...
شنبه 1 اردیبهشت 1403
سلامتی

آیا کافئین واقعا برای شما مضر است؟

آیا کافئین واقعا برای شما مضر است؟

هر آنچه که باید قبل از نوشیدن فنجان قهوه بعدی بدانید. آیا کافئین واقعا برای شما مضر است؟ خوردن چای یا قهوه فوایدی هم دارد؟ با چرا همراه باشید.

شما هم نمی‌توانید صبح خود را بدون خوردن یک ( یا حتی چهار) قهوه صبحگاهی شروع کنید؟ با همه ترس هایی که در مورد اینکه چگونه کافئین زیاد ممکن است باعث بیماری قلبی یا سرطان شود، ممکن است کمی نسبت به این عادت خوردن قهوه احساس ترس کنید.

عمدتا دورنمای ترک قهوه وحشت انگیز است. فکر اینکه چرا اصلا باید قهوه را ترک کنیم یا چرا باید آن را کاهش دهیم برایمان شک برانگیز است. اما طبق تحقیقاتی از دکتر متیوچاو، متخصص مغز و اعصاب و استادیار بالینی دانشگاه کالیفرنیا، مشخص کردیم که چه میزان مصرف کافئین را باید کاهش دهیم. همه چیزهایی را که در مورد مصرف کافئین و قهوه باید بدانیم را سعی کردیم پاسخ دهیم. از جمله اینکه چه کسانی نباید قهوه و کافئین مصرف کنند. مصرف قهوه و کافئین چه فوایدی برای سلامتی می‌تواند داشته باشد و چه زمانی لازم است که مصرف کافئین و قهوه را ترک کنیم.

چه کسانی نباید کافئین بخورند؟

چاو توضیح می‌دهد که کودکان باید از خوردن کافئین صرف نظر کنند. و همچنین افرادی که دارای اختلالات قلبی (به ویژه آریتمی) یا بیماری زخم معده هستند نیز نباید قهوه یا کافئین مصرف کنند.

دلیل اصلی اینکه بچه ها باید از کافئین دوری کنند این است که آنها تمایل دارند آن را به شکل نوشابه‌های گازدار و انرژی‌زا بنوشند. این نوشیدنی‌ها برای کودکان به بازار عرضه می‌شوند، اما حاوی سطوح بالایی از قند هستند و می‌توانند به چاقی و اختلالات سلامتی کودکان منجر شود. کافئین موجود در این نوشیدنی‌ها زمانی که در بدن کوچک‌تر بچه‌ها نیز متمرکز شود، می‌تواند مضر باشد، بنابراین چاو توصیه می‌کند که بچه‌ها اصلاً آن را مصرف نکنند.

چاو همچنین خاطرنشان می‌کند که هر فردی که باردار است باید از کافئین دوری کند، اگرچه شواهد پشت این قانون کلی بی نتیجه است. نظرات متفاوتی در مورد این دستورالعمل در جامعه پزشکی وجود دارد. دکتر دیپ بات از ویل کورنل پزشکی در یک بیانیه می‌گوید که افراد باردار باید مصرف کافئین خود را کمتر از 300 میلی گرم در روز نگه دارند. البته هر کسی که نگران مصرف کافئین خود در دوران بارداری است باید در ابتدا حتما با پزشک خود صحبت کند.

مجاز به مصرف چقدر کافئین هستم؟

برای هرکسی که کافئین مصرف می‌کند، بالاترین حد مصرف، حدود 400 میلی‌گرم در روز است. این معادل چهار فنجان قهوه، 8 فنجان چای سبز یا 10 قوطی نوشابه است. با این حال، این دستورالعمل بسیار شخصی است. اگر هنگام نوشیدن کافئین احساس عصبانیت یا ناراحتی می‌کنید، یا لرزش دست می‌گیرید بهتر است در میزان مصرف کافئین خود احتیاط کنید.

آیا کافئین باعث بیماری قلبی می‌شود؟

یک مطالعه جامع این افسانه را که مصرف متوسط کافئین در بزرگسالان سالم منجر به افزایش خطر فیبریلاسیون دهلیزی یا آریتمی می شود، رد کرد. همچنین اثبات نشده است که احتمال بیماری عروق کرونر، انفارکتوس میوکارد یا سکته مغزی را افزایش دهد.

در حالی که کافئین باعث افزایش کوتاه مدت فشار خون می‌شود (حدود سه ساعت طول می‌کشد)، اما نشان داده نشده است که فشار خون شما را به مدت طولانی افزایش دهد. با این حال، هر فردی که فشار خون بالا مزمن دارد، باید با پزشک خود در مورد مصرف کافئین صحبت کند، یا کاهش مصرف کافئین را در نظر بگیرد.

بیشتر بخوانید: افزایش مقاومت به کافئین: چرا یک فنجان قهوه دیگر کافی نیست؟

آیا اگر من به کافئین معتاد باشم بد است؟

بستگی دارد. اگر متوجه شدید که از نظر جسمی به کافئین وابسته هستید، دکتر چاو می‌گوید که ایده خوبی است که از خود بپرسید چرا؟ آیا مصرف قهوه شما در طول روز برای این است که شب‌ها خوب نمی‌خوابید؟ اگر چنین است، وقت آن است که به جای سفارش بیشتر اسپرسوهای دو شات، روی استراحت کافی با کیفیت بالا در طول شب تمرکز کنید.

مجدداً، اگر به کافئین وابسته هستید و همچنین دارای یک اختلال قلبی، فشار خون بالا یا هر بیماری مزمن دیگری هستید، باید به شدت به فکر جدا کردن خود از این عادت باشید. چاو توضیح داد که بخش بزرگی از اعتیاد به کافئین روانی است. گاهی اوقات تنها چیزی که واقعاً می‌خواهیم یک نوشیدنی گرم در صبح است. جایگزینی لاته با یک فنجان چای گیاهی داغ ممکن است همین حس خوب را به شما بدهد.

به غیر از آن، اگر مصرف کافئین خود را در حد ایمن نگه دارید، لزوماً دلیل قانع‌کننده‌ای برای مجبور کردن خود به ترک کافئین و قهوه وجود ندارد. آن دو فنجان قهوه سیاه در صبح به احتمال زیاد هیچ ضرری برای شما ندارد.

بیشتر بخوانید:

آیا کافئین برای سلامتی فوایدی دارد؟

احتمالاً با فواید شناختی کوتاه مدت کافئین آشنا هستید: افزایش تمرکز، حافظه، هوشیاری و توجه. این مزایا از این واقعیت ناشی می شود که کافئین سیستم عصبی سمپاتیک را تحریک می‌کند، به این معنی که واکنش مبارزه شما را فعال می‌کند. چاو توضیح می‌دهد که مردم معمولاً زمانی که خواب ناکافی دارند، بیشتر فواید کافئین را تجربه می‌کنند.

یک مطالعه نشان داد که نوشیدن مقادیر متوسط قهوه خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان را کاهش می‌دهد. با این حال، مکانیسم پشت این ارتباط نامشخص است. کاهش خطر ابتلا به سرطان می‌تواند ناشی از آنتی اکسیدان‌های موجود در قهوه باشد و نه کافئین. در حالی که خود کافئین ممکن است بی اهمیت باشد، نوشیدنی‌هایی مانند چای سبز و سیاه حاوی مواد شیمیایی گیاهی هستند که برای کاهش التهاب و خطر بیماری های قلبی عروقی پیشنهاد می‌شود.

بیشتر بخوانید: آیا خوردن قهوه قبل از تمرین ورزشی مفید است؟

نتیجه نهایی

تا زمانی که پزشک شما را به نوشیدن مقادیر متوسط کافئین توصیه می‌کند، کافئین ماده‌ای بسیار بی خطر است که حتی ممکن است فواید سلامتی قدرتمندی داشته باشد. فقط مطمئن شوید که به دلایل درست آن را مصرف می‌کنید.


بیشتر بخوانید

اختلال دوقطبی چیست؟

صحرا

همه چیز درباره مصونیت جمعی در برابر ویروس کرونا

نفیسه محمدی

بهترین روش ها برای تقویت عضلات در سنین بالا

صحرا

بهترین ورزش ها برای افراد مسن: با افزایش سن این ورزش ها را باید در الویت قرار دهید

صحرا

خواب خوب چه تاثیری بر بدن دارد ؟

صحرا

ملاقات با دوستان و آشنایان بعد از واکسن کرونا

نفیسه محمدی

ارسال دیدگاه