگیرید.

بسته به مدت زمانی که می‌خواهید اطلاعات را حفظ کنید، فاصله بازبینی بهینه متفاوت است. اما طبق تجربه شخصی، فواصل بازبینی زیر به خوبی موثر است.

 • بررسی اول: 1 روز پس از یادگیری اطلاعات جدید
 • بررسی دوم: 3 روز پس از بررسی اول
 • بررسی سوم: 7 روز پس از بررسی دوم
 • بررسی چهارم: 21 روز پس از بررسی سوم
 • بررسی پنجم: 30 روز پس از بررسی چهارم
 • بررسی ششم: 45 روز پس از بررسی پنجم
 • بررسی هفتم: 60 روز پس از بررسی ششم

4. جلوی کلاس بنشینید

اگر می‌توانید محل نشستنتان را در طول کلاس انتخاب کنید، صندلی را جلویی بگیرید. مطالعات نشان می‌دهد که دانش آموزانی که در جلو می‌نشینند تمایل به کسب نمرات امتحانی بالاتری دارند. میانگین نمرات دانش آموزان، بسته به جایی که در کلاس می نشینند، به شرح زیر است:

 • ردیف های جلو: 80%
 • ردیف های میانی: 71.6٪
 • ردیف های عقب: 68.1%

این یافته‌ها در شرایطی به‌دست آمدند که موقعیت‌های نشستن توسط معلم تعیین شده بود. این بدان معناست که این فقط موردی نیست که دانش‌آموزان با انگیزه‌تر خودخواسته جلو بنشینند، و دانش‌آموزان با انگیزه کمتری عقب بنشینند. با نشستن در جلو، می‌توانید تخته را ببینید و صدای معلم را با وضوح بیشتری بشنوید و تمرکز شما نیز بهبود می‌یابد. اکنون می دانید بهترین صندلی‌های کلاس کجا هستند!

5. چند کار را انجام ندهید

داده‌ها قطعی هستند: چندوظیفگی باعث می‌شود شما بازدهی کمتر، حواسی پرت‌تر و ذهنی آشفته تر داشته باشید. حتی مطالعات نشان می‌دهد افرادی که ادعا می‌کنند در انجام چند کار خوب عمل می‌کنند، در واقع بهتر از افراد معمولی نیستند.

دانش آموزان مؤثر در هر زمان فقط بر روی یک چیز تمرکز می‌کنند. بنابراین سعی نکنید در حالی که متناوب به پیام‌های متنی پاسخ می‌دهید، تلویزیون تماشا می‌کنید و فید توییتر خود را بررسی می‌کنید، مطالعه کنید.

در اینجا چند پیشنهاد برای چگونگی مطالعه هوشمند با بهبود تمرکز وجود دارد:

 • اعلان‌ها را در گوشی خود خاموش کنید
 • گوشی خود را کنار بگذارید یا آن را به حالت هواپیما برگردانید
 • از تمام برنامه‌های پیام رسانی فوری خارج شوید
 • دسترسی به اینترنت را در رایانه خود خاموش کنید
 • از اپلیکیشنی مانند Freedom استفاده کنید
 • تمام پنجره‌های مرورگر اینترنت خود را که به وظیفه‌ای که روی آن کار می‌کنید مربوط نمی شود، ببندید
 • به هم ریختگی محل مطالعاتی خود را بهبود بخشید

بیشتر بخوانید: افزایش تمرکز با متوقف کردن چند وظیفگی

چگونه هوشمندانه مطالعه کنیم: 20 روش علمی برای یادگیری سریع

6. اطلاعات را ساده، خلاصه و فشرده کنید

از ابزارهای یادگاری مانند کلمات اختصاری استفاده کنید، زیرا ثابت شده است که آنها کارایی یادگیری را افزایش می‌دهند. برای هر جمله سختی که به یاد ماندنش در ذهنتان سخت است یک کلمه اختصاری برای خودتان درست کنید.

در صورت امکان با استفاده از دستگاه‌های یادگاری هوشمندانه مطالعه کنید. علاوه بر این، می‌توانید اطلاعات را در یک جدول مقایسه، نمودار یا نقشه ذهنی خلاصه کنید. این ابزارها به شما کمک می‌کنند اطلاعات را خیلی سریعتر یاد بگیرید.

7. به جای استفاده از لپ تاپ، با دست یادداشت برداری کنید

اگر می خواهید یاد بگیرید که چگونه کارآمد مطالعه کنید، یادداشت‌های خود را با دست بنویسید. دانشمندان این را توصیه می‌کنند.

چرا؟ زیرا دانش آموزانی که با دست یادداشت برداری می‌کنند تمایل به پردازش و قالب بندی مجدد اطلاعات دارند. در مقابل، یادداشت‌برداران لپ‌تاپ تمایل دارند آنچه را که معلم می‌گوید کلمه به کلمه بنویسند، بدون اینکه ابتدا اطلاعات را پردازش کنند.

به این ترتیب دانش آموزانی که با دست یادداشت برداری می‌کنند در آزمون‌ها و امتحانات بهتر عمل می‌کنند. استفاده از یک استراتژی کارآمد یادداشت برداری، مدت زمان مورد نیاز برای سرمایه گذاری برای رسیدن به نتیجه مشابه (یا بهتر) را کاهش می‌دهد.

8. نگرانی‌های خود را بنویسید

آیا در این امتحان خوب عمل خواهم کرد؟ اگر مفاهیم و معادلات کلیدی را فراموش کنم چه؟ اگر امتحان سخت تر از حد انتظار باشد چه؟

این نوع افکار احتمالاً قبل از امتحان در سر شما می‌گذرد. اما اگر این افکار بیداد کنند، اضطراب همراه می‌تواند بر نمرات شما تأثیر بگذارد.

راه حل اینجاست: در یک آزمایش، محققان دانشگاه شیکاگو کشف کردند که دانش‌آموزانی که به مدت 10 دقیقه در مورد احساسات خود در مورد امتحان آینده می‌نویسند، عملکرد بهتری نسبت به دانش‌آموزانی داشتند که این کار را نکردند. محققان می‌گویند که این تکنیک به ویژه برای افراد نگران معمولی موثر است.

روانشناس کیتی کلین نیز نشان داده است که نوشتن واضح، در قالب ژورنال، حافظه و یادگیری را بهبود می بخشد. کلاین توضیح می‌دهد که چنین نوشته‌هایی به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد تا احساسات منفی خود را بیان کنند، که به آنها کمک می‌کند تا کمتر از این احساسات پرت شوند.

برای اینکه کمتر مضطرب باشید، 10 دقیقه وقت بگذارید و تمام موارد مربوط به امتحان آینده را که نگران آن هستید یادداشت کنید. در نتیجه این تمرین ساده، نمرات بهتری کسب خواهید کرد.

بیشتر بخوانید: چگونه استرس و نگرانی از آینده را متوقف کنیم؟

9. خود را مرتب آزمایش کنید

دهه‌ها تحقیق نشان داده است که اگر می‌خواهید عملکرد تحصیلی خود را بهبود بخشید، خودآزمایی بسیار مهم است. در یک آزمایش، کیت لایل، روانشناس دانشگاه لوئیزویل، همان درس آمار را به دو گروه از دانشجویان کارشناسی آموزش داد. برای گروه اول، لایل از دانش آموزان خواست که در پایان هر سخنرانی یک مسابقه چهار تا شش سوالی را تکمیل کنند. مسابقه بر اساس مطالبی بود که او به تازگی پوشش داده بود.

برای گروه دوم، لایل هیچ آزمونی به دانش آموزان نداد. در پایان دوره، لایل متوجه شد که گروه اول در هر چهار امتحان میان ترم به طور قابل توجهی از گروه دوم بهتر عمل کردند. بنابراین منفعلانه کتاب درسی یا یادداشت های کلاس خود را مطالعه نکنید. با بررسی مفاهیم و معادلات کلیدی، هوشمندانه مطالعه کنید.

تکنیک فاینمن به ویژه در درک مفاهیم و به خاطر سپردن طولانی مدت آنها موثر است. و همانطور که برای یک آزمون آماده می‌شوید، تا آنجا که می توانید سوالات تمرینی را از منابع مختلف انجام دهید.

10. آنچه را که یاد می گیرید با چیزی که قبلاً می‌دانید مرتبط کنید

با پیوند دادن مفاهیم جدید با دانشی که از قبل دارید، سریعتر مطالعه کنید. دانشمندان هنری رودیگر سوم و مارک آ. مک دانیل در کتاب خود، «آن را بچسب: علم یادگیری موفق» توضیح می‌دهند که هرچه مفاهیم جدید را قوی‌تر به مفاهیمی که قبلاً درک کرده‌اید مرتبط کنید، اطلاعات جدید را سریع‌تر یاد خواهید گرفت.

برای مثال، اگر در مورد برق یاد می‌گیرید، می‌توانید آن را با جریان آب مرتبط کنید. ولتاژ شبیه فشار آب، جریان مشابه نرخ جریان آب، باتری شبیه به پمپ و غیره است. یا می‌توانید گلبول‌های سفید را به‌عنوان «سربازانی» در نظر بگیرید که از بدن ما در برابر بیماری‌ها که «دشمنان» هستند، دفاع می‌کنند.

فکر کردن در مورد چگونگی اتصال اطلاعات جدید به آنچه قبلاً می‌دانید زمان و تلاش می‌برد، اما سرمایه‌گذاری ایست که ارزشش را دارد.

چگونه هوشمندانه مطالعه کنیم: 20 روش علمی برای یادگیری سریع

11. اطلاعات کلیدی را با صدای بلند بخوانید

مطالعاتی انجام شده است که نشان می‌دهد خواندن اطلاعات با صدای بلند به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا سریع‌تر از خواندن بی‌صدا یاد بگیرند.

چرا؟ وقتی اطلاعات را با صدای بلند می‌خوانید، هم آن را می‌بینید و هم می‌شنوید. از طرف دیگر، وقتی اطلاعات را در سکوت می‌خوانید، فقط آن ها را می‌بینید. خواندن تک تک کلمات از هر مجموعه یادداشت با صدای بلند عملی نیست. این خیلی زمان می برد.

بنابراین در اینجا فرآیندی است که توصیه می‌شود با بلند خواندن سریع‌تر مطالعه کنید:

 • مرحله 1: همانطور که یادداشت‌های خود را می خوانید، زیر مفاهیم/معادلات کلیدی خط بکشید. برای حفظ کردن این مفاهیم/معادلات کلیدی متوقف نشوید. زیر آنها خط بکشید و ادامه دهید.
 • مرحله 2: بعد از اینکه مرحله 1 را برای کل مجموعه یادداشت ها تکمیل کردید، به قسمت های خط کشیده شده برگردید و هر مفهوم/معادله کلیدی را هر چند بار که لازم می دانید با صدای بلند بخوانید. هر مفهوم/معادله را به آرامی بخوانید.
 • مرحله 3: بعد از اینکه این کار را برای هر یک از مفاهیم/معادلات کلیدی زیر خط کشیده انجام دادید، سه دقیقه استراحت کنید.
 • مرحله 4: وقتی استراحت سه دقیقه ای شما تمام شد، هر بار به سراغ هر مفهوم/معادله خط کشیده شده بروید و آن را بپوشانید (با دست یا با یک تکه کاغذ). خودتان را امتحان کنید تا ببینید آیا واقعا آن را حفظ کرده اید یا خیر.
 • مرحله 5: برای مفاهیم/معادلاتی که با موفقیت حفظ نکرده اید، مراحل 2، 3، و 4 را تکرار کنید.

12. به طور منظم استراحت کنید

استراحت منظم بین مطالعه، بهره وری کلی را افزایش می‌دهد و تمرکز را بهبود می‌بخشد. به همین دلیل این ایده خوبی نیست که برای مطالعه در یک امتحان، شش ساعت متوالی خود را در اتاق خود حبس کنید.

ممکن است احساس کنید کارهای زیادی از این طریق انجام می‌دهید، اما تحقیقات ثابت می‌کند که استراحت به شما کمک می‌کند در درازمدت سریع‌تر مطالعه کنید. بنابراین به ازای هر 40 دقیقه کار، 5 تا 10 دقیقه استراحت کنید.

توصیه می‌کنم از تایمر یا کرونومتر استفاده کنید تا به شما یادآوری کند که چه زمانی استراحت کنید و چه زمانی به مطالعه برگردید. در زمان استراحت، از استفاده از تلفن یا رایانه خودداری کنید، زیرا این وسایل مانع از آرامش کامل ذهن شما می‌شوند.

13. در پایان هر جلسه مطالعه به خود پاداش دهید

قبل از شروع یک جلسه مطالعه، یک پاداش مشخص برای تکمیل جلسه تعیین کنید. با انجام این کار، شکل گیری حافظه و یادگیری را ارتقا می‌دهید.

چرا؟ پس از انجام هر کاری که برای مغز شما سخت است، با پاداش دادن به خود سیستم دوپامین مغزتان را فعال می‌کنید، این دوپامین باعث می‌شود که از فعالیتی که انجام داده‌اید نه تنها لذت ببرید بلکه مغزتان شرطی ‌می‌شود که دوباره آن کار را برای گرفتن دوپامین انجام دهد.

پاداش می تواند چیزی به سادگی موارد زیر باشد:

 • رفتن برای یک پیاده روی کوتاه
 • خوردن یک میان وعده سالم
 • گوش دادن به موسیقی مورد علاقه خود
 • کشش
 • انجام چند ست تمرین
 • نواختن یک آلت موسیقی
 • دوش گرفتن

در پایان هر جلسه به خود پاداش دهید، هوشمندانه تر مطالعه خواهید کرد و سریع تر یاد خواهید گرفت.

14. روی فرآیند تمرکز کنید، نه نتیجه

دانش‌آموزانی که در مدرسه موفق می‌شوند، بر یادگیری اطلاعات تمرکز می‌کنند، نه تلاش برای کسب یک نمره مشخص. تحقیقات کارول دوک روانشناس استنفورد نشان می‌دهد که این دانشجویان:

 1. بر تلاش تمرکز می‌کنند نه نتیجه نهایی
 2. روی فرآیند تمرکز می‌کنند، نه دستاورد
 3. باور دارند که می‌توانند پیشرفت کنند (حتی در موضوعات ضعیفشان) به شرطی که وقت بگذارند و سخت کار کنند
 4. چالش ها را در آغوش می‌گیرند

موفقیت را به‌عنوان تحت فشار قرار دادن خود برای یادگیری چیزهای جدید تعریف کنید، نه به‌عنوان دریافت بالاترین نمره کلاس. دانش آموزان نه چندان موفق تمایل به تعیین اهداف عملکردی دارند، در حالی که دانش آموزان موفق تمایل به تعیین اهداف یادگیری دارند.

تفاوت بین این دو نوع هدف چیست؟

اهداف عملکردی (مثلاً کسب 90٪ در آزمون ریاضی بعدی، ورود به مدرسه ای با رتبه برتر) در مورد باهوش به نظر رسیدن و اثبات خود به دیگران است.

در مقابل، اهداف یادگیری (به عنوان مثال انجام سه مسئله جبر یک روز در میان، یادگیری پنج کلمه جدید فرانسوی در روز) در مورد تسلط و رشد است.

اکثر مدارس بر اهمیت گرفتن نمره امتحانی خاص یا قبولی در تعداد معینی از دروس تأکید دارند. از قضا، اگر می‌خواهید این استانداردها را برآورده کنید، و از آنها پیشی بگیرید، بهتر است نتیجه مطلوب را نادیده بگیرید و به جای آن بر فرآیند یادگیری تمرکز کنید.

15. حداقل هشت لیوان آب در روز بنوشید

احتمالاً فکر می کنید به اندازه کافی آب می‌نوشید، اما مطالعات نشان می دهد که تا 75٪ از مردم در وضعیت مزمن کم آبی هستند. کم آبی بدن، برای مغز و نمرات امتحانات نیز مضر است.

محققان دانشگاه شرق لندن دریافته‌اند که قدرت پردازش ذهنی مغز شما زمانی که کم آب می‌شوید کاهش می‌یابد تحقیقات بیشتر نشان داده است که کم آبی حتی باعث کوچک شدن ماده خاکستری مغز شما می‌شود.

راه حل ساده چیست؟

حداقل هشت لیوان آب در روز بنوشید. هر جا که می‌روید یک بطری آب بیاورید و قبل از شروع تشنگی آب بنوشید. و اگر در امتحان شرکت می‌کنید، یک بطری آب با خود بیاورید. هر 40 دقیقه یا بیشتر، مقداری آب بنوشید. این به شما کمک می‌کند هیدراته بمانید و عملکرد امتحان خود را بهبود ببخشید. به علاوه، این نیز به عنوان یک استراحت کوتاه برای تازه کردن ذهن شما عمل می‌کند.

چگونه هوشمندانه مطالعه کنیم: 20 روش علمی برای یادگیری سریع

16. حداقل سه بار در هفته ورزش کنید

شکی در این مسئله نیست که ورزش برای بدن شما مفید است. همچنین ورزش برای مغز شما نیز بسیار مفید است. مطالعات مختلف نشان داده است که ورزش:

 1. حافظه شما را بهبود می‌بخشد
 2. عملکرد مغز شما را بهبود می‌دهد
 3. بروز افسردگی را کاهش می‌دهد
 4. به پیشگیری از بیماری هایی مانند دیابت، سرطان و پوکی استخوان کمک می‌کند
 5. کیفیت خواب شما را افزایش می‌دهد
 6. استرس را کاهش می‌دهد
 7. خلق و خوی شما را بهبود می‌بخشد
 8. ورزش یک داروی معجزه آسا است!

بنابراین برای مطالعه هوشمندانه، حداقل سه بار در هفته و هر بار به مدت 30 تا 45 دقیقه ورزش کنید. شما سالم تر و پرانرژی تر خواهید بود و همچنین اطلاعات را بهتر به خاطر خواهید آورد.

بیشتر بخوانید: بهبود سلامت روان با ورزش

17. حداقل هشت ساعت در شب بخوابید و تمام شب را بیدار نمانید

وقتی به نحوه مطالعه موثر فکر می‌کنید، از خواب غافل نشوید. بارها و بارها دیده‌ایم که دانشجویان می‌گویند: «خیلی کار برای انجام دادن وجود دارد». به عنوان یک دانش آموز، خواب اغلب بیشتر شبیه یک تجمل است تا یک ضرورت.

اما تحقیقات در مورد خواب چه می گوید؟ تحقیقات نشان می‌دهد که اگر خواب کافی داشته باشید، تمرکز بیشتری خواهید داشت، سریع‌تر یاد می‌گیرید و حافظه‌تان بهبود می‌یابد. همچنین با استرس به طور موثرتری مقابله خواهید کرد. این دستور العمل برای نمرات عالی است.

مقالات مرتبط:

بنابراین حداقل هشت ساعت در شب بخوابید. به این ترتیب، جلسات مطالعه پربارتری خواهید داشت و نیازی به صرف زمان زیادی برای مطالعه کتاب‌ها نخواهید داشت.

علاوه بر این، متخصص خواب دن تیلور می‌گوید که یادگیری سخت ترین مطالب بلافاصله قبل از رفتن به رختخواب، یادآوری روز بعد را آسان تر می‌کند. بنابراین هر زمان که ممکن است، برنامه خود را طوری تنظیم کنید که سخت ترین موضوع را درست قبل از خواب مطالعه کنید.

18. بلوبری بخورید

بلوبری سرشار از فلاونوئیدها است که باعث تقویت ارتباطات در مغز و تحریک بازسازی سلول‌های مغز می‌شود.

محققان دانشگاه ریدینگ دریافته‌اند که خوردن بلوبری حافظه کوتاه مدت و بلند مدت را بهبود می بخشد. بلوبری همچنین ممکن است به جلوگیری از بیماری‌های دژنراتیو مانند آلزایمر کمک کند.

19. مرغ و تخم مرغ بخورید

تیمی از محققان دانشگاه بوستون یک مطالعه طولانی مدت بر روی 1400 بزرگسال در طول 10 سال انجام دادند. آنها دریافتند که شرکت‌کنندگانی که رژیم‌های غذایی سرشار از کولین داشتند، در تست‌های حافظه عملکرد بهتری داشتند. کولین پیش ساز استیل کولین است که برای شکل گیری خاطرات جدید ضروری است.

چه غذاهایی سرشار از کولین هستند؟

بله، مرغ و تخم مرغ (زرده تخم مرغ حاوی 90 درصد کل کولین موجود در تخم مرغ است) در صورتی که نگران کلسترول بالای زرده تخم مرغ هستید، می توانید نفس راحتی بکشید. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که تخم مرغ، از جمله زرده آن، یک غذای سالم برای تقریبا همه است.

و اگر گیاهخوار هستید، جایگزین هایی برای دریافت کولین در رژیم غذایی شما وجود دارد:

 • عدس
 • دانه های آفتابگردان
 • دانه کدو تنبل
 • بادام ها
 • کلم
 • گل كلم
 • کلم بروکلی

20. اسیدهای چرب امگا 3 بخورید

اسیدهای چرب امگا 3 برای عملکرد مغز حیاتی هستند. یک آزمایش همچنین نشان داد که مصرف ترکیبی از اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 باعث کاهش اضطراب امتحان در دانش آموزان و بهبود تمرکز ذهنی آنها می شود. اسیدهای چرب امگا 3 با پیشگیری از فشار خون بالا، بیماری قلبی، دیابت، آرتریت، پوکی استخوان، افسردگی، اختلال کمبود توجه/بیش فعالی (ADHD)، زوال عقل، آلزایمر، آسم، سرطان کولورکتال و سرطان پروستات مرتبط هستند که لیست باورنکردنی ایست !

غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا 3:

 • ماهی سالمون
 • ساردین
 • ماهی خال مخالی
 • ماهی قزل آلا
 • بذر کتان
 • دانه کدو تنبل
 • گردو

بیشتر بخوانید: بهترین مواد غذایی و خوراکی ها برای افزایش عملکرد مغز در فصل امتحانات

مطالعه هوشمند و یادگیری سریع

این مقاله طولانی است و حاوی اطلاعات و دستور العمل‌های زیادی است. اما احساس ناراحتی نکنید، زیرا نیازی به اجرای همه چیز به یکباره نیست. برای اجرای هر 20 نکته در این مقاله، آن را یک به یک انجام دهید. فقط روی یک نکته در هفته یا حتی یک نکته در ماه تمرکز کنید.

هنگامی که این نکته را به یک عادت مطالعه مداوم تبدیل کردید، به سراغ مورد بعدی بروید. در طول این فرآیند، اجازه ندهید که هدف گرفتن بالاترین نمره، تبدیل به یک وسواس ناسالم شود. به هر حال، آموزش چیزی فراتر از گرفتن نمرات خوب است.

بیشتر بخوانید: بهترین روش‌ها برای پایداری و حفظ عادات سالم

این در مورد تعالی است، این در مورد پرورش نقاط قوت شماست، و این در مورد یادگیری و رشد است. امیدواریم که این مقاله برای شما مفید باشد. نظرات و پیشنهادات خودتان را از ما دریغ نکنید.


بیشتر بخوانید

چرا باید انگلیسی یاد بگیریم؟ مزایای دانستن زبان انگلیسی

صحرا

یادگیری سریع یک زبان جدید با 8 روش کاربردی

نفیسه محمدی

ارسال دیدگاه